28. آبان 1398 - 11:20
آبرسانی
بیرجندرسا-بیش از دو دهه از خشکسالی در استان خراسان جنوبی می‌گذرد و اکثر نقاط استان با معظل بی آبی مواجه است که در این میان ۶۴ روستای شهرستان خوسف نیز با ۴ هزار و ۷۹۲ جمعیت از آب آشامیدنی سالم بی بهره است و تنها با سه تانکر آبرسانی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، معضل بی‌آبی در خراسان جنوبی که حدود دو دهه قهر طبیعت رمقی برای منابع آبی‌اش باقی نگذاشته است به گفته برخی به موضوعی روز مره و کلیشه‌ای تبدیل شده است، اما وقتی مشکلی به عنوان اصلی‌ترین نیاز مطرح باشد با وجود کلیشه‌ای بودن باز هم باید از آن گفت.

یادآوری بی‌آبی و کم آبی در روستاها سبب می‌شود، چاره‌ای اساسی برای تامین آب و ماندگاری روستائیان در کلان کشور اندیشیده شود.

از آنجایی که خراسان جنوبی یکی از استان‌های مرزی است و موقعیت استراتژیکی حساسی دارد باید از نظر امنیت مورد توجه جدی قرار گیرد از این رو حفظ جمعیت در روستاهای این استان اهمیت ویژه‌ای دارد که باید مورد توجه مسئولان باشد.

شهرستان خوسف یکی از نقاط استان است که ساکنانش با معضل کم آبی مواجه بوده شهرستانی که با وجود اینکه با مرکز استان فاصله زیادی ندارد اما 64 روستایش با تانکر آبرسانی می‌شود. این درحالی است که دیون آبرسان‌ها در شهرستان خوسف به 200 میلیون تومان رسیده که سال گذشته تخصیص اعتبار برای پرداخت دیون صفر بوده است.

براساس آمارهای موجود 4 هزار و 792 نفر از مردم این شهرستان از آب آشامیدنی سالم بی‌بهره هستند و آن طور که رئیس آب و فاضلاب روستایی خوسف به خبرنگار تسنیم گفت: تا همین یک هفته پیش تنها با دو تانکر به 64 روستا آبرسانی می‌شد، اما اخیراً با توجه به سردتر شدن هوا تعداد روستاهایی که با تانکر آبرسانی می‌شود به 58 روستا رسیده البته یک تانکر کمکی نیز در این مدت برای امر آبرسانی اضافه شده است.

وی در ادامه گفت: 9 روستای دارای مشکل آبرسانی بالای 20 خانوار است و مابقی روستاها زیر 20 خانوار هستند.

رئیس آب و فاضلاب روستایی خوسف با اشاره به شبکه‌های فرسوده شهرستان بیان کرد: 60 کیلومتر شبکه فرسوده داریم که برای بازسازی آن 12 میلیارد تومان نیازمندیم، اما امسال اعتباری نداریم و تنها 3.5کیلومتر را می‌توانیم اصلاح کنیم.

شاهی از افزایش هفت درصدی قیمت لوله‌ها خبر داد و اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل در شهرستان خوسف کمبود اعتبارات است. اعتباراتی که نقدی نیست و در قالب اسناد و اوراق است این کار را مشکل می‌کند.

به گفته وی انشعاب غیرمجاز زیادی در سطح شهر شهرستان وجود دارد که اگر انشعابی کشف شود فرد را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم و همکاران هر روز در حال رصد انشعابات غیرمجاز هستند.

وی از آبرسانی و تکمیل یک مجتمع تا پایان سال مالی خبر داد و افزود: در حال حاضر سه مجتمع آبرسانی در سطح شهرستان در دست اقدام است که دو مجتمع اعتبارش ملی است و تلاش می‌شود تا قبل از پایان سال مالی یک مجتمع را به بهره‌برداری برسانیم.

نظرات کاربران