11. آذر 1398 - 14:21
بیرجندرسا-معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از افتتاح نگارخانه استاد «مهدی اسماعیلی مود» استاد برجسته خوشنویسی کشور و استان در بیرجند خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان،«سید علی زمزم» اظهار داشت: نگارخانه استاد «مهدی اسماعیلی مود» همزمان با ۱۳ آذر، روز برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی در بیرجند به بهره برداری می‌رسد.

 

وی با اشاره به اینکه ساخت این نگارخانه با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان و در زمینی به مساحت ۹۰ مترمربع از ساعت ۹۵ آغاز شده است، افزود: افتتاح این پروژه با حضور اساتید برجسته خوشنویسی، مسئولان کشوری و استانی در صبح چهارشنبه ۱۳ آذر انجام می شود.

 

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: آثار اساتید و داوران جشنواره ملی خوشنویسی رضوی نیز همزمان با افتتاح این نگارخانه، به معرض دید عموم درمی‌آید.

 

به گفته زمزم، در این نمایشگاه همچنین قرار است بخشی از آثار هنرمند برجسته بیرجند مرحوم «سید محمد شهرستانی» نیز به معرض دید عموم درآید.

 

استاد مهدی اسماعیلی مود در سال ۱۳۴۴ در روستای مود از توابع بخش مرکزی بیرجند چشم به جهان گشود. پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه، خوشنویسی را به طور جدی از سال ۱۳۶۵ همزمان با تاسیس انجمن خوشنویسان بیرجند زیر نظر استاد پرویز نیک بین آغاز کرد و سپس از محضر استادان بزرگ خوشنویسی چون استاد کابلی، استاد فلسفی و استاد حیدری کسب فیض کرد.

 

از استاد اسماعیلی مود تاکنون چندین اثر در بروشورهای انجمن خوشنویسان ایران وجشنواره خوشنویسی جهان اسلام منتشر شده است که از آن جمله می توان به چاپ آثار وی درجشنواره خوشنویسان کویت و ایران هم چنین در کتاب های از آغاز تا امروز، خوشنویسان ایران، منتخب آثار بسیجیان کشور نام برد.

 

افسونگری قلم با ۶ بار و آموزش خط تحریری با ۵ بار تجدید چاپ نیز از آثار منتشر شده استاد اسماعیلی مود می باشد. این هنرمند برجسته استان تاکنون در ۱۸ جشنواره بزرگ خوشنویسی موفق به کسب مقام اول برگزیده کشوری شده است.

 

برپایی ۵ نمایشگاه در خارج از کشور که ۳ مورد آن در پاکستان و ۲ مورد دیگر در کشورهای بنگلادش و قطر بوده است از جمله اقدامات او در کارنامه هنری اش می باشد.

 

استاد مهدی اسماعیلی مود با توجه به فعالیت های شاخصی که تاکنون در زمینه خوشنویسی داشته است موفق به کسب گواهی نامه استادی از شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران شد که این امر نشان گر جایگاه والای وی در بین هنرمندان خوشنویس کشور است.

 

نظرات کاربران