9. آذر 1398 - 10:07
بیرجندرسا-با گذشت 14 روز از افزایش قیمت بنزین در گفت‌وگو با مردم و کسبه قیمت ۹ کالای اساسی از جمله روغن، میوه، نان، گوشت، برنج، لبنیات، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و همین‌طور کرایه تاکسی را جویا شدیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، بامداد جمعه 24 آبان‌ماه بود که مردم ناگهان با خبر سهمیه‌بندی و افزایش قیمت سه برابری بنزین روبرو شدند.

افزایش افسارگسیخته قیمت‌ اقلام گوناگون در سال 97 و ضعف دولت و دستگاه‌های نظارتی در جلوگیری و کنترل این مسئله باعث شد مردم در برخی شهرهای کشور با این پیش‌فرض ذهنی که افزایش قیمت بنزین مقدمه‌ای برای افزایش مجدد قیمت‌ها خواهد بود در روزهای پایانی آبان‌ماه به خیابان‌ها آمده و اعتراض خود را به این تصمیم‌ اعلام کنند، اما فرصت‌طلبان و آشوبگران خیلی زود به میان مردم آمده و با استفاده از فضای ایجادشده به تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی پرداختند تا بار دیگر مطالبات به‌حق مردم به حاشیه برود.

اما مسؤولین کشوری و استانی هم که از نگرانی مردم در این مورد مطلع بودند در تریبون‌ها و جلسات گوناگون از عدم افزایش قیمت اقلام اساسی و حمل و نقل عمومی و برخورد با متخلفین سخن به میان می‌آوردند تا کمی از نگرانی مردم کم کنند، به همین دلیل بر آن شدیم تا با حضور در نقاط مختلف سطح شهر بیرجند و گفتگو با مردم و کسبه و همچنین مسؤولین مرتبط از صحت ادعا و صحبت‌های مسؤولین در این مورد اطمینان پیدا کنیم.

صحبت با مردم و کسبه را از بازار جمهوری اسلامی که قدیمی‌ترین و پر رفت‌وآمدترین بازار سطح شهر است شروع کردیم، بازاری که معمولاً اکثریت مردم بیرجند برای تأمین اقلام زندگی به این بازار مراجعه می‌کنند، مقصدهای بعدی نیز بازار روز پاسداران و بازار روز غفاری بود.

در گفت‌وگو با مردم و کسبه قیمت ۹ کالای اساسی از جمله؛ روغن، میوه، نان، گوشت، برنج،لبنیات، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و همین‌طور کرایه تاکسی  را جویا شدیم.

مردم و اکثر فروشندگان بر خلاف گفته مسؤولین از افزایش قیمت‌ برخی اقلام اساسی مذکور در بازار سخن می‌گویند.

قیمت روغن بدون افزایش

یکی از عمده‌فروشان خوار و بار بازار بیرجند درباره افزایش قیمت روغن اظهار داشت: جدیداً خرید داشته‌ام اما قیمت روغن افزایش نداشت، یک حلب روغن جامد پنج کیلویی قبل و بعد از گران شدن بنزین ۴۴ هزار تومان و قیمت روغن مایع ۳ لیتری ۱۵۰۰۰ تومان است.

قیمت میوه‌ها اوج گرفت

یکی از فروشندگان میوه و تره‌بار بازار بیرجند نیز در خصوص افزایش قیمت میوه گفت: قیمت میوه درجه یک بین  هزار و ۵۰۰ تا دو هزار و ۳۰۰ تومان افزایش داشته است، پرتقال درجه یک نیز قبل گرانی بنزین هر کیلو چهار هزار و 500 تومان بوده که بعد گرانی بنزین با افزایش دو هزار تومانی به 6 هزار و 500 رسیده است.

وی افزود: قیمت قبل سیب درجه یک نیز پنج‌هزار تومان بوده که اکنون به قیمت هر کیلو 6 هزار و 500 تومان رسیده است.

سرمازدگی قیمت گوجه و خیار را بالا برد

این فروشنده میوه و تره‌بار اضافه کرد: قیمت گلابی نیز پیش از این هر کیلو هفت هزار و ۵۰۰ تومان بوده که بعد افزایش قیمت بنزین به هر کیلو ۹ هزار و۸۰۰ تومان رسیده، قیمت انار و میوه‌های درجه دو نیز قبل و بعد گرانی بنزین تفاوت چندانی نداشته اما قیمت گوجه‌فرنگی و خیار به دلیل سرمازدگی و کم شدن تولید افزایش داشته که به افزایش قیمت بنزین ربطی ندارد.

قیمت نان و لبنیات بدون تغییر

از نانوایی‌های سطح شهر نیز جویای قیمت انواع نان شدیم که همه این نانوایان و مشتریان حاضر در نانوایی از عدم افزایش قیمت انواع نان در نانوایی‌های دولتی و آزاد خبر دادند.

یکی از فروشنده‌های بازار روز بیرجند از عدم افزایش قیمت انواع لبنیات خبر داد و گفت: در انواع لبنیات هیچ‌گونه افزایش قیمت نداشتیم و با همان قیمت قبل به فروش می‌رسد، حتی برخی فروشندگان لبنیاتی مثل پنیر را ارزان‌تر هم می‌فروشند.

افزایش چشمگیر قیمت برنج

برنج هم به گفته عمده‌فروشان با افزایش قیمت مواجه بوده چراکه با گران شدن بنزین و به‌تبع نرخ کرایه حمل و نقل، قیمت این محصول اضافه شده است، لذا قیمت یک کیسه ۱۰ کیلویی برنج ایرانی که قبلت ۱۷۰ هزار تومان بود هم‌اکنون  با قیمت 235 هزار تومان به فروش می‌رسد، همچنین قیمت انواع دیگر برنج نیز قبلاً کیلویی هفت هزار تومان بوده که بعد از گرانی بنزین به کیلویی ۱۰ هزار تومان رسیده است.

روند صعودی قیمت مرغ و تخم‌مرغ

به سراغ بازار گوشت و فرآورده‌های پروتئینی رفتیم، یکی از عمده‌فروشان مرغ و تخم مرغ به افزایش قیمت مرغ اشاره کرد و گفت: مرغ را به قیمت کشتارگاه می‌فروشیم که قبل از گران شدن بنزین  کیلویی ۱۲ هزار و ۵۷۰ تومان بود و هم‌اکنون ۱۲ هزار و ۸۴۰ تومان است، گرچه در مغازه‌های سطح شهر تا ۱۴ هزار تومان هم به فروش می‌رسد.

وی افزود: قیمت تخم مرغ هم قبل از گران شدن هشت هزار تومان بود که طی روزهای بعد از گران شدن بنزین به هشت هزار و ۴۰۰ تومان رسیده و در سوپرمارکت‌ها تا ۹هزار و ۵۰۰ تومان نیز عرضه می‌شود.

 

افزایش نرخ آژانس‌ها

اما در ادامه مسیر به سراغ رانندگان تاکسیرانی و برخی آژانس‌های درون‌شهری رفتیم که مدعی بودند نرخ کرایه‌ها تغییری نداشته است، اما مردم برخلاف گفته رانندگان و صاحبان تاکسی و آژانس‌های درون‌شهری از افزایش نرخ کرایه آژانس‌ها و بسته به نوع مسیر افزایش قیمت از یک هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳ هزار تومان خبر می‌دهند، گرچه در این میان کرایه تاکسی‌های اینترنتی افزایش نرخ نداشته و همان قیمت قبل است.

در خصوص حبوبات هم بسیاری از فروشندگان بازار جمهوری و روزبازار پاسداران به عرضه حبوبات با همان قیمت قبلی اشاره می‌کنند‌، اما نکته قابل تأمل افزایش قیمت حبوبات است به طوری که عدس با افزایش حدود ۲ هزارتومانی مواجه بوده است، انواع لوبیا نیز قیمتی بین ۱۲تا ۱۳ هزار تومان دارد که فعلاً افزایش قیمت نداشته است.

منبع:فارس

نظرات کاربران