10. آذر 1398 - 12:23
بیرجندرسا-استاندار خراسان جنوبی روز یکشنبه همزمان با آغاز نام‌نویسی داوطلبان نامزدی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از مرکز ثبت‌نام حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی، مدیرکل امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری، فرماندار بیرجند و شماری از مسئولان فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در این بازدید محمدصادق معتمدیان را همراهی کردند.

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه) دهم آذرماه با دستور وزیر کشور همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی آغاز شد.

در متن دستور وزیر کشور که ساعت ۸ صبح امروز -یکشنبه- خطاب به فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور صادر شد، آمده است: انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از امروز همزمان با ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی آغاز می‌گردد. مهلت ثبت‌نام از داوطلبان ۷ روز است که تا پایان روز شنبه مورخ ۱۶ آذر ۹۸ ادامه خواهد داشت و همچنین اخذ رای انتخابات یادشده در روز جمعه مورخ ۲ اسفند ۹۸ در سراسر کشور به عمل خواهد آمد.

با عنایت به اینکه هیات‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه و هیات‌های اجرایی حوزه‌های فرعی باید همزمان از روز یکشنبه مورخ ۱۰ آذر ماه ۹۸ حداکثر در مدت ۶ روز تشکیل شوند، مقتضی است، براساس مواد ۳۱، ۳۲ و ۳۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و فرم‌های آن در چارچوب برنامه زمان‌بندی انتخابات و بخشنامه‌های صادره نسبت به تشکیل هیات اجرایی و ارسال صورتجلسه انتخاب معتمدین اصلی و علی البدل آن به ستاد انتخابات کشور اقدام نمایند.

این بخشنامه به منزله دستور شروع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آن حوزه انتخابیه تلقی می‌شود، بنابراین لازم است در اجرای ماده ۹ آیین نامه وصول آن را بر اساس فرم شماره ۴ آیین نامه اجرایی از طریق سامانه جامع انتخابات به ستاد انتخابات کشور اعلام کنند.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی هم گفت: داوطلبان به مدت هفت روز فرصت دارند به مراکز اصلی حوزه انتخابیه مراجعه و ثبت‌نام کنند که براساس قانون در استان خراسان جنوبی چهار حوزه انتخابیه وجود دارد و برای هر حوزه یک نماینده انتخاب می‌شود.

ناصر خوش خبر افزود: داوطلبان خراسان جنوبی برای ثبت‌نام در این دوره از انتخابات باید برای ثبت‌نام از ساعت هشت صبح تا ۱۸ عصر به فرمانداری چهار حوزه انتخابیه در شهرستان‌های بیرجند، قاینات، فردوس و نهبندان مراجعه کنند.

وی گفت: داوطلبان خارج از استان نیز می‌توانند به ستاد انتخابات وزارت کشور و افرادی که خارج کشور هستند می‌توانند برای ثبت‌نام به مراکز رسمی، نمایندگی‌ها و کنسولگری‌های رسمی خارج از کشور مراجعه کنند.

وی بیان کرد: امسال سامانه جامع انتخابات راه‌اندازی شده است که به صورت آنلاین اطلاعات، اخبار و روند اجرایی انتخابات رصد می‌شود و فرمانداران حوزه انتخابیه به این سامانه دسترسی دارند لذا برنامه‌ها ضابطه‌مند و منظم انجام می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: چهار حوزه انتخابیه و ۲۲ حوزه فرعی (غیر از بخشداری‌های مرکزی) در نظر گرفته شده است که به سامانه جامع انتخابات متصل هستند.

وی با بیان اینکه ملاک عمل در انتخابات مجلس یازدهم شماره ملی افراد است گفت: داوطلبان انتخابات، ثبت‌نام را به روزهای آخر موکول نکنند.

ثبت‌نام کنندگان باید هنگام مراجعه به مراکز ثبت‌نام، اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکس‌دار و یک نسخه تصویر تمام صفحات آن، یک قطعه عکس ۴ × ۳ جدید، اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن)، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی را به همراه داشته باشند.  

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند امسال برگزار می‌شود.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان و چهار حوزه انتخابیه شامل «بیرجند، درمیان و خوسف»، «قاینات و زیرکوه»، «نهبندان و سربیشه» و «فردوس، طبس، سرایان و بشرویه» دارد.

هر کدام از این حوزه‌های انتخابیه در حال حاضر یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.

نظرات کاربران