25. آبان 1398 - 13:31
بنزین
بیرجندرسا-موضوع سهمیه بندی بنزین و اعلام نرخ جدید آن اگر چه مدت هاست تایید و تکذیب می شود اما بالاخره از اولین دقایق بامداد روز پنجشنبه 24 آبان ماه 1398 عملیاتی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، موضوع سهمیه بندی بنزین و اعلام نرخ جدید آن اگر چه مدت هاست تایید و تکذیب می شود اما بالاخره از اولین دقایق بامداد روز گذشته عملیاتی شد. خبری که پنج شنبه شب شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران منتشر کرد: «بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از ساعت صفر بامداد امروز (۲۴ آبان) سهمیه‌بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز به شرح قیمت بنزین معمولی سهمیه ای هر لیتر هزار و 500 تومان، قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای هر لیتر سه هزار تومان و قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و 500 تومان خواهد بود.»

زمزمه های سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در ساعات پایانی پنجشنبه، واکنش هایی را به همراه داشت. به گزارش خبرنگار ما، دهان به دهان شدن این خبر، عده ای را روانه جایگاه های عرضه سوخت کرد چه آن هایی که نیاز به سوخت داشتند یا برخی که برای تکمیل مخزن وسیله نقلیه خود اقدام کردند تا از سوخت ارزان تر بهره مند شوند و این موضوع سبب شد بر صف خودروها در جایگاه ها افزوده شود و این روند تا ساعت پایانی شب، ادامه داشته باشد.

بی سلیقگی زمان اجرای طرح

اما صبح روز قبل و با گذشت ساعاتی از اجرای طرح، روال عادی به جایگاه های عرضه سوخت بازگشت با این تفاوت که البته برخی مراجعه کنندگان انتقادهایی به مسئولان داشتند. آن هایی که هنوز اطلاعی از سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین نداشتند در مواجه شدن با این خبر متعجب می شدند و برخی نیز از اجرای این طرح در شرایط موجود اقتصادی، گلایه کردند و البته عده ای با نظر متفاوت، افزایش قیمت را در صورت رسیدگی بیشتر به معیشت مردم و برگشت به سبد خانواده ها مثبت ارزیابی می کردند. شهروندی در کنار انتقاد به اطلاع رسانی نامناسب مسئولان، زمان اجرای آن یعنی مقارن با شب میلاد را بی سلیقگی می داند و می گوید: متولیان می توانستند فرصتی برای آمادگی مردم قائل شوند که یک باره غافلگیر نشوند. یکی از رانندگان هم با بیان این که برای سوخت گیری خودرویش مراجعه کرده است اما به دلیل بی اطلاعی، کارت سوخت را همراه ندارد می افزاید: چاره ای جز پرداخت مبلغ به قیمت آزاد ندارم. 

افزایش قیمت باید سالانه  باشد

راننده ای نیز با انتقاد از نرخ های اعلامی می گوید: دولت معتقد است طی چند سال گذشته افزایش قیمت نداشته است حال آن که به یک باره قیمت آزاد آن را سه برابر کرده است. او می افزاید: این در حالی است که می توانست هر سال و متناسب با تورم، مبلغی را به قیمت بنزین اضافه کند تا این چنین با افزایش بهای بنزین مواجه نشویم. شهروندی هم با طرح این سئوال که مگر درآمد یک کارگر چقدر است که به ازای 10 لیتر بنزین 30 هزار تومان پرداخت کند از وضعیت موجود گلایه مند است. او البته بیشتر انتقادش از نحوه اطلاع رسانی دولت برای اجرای این طرح است و می افزاید: کار باید به شکلی مدیریت شود که گرانی ها و کاهش قدرت خرید مردم را به دنبال نداشته باشد. «علی محمدی» که شغلش تعویض روغنی است نیز بر این عقیده است که اگر افزایش قیمت بنزین نظارت و کنترل شده باشد به این معنا که بر قیمت کالاهای مصرفی و حمل و نقل تاثیر نگذارد مشکل چندانی ایجاد نمی کند اما تجربه نشان داده است که افزایش قیمت بنزین بر قیمت دیگرکالاها تاثیر دارد بنابراین مسئولان بر نظارت ها بیفزایند.

سهمیه کم بنزین

یکی دیگر از شهروندان، با بیان این که سهمیه 60 لیتری برای خودروهای بنزینی کم است از قیمت تعیین شده برای بنزین آزاد شکایت دارد و می گوید: افزایش سه برابری قیمت بنزین آزاد برای آن دسته از افرادی که مجبور هستند فواصل زیادی را تا محل کار طی کنند بالاست به ویژه این که بیشتر کارمندان و کارگران، حقوق چندانی دریافت نمی کنند. به گفته «احمدی»، تعجیل دولت در اجرای این تصمیم در شرایط فعلی که مردم از نظر اقتصادی با مشکلات متعددی رو به رو هستند فشاری بر قشر متوسط و ضعیف جامعه خواهد بود. شهروند دیگری با انتقاد از تفاوت سهمیه ها می گوید: به طور مثال سهمیه تاکسی ها با آژانس ها و وانت ها و ... متفاوت است که همین تفاوت ها برای رانندگان آژانس و ... که از این محل امرار معاش می کنند آنان را با مشکل کمبود سوخت مواجه می کند. به گفته او استفاده از سوخت آزاد هم برایشان مقرون به صرفه نیست و به نوعی درآمدی در پی نخواهد داشت. راننده ای نیز می گوید: جایگاه دار پس از سوختگیری، مبلغ 600 هزار ریال مطالبه کرد در صورتی که تصورم برای خرید 20 لیتر بنزین، 200 هزار ریال بود. وی می افزاید: با توجه به این که مبلغ درخواستی در کارتم موجود نبود مقابل جایگاه دار و مشتریان شرمنده شدم.

باجه های پست، باز بود

به گزارش خبرنگار ما، باجه‌های پُست روز گذشته برای دریافت کارت سوخت باز بود و مراجعه کنندگان از خدمات رسانی این شرکت رضایت داشتند. یکی از شهروندان می گوید: 20 روز قبل برای دریافت کارت سوخت ثبت نام کردم و امروز در مراجعه به سایت مشخص شد که تحویل پست شده است و در مراجعه، مشکل خاصی برای دریافت کارت نداشتم. «رفیعی»، نظرش درباره طرح سهمیه بندی سوخت این است که باید حداقل یک ماه از اجرای آن بگذرد تا آثارش مشخص شود اما امیدواریم که با تدبیر مسئولان، فشاری بر زندگی و معیشت مردم تحمیل نشود.مدیر کل پست استان نیز از وجود سه هزار و 500 کارت سوخت در پست استان خبر می دهد و می گوید: این آمار با توجه به ورودی و خروجی کارت های سوخت، متغیر است و روز گذشته با تعیین سهمیه بنزین و کارتی شدن سوخت گیری، مراجعه های زیادی برای دریافت کارت سوخت داشتیم طوری که تا ساعت 11 بیش از 250 مراجعه کننده داشتیم. به گفته «الهامی» مدارک شناسایی مالک و خودرو در هنگام مراجعه برای دریافت کارت سوخت ضروری است.

نظرات کاربران