20. آبان 1398 - 14:09
بیرجندرسا-دامپزشکی نهبندان برای کاهش یا از بین بردن گوسیپول سمی در دام ها توصیه هایی را به دامداران اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما،رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نهبندان گفت: گوسیپول ترکیبی پلی فنولیک با فرمول C30H30O و زرد رنگ به صورت ساده و ابتدایی در تخم پنبه وجود دارد که استفاده مقدار زیاد آن در دامها باعث مسمومیت می شود. 

 راه انجام با بیان اینکه اولین نشانه از استفاده مقدار زیاد گوسیپول در دامها مسمومیت است، افزود: دام هایی که در چندین هفته از تخم پنبه تغذیه کرده اند مرگ و میر و تلفات به علت مقادیر بالای گوسیپول در جیره در آنها مشاهده شده است.

وی گفت: دامدار موظف است با دیدن چنین مشکلاتی در گله با یک دامپزشک مشورت کند و حیوانات مرده و حتی غذای مورد استفاده آنها را برای تشخیص و آنالیز به آزمایشگاه بفرستد. 

راه انجام با اشاره به اینکه هیچ درمانی برای دام هایی که از مسمومیت گوسیپولی رنج می برند وجود ندارد و تنها با کاهش استرس می توان تا حدی شرایط را به نفع آنها تغییر داد، افزود: اگر مسمومیت شدید نباشد، تعدادی از جراحت ها با گذشت زمان و حذف مواد دارای گوسیپولی از جیره قابل برگشت هستند. 

وی گفت: خیساندن پنبه دانه، گرم کردن و حرارت دادن پنبه دانه، اصلاح ژنتیکی و بهبود محیط، استفاده از قارچها، اضافه کردن سولفات آهن دو ظرفیتی و بهبود روش روغن کشی از دانه ها روشهای عملی برای کاهش یا از بین بردن گوسیپول سمی هستند. 

راه انجام تاکید کرد: چنانچه تخم پنبه یا کنجاله تخم پنبه به صورت توده ای خریداری شود قبل از مصرف باید مورد آزمایش قرار گیرد.

نظرات کاربران