21. آبان 1398 - 14:25
بیرجندرسا-کمک به زلزله زدگان در فضای مجازی ترفند جدید کلاهبرداران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، رئیس پلیس فضای توليد و تبادل اطلاعات استان گفت: متاسفانه شاهد هستیم برخی افراد سودجو با عنوان کمک به مردم زلزله زده در فضای سایبر و شبکه های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری و سو استفاده از احساسات شهروندان می کنند.

سرهنگ محمدپور افزود: با توجه به حادثه زلزله در استان آذربایان شرقی برخی افراد سودجو تحت عنوان کمک به مردم زلزله زده در فضای سایبر و شبکه های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری و سوء استفاده از احساسات شهروندان می کنند در حالی که کمک های جمع آوری شده هیچ گاه به دست نیازمندان نمی رسد.

وی گفت: مجرمان سایبری با انتشار تصاویری از خانه های تخریب شده و افراد بی خانمان یا کودکان بیمار در شبکه های اجتماعی تلاش دارند احساسات انسان دوستانه کاربران را تحریک کنند تا بتوانند برنامه های مجرمانه خود را پیش ببرند.

سرهنگ محمدپور افزود: حتی در این خصوص شاهد بارگذاری سایت های جعلی هستیم که ادعا دارند فعالیت خیرخواهانه هستند و در راستای رفع مشکلات زلزله زدگان فعالیت دارند در حالی که این امر صحت ندارد. 

وی به شهروندان توصيه كرد: فریب تبلیغات در فضای سایبر را نخورند و کمک های خود را از طریق  سازمان ها و موسسات معتبر ارسال کنند و حتی احتمال دارد درگاه های بارگذاری شده در سایت های دروغین خیریه ها فیشینگ باشد، لذا کاربران دقت داشته باشند تا در دام فیشرها نیفتند و در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش كنند.

نظرات کاربران