17. آذر 1398 - 10:32
بیرجندرسا-کارشناس مسائل سیاسی گفت: تا آن‌جا که من اطلاع دارم در شورای سیاستگذاری بیرجند نیز مانند سایر استان‌ها، دودستگی وجود دارد و برخی اصلاح‌طلب‌ها از آقای مجیدی حمایت می‌کنند و برخی هم مخالف حضور وی هستند و معتقدند اگر به مجیدی رأی دهند در واقع از آرمان‌های اصلاح‌طلبی فاصله گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، ثبت نام کاندیداهای دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از 10 آذرماه آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد.

 

با آغاز ثبت نام های انتخاباتی، دوباره همه محفل ها رنگ و بوی انتخابات به خود گرفته و همه جا صحبت از حضور داوطلبان و برنامه های انتخاباتی است.

 

در خصوص فضای موجود و بررسی زمینه حضور داوطلبان مجلس شورای اسلامی با مهدی آیتی به عنوان ریش سفید اصلاح طلبان استان و کارشناس مسائل سیاسی به گفتگو نشستیم.

 

«مجیدی و عبادی» کاندیداهای شاخص بیرجند

 

مهدی آیتی که چندماهی شده است به بیرجند سفر نکرده و از فضا و مسائل استان دور است، می گوید: در جریان مسائل شهرستان های استان نیستم، اما وقتی در استان خراسان جنوبی بحث انتخابات هست، جبهه های اصلاحات و اصولگرایان باید برای چهار کاندیدا برنامه ریزی داشته باشند و بیرجند باید مسائل را استانی ببیند.

 

وی می افزاید: بر اساس شنیده هایم کاندیدای اصلی دو جبهه اصلاح طلبان و اصولگرایان بیرجند، مثل دوره های قبل آقایان مجیدی و عبادی هستند و شخص مهم دیگری را در این خصوص نشنیده ام. اگر افراد دیگری هم که ثبت نام کرده یا می کنند، زیاد افراد مطرحی نباشند، شانس رأی نخواهند داشت، مگر اینکه افراد شاخص و مطرحی به صحنه بیایند که موازنه قدرت را بهم بزنند و رأی را به سمت دیگری بکشند.

 

عدم وجود وحدت در جبهه اصلاح طلبان استان 

 

کارشناس مسائل سیاسی مطرح می کند: در بیرجند هم مثل سایر استان ها شورای سیاستگذاری ایجاد شده که دارای هیئت رئیسه است. اما تا آنجا که من اطلاع دارم در شورای سیاستگذاری بیرجند هم مثل سایر استان ها، دودستگی وجود دارد و برخی اصلاح طلب ها از آقای مجیدی حمایت می کنند و برخی هم مخالف حضور وی هستند و معتقدند اگر به مجیدی رأی دهند در واقع از آرمان های اصلاح طلبی فاصله گرفته اند چون مجیدی اصلاح طلب نیست و یک اصولگرای میانه رو است. به همین دلیل جبهه اصلاحات نمی تواند پشت سر آقای مجیدی بایستد.

 

آیتی تصریح می کند: در نتیجه در جبهه اصلاح طلبان بیرجند، وحدت و انسجام وجود ندارد و باید یک گزینه دیگری پیدا شود. همچنین یک فرد شاخص هم در بین اصلاح طلبان بیرجند نیست که کاندیدا شود و اصلاح طلبان پشت او بایستند و از او حمایت کنند. این ضعف در اردوگاه اصلاحات کاملا مشخص است و دو موضوع اختلاف بین خود اصلاح طلبان و نبود کاندیدای شاخص و قوی مطرح است.

 

وی می افزاید: همین موضوع در جبهه اصولگرایان هم وجود دارد و همانطور که در جبهه اصلاحات اختلافات وجود دارد، در جبهه اصولگرایان در سطح کشور و استان ها هم اختلافات دیده می شود. اصولگرایان هم طیف وسیعی هستند و در بین آنها گروه های تندرو مثل پایداری ها و دلواپس ها و گروه های میانه رو مثل باهنر و دار و دسته اش و لاریجانی و ... وجود دارد. و در اردوگاه اصولگرایان هم همین دو دستگی و سه دستگی مشهود است.

 

اعلام لیست کاندیداها توسط هر دو جبهه پس از اعلام نظر شورای نگهبان

 

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد هم جبهه اصولگراها و هم اصلاح طلب ها هنوز به یک وحدتی نرسیدند که کاندیداهای قوی و مشخصی را برای لیست مجلس معرفی می کنند، می گوید: تجربه ثابت کرده و به نظر می رسد که مثل دوره های قبل هر دو جبهه منتظر هستند ببینند چه کسانی از صافی شورای نگهبان رد می شوند و چه کسانی باقی مانند. هر دو جبهه بعد از اعلام نهایی شورای نگهبان لیست خود را آماده و اعلام خواهند کرد چون اگر از الان لیست اعلام کنند ممکن است مهره های سوخته در شورای نگهبان هم مطرح شوند و به همین دلیل همه منتظرند پس از اعلام شورای نگهبان لیست بدهند.

 

عملکرد ضعیف جبهه اصلاحات قاین طی ادوار اخیر

 

وی با اشاره به فضای سیاسی شهرستان قاین و برخی شنیده ها از حضور آقای قربانی، اظهارمی کند: سابقه دوره های قبل انتخاباتی در قاین نشان می دهد که طی سال های اخیر جبهه اصلاحات در قاین موفق نبوده، در سالهای دور و در دوره های اول و سوم مرحوم نقوی و بهزادیان به عنوان کاندیداهای اصلاح طلب رأی آوردند  ولی در سالهای اخیر جبهه اصلاحات در قاین همیشه ضعیف بوده و جبهه اصولگراها قوی تر بوده است. به همین دلیل که جبهه اصولگرایان قوی است آقای قربانی همیشه شانس رأی داشته است. با توجه به اینکه آقای قربانی در دوره قبل تقریبا رد صلاحیت شد و نتوانست حضور پیدا کند، اگر امسال رد صلاحیت نشود وی از شانس های بالای رأی آوری در قاین خواهد بود.

 

از ما گذشته است، باید از نیروی جوان و نخبه حمایت کنیم

 

وی درخصوص عدم حضور خودش هم در صحنه انتخابات می گوید: من هم چون سنم گذشته و در دوره بازنشستگی هستم حضور پیدا نمی کنم. در واقع در شرایطی که الان وجود دارد باید از نیروهای جوان و نخبه و افراد بومی منطقه که دارای شخصیت فرهنگی، سیاسی و علمی هستند حمایت کنیم و اجازه دهیم که نسل های جدید و نو وارد مجلس شوند.

 

کارشناس مسائل سیاسی اظهارمی کند: به نظر من ماها؛ یعنی افرادی که مثل من که در دوره بازنشستگی هستند، نباید چه برای مناصب مجلس و چه پست های دولتی فعالیت کنند و باید با حمایت از جوان ها، اجازه دهیم نسل ها و چهره های جدید، نخبگان و تیزهوشان و افرادی که سرمایه های استان و شهرمان هستند به صحنه بیایند.

 

ایجاد چند قطبی در انتخابات فرصتی برای آزمون مردم

 

آیتی با بیان اینکه برخی ایجاد دودستگی در انتخابات را آسیب می دانند، می گوید: اینکه انتخابات دو قطبی و سه قطبی می شود اشکالی ندارد، در واقع تک قطبی و تک صدایی و تک حزبی بودن انتخابات مشکل و ایجاد نگرانی می کند. باید در انتخابات اجازه دهیم که چند قطبی، چند حزبی و چند صدایی به وجود بیاید، اصلا اشکالی ندارد که جامعه را تشویق کنیم به اینکه نهادهای مدنی، احزاب، گروه های سیاسی، نهادهای مردمی رشد کرده، به صحنه انتخابات بیایند و از تریبون های مردمی استفاده و صحبت کنند، چرا که در پایان باید نتیجه و تصمیم گیری را به عهده مردم بگذاریم.

 

وی تصریح می کند: اگر انتخابات در شرایط و موقعیت آزاد و قانونی برگزار شود، تریبون هایی که در زمان انتخابات ایجاد می شود، بهترین راه برای آزمون مردم هر منطقه است و این مردم هر منطقه هستند که از تریبون ها سخنان چند صدایی را می شنوند، قضاوت می کنند و انتخاب می کنند و این انتخاب می تواند انتخاب اصلح و اکثریت باشد.

شورای نگهبان با سخت گیری زیاد رد صلاحیت نکند

 

کارشناس مسائل سیاسی تاکید می کند: ما یعنی همه مردم، مسئولان، شورای نگهبان و همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات، همه مسئول هستیم که فضای برگزاری انتخابات فضایی سالم و آزادی بیان و اندیشه باشد و باید این فضا به عنوان فضای آزادی و دموکراتیک طبق قانون اساسی به وجود بیاید. اگر این فضای آزاد به وجود بیاید مطمئنا مردم هم استقبال می کنند، اما اگر انتخابات آزاد نباشد و رد صلاحیت ها بدون دلیل و ناعادلانه ظالمانه باشد، سبب دلسردی مردم و ریزش و کاهش حضور آنها خواهد شد. در واقع یکی از آفت های کاهش مشارکت و دلسردی مردم این است که مسئولان حتی شورای نگهبان به صورت غیرقانونی  و ناعادلانه و سخت گیری بیش از حد افرادی را رد صلاحیت کند.

منبع: مهر مشرق

نظرات کاربران