19. آذر 1398 - 13:07
کالا
بیرجندرسا-رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان‌جنوبی از برپایی نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کابل خبر داد و گفت: این نمایشگاه از 26بهمن تا دوم اسفند برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، نشست خبری معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان‌جنوبی با حضور رؤسای ادارات این معاونت ظهر امروز با حضور خبرنگاران برگزار شد.

الیاس جویبان، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان‌جنوبی از توزیع دو هزار و 27 تن برنج به‌منظور تنظیم بازار از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد و گفت: همچنین طی این مدت شش هزار و 100 تن شکر و 140 تن گوشت مرغ منجمد در استان توزیع شده است.

وی بیان داشت: 987 تن برنج پاکستانی از هفته گذشته تاکنون برای استان جذب شده که از این میزان 450 تن برنج پاکستانی تنظیم بازار با قیمت هر کیسه 10 کیلوگرمی 89 هزار تومان توزیع شده و مابقی سهمیه نیز در حال حمل و جذب است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان‌جنوبی اضافه کرد:علاوه بر میزان اعلامی، 600 تن برنج پاکستانی توسط بخش خصوصی برای استان خریداری شده که آنان نیز موظف هستند به قیمت 89 هزار تومان عرضه کنند چرا که ارز واردات برنج 4200 تومانی است.

عرضه برنج پاکستانی در 160 واحد صنفی

جویبان با بیان اینکه اتحادیه خوار و بار بیرجند با هماهنگی فرمانداری 160 واحد صنفی را برای توزیع مشخص کرده است، تبیین کرد: همچنین 549 تن برنج هندی سهمیه خراسان‌جنوبی بوده که 350 تن جذب شده اما 200 تن به‌دلیل عدم وجود متقاضی جذب نشده است.

وی با تأکید بر اینکه بر اینکه در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی در روند جذب، تامین و توزیع کالاهای اساسی در استان وجود ندارد، تصریح کرد: 244 تن سهمیه جدید شکر برای استان جذب شده که توزیع خواهد شد.

مردم نگران میوه شب عید نباشند

وی با اعلام اینکه حداکثر قیمت گوشت دام گوسفندی 75 هزار تومان و در مراکز عرضه توزیع 68 هزار تومان است، بیان داشت: ذخیره و خرید میوه شب عید آغاز شده و در همین راستا یک هزار و 100 تن میوه شب عید در حال خرید و ذخیره‌سازی است و مردم نگران میوه شب عید نباشند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان‌جنوبی در خصوص زمان توزیع میوه شب عید، خاطرنشان کرد: میوه‌ها در پایان اسفندماه و اوایل فرودین‌ماه توزیع خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود قیمت میوه‌های شب عید از سال گذشته کمتر باشد. 

اشتغال 75 هزار نفر در حوزه اصناف استان

مظفر آریانفر، رئیس اداره اصناف سازمان صمت خراسان‌جنوبی از فعالیت 31 هزار واحد صنفی در استان خبر داد و گفت: از این تعداد، 13 هزار واحد صنفی در بخش توزیع و مابقی در بخش صنعت و خدمات مشغول به فعالیت هستند که در مجموع 75  هزار نفر به‌صورت مستقیم در واحدهای صنفی استان مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به طرح انتقال صنوف آلاینده بیرجند، گفت: در حال حاضر امکان انتقال یک هزار و 800 واحد صنفی به خارج از شهر فراهم شده و مهم‌ترین مشکل برای انتقال این صنوف بحث مالیات بر ارزش افزوده و هزینه پروانه ساختمانی است.

انتقال «صنوف آلاینده»؛ نیازمند همکاری

رئیس اداره اصناف سازمان صمت خراسان‌جنوبی مطرح کرد: این طرح از 15 سال پیش در حال پیگیری است که طبق قانون جدید نظام صنفی وظیفه انتقال این واحدها به شهرداری واگذار شده و شهرداری و راه و شهرسازی باید نسبت به انتقال این صنوف توجه ویژه داشته باشند.

سعید بهشتی‌راد، رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در هشت ماهه امسال بالغ بر 63 میلیون دلار کالا به وزن 874 هزار تن از استان صادر شده، گفت: همچنین در این مدت 190 میلیون دلار کالا به وزن 768 هزار تن مربوط به سایر استان‌ها از مرز استان به خارج از کشور صادر شده است.

وی گازوئیل، سیمان، هیدروکربن‌های سبک، روغن‌های سوخت تقطیری، کاشی و سرامیک، صیفی‌جات و قیر را از عمده کالاهای صادراتی استان ذکر و مطرح کرد: این کالاها به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و ترکمنستان صادر شده است.

کاهش 50 درصدی صادرات از خراسان‌جنوبی

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان‌جنوبی از کاهش 50درصدی صادرات از مرزهای استان در سال جاری خبر داد و افزود: مهم‌ترین دلیل این کاهش ایجاد تعهدات ارزی بوده که بسیاری از صادرکنندگان را از صادرات منصرف کرده است.

بهشتی‌راد تبیین کرد: با بخشنامه جدید در واحدهای تولیدی تنها اشخاص حقوقی امکان صادرات دارند که با این احتساب عملاً اشخاص حقیقی و پیله‌وران از صادرات منع شدند.

وی با اشاره به غیرفعال‌بودن سه بازارچه مرزی استان و واردات 28 میلیون دلار کالا به استان طی هشت ماهه امسال، گفت: واردات کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته 720 درصد رشد داشته است.

برپایی نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان‌جنوبی از فعالیت 11 تعاونی مرزنشینان در استان خبر داد و افزود: تاکنون بالغ بر 57 هزار و 147 کارت الکترونیک مرزنشینان در استان صادر شده که از این تعداد 46 هزار و 238 عضو تعاونی‌های مرزنشین هستند.

بهشتی‌راد از برپایی نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کابل خبر داد و اعلام کرد: این نمایشگاه از 26 بهمن تا دوم اسفند برگزار می‌شود.

نظرات کاربران