16. آذر 1398 - 9:20
بیرجندرسا-نیروگاه خورشیدی خوسف این ظرفیت را دارد در صورتی که برق سراسری به هر دلیل قطع شود، مجموع انرژی موردنیاز این شهرستان و بخشی از شهر بیرجند را تامین کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،فرماندار خوسف گفت: نیروگاه خورشیدی خوسف که از ۹ ماه گذشته به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد، برق را وارد مدار و  به شبکه سراسری کشور و استان خراسان جنوبی تزریق می‌کند.

محمد شفیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمین‌های وسیع و حدود سه هزار و ۲۰۰ ساعت تابش خورشید در سال، شرایط تامین برق از طریق پنل‌های خورشیدی را به فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری در این منطقه تبدیل کرده است.

وی بیان کرد: ساخت نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی خوسف با اعتبار ۶۰ میلیارد تومان (۱۴ میلیون یورو) از محل سرمایه‌گذاری خارجی از ۲ سال قبل در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار آغاز شد.

فرماندار خوسف نیروگاه خورشیدی را یکی از ظرفیت‌های مهم این شهرستان عنوان کرد و گفت: هفته گذشته نخستین بار، کل برق شهرستان و بخشی از شهر بیرجند از جمله زندان، کارخانه کویرتایر و سایر اماکن قطع و به صورت آزمایشی از برق این نیروگاه استفاده شد.

وی ادامه داد: شهرستان خوسف به دلیل پراکندگی بسیار زیاد و همچنین نبود خیلی از زیرساخت‌ها با مشکلات زیادی رو به رو است لذا با اعتبارات اندک نمی‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

شفیعی گفت: یکی از راه‌های رفع مشکلات زیرساختی توسعه سرمایه‌گذاری در شهرستان است که در این راستا سرمایه‌گذارانی از کشورهای آفریقای جنوبی و چین در صنایع نیروگاه‌های خورشیدی و مجتمع فولادی ورود جدی کرده‌اند.

وی افزود: تا پایان امسال ۱۰ کارخانه در شهرستان خوسف راه‌اندازی می‌شود که اکنون چهار واحد به صورت آزمایشی در حال فعالیت است و دهه فجر به صورت رسمی افتتاح می‌شوند که هر کارخانه به تناسب خود سبب ایجاد اشتغال خواهد شد.

خوسف سال ۹۱ از بخش به شهرستان ارتقا یافت و دارای ۲ بخش، پنج دهستان و ۲۱۷ روستا و آبادی است.

شهرستان کویری خوسف در فاصله ۳۶ کیلومتری بیرجند مرکز خراسان جنوبی است.

انرژی خورشیدی از مزیت‌های خراسان جنوبی به شمار می‌رود و اغلب روزهای سال در این استان آفتابی است.

نظرات کاربران