19. آبان 1398 - 13:40
بیرجندرسا-کارشناس واحد موسیقی و سرود حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه توجه به امر آموزش و تاسیس مکتب‌خانه موسیقی مقامی برای علاقه‌مندان نیز گامی مهم و موثر است، گفت: حمایت از تولید و نشر آثار مقامی و معرفی اساتید و پیشکسوتان و انتشار آثار پژوهشی تالیفی و ثبت و نشر آن و ساخت مستند پیشکسوتان و آثار آنان می‌تواند بسیار موثر باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،مجید نصری  اظهار کرد: موسیقی مقامی جنوب  خراسان به نوعی میراث معنوی فرهنگی این خطه به شمار می‌آید که ریشه در آداب و رسوم، سنن و باورهای بومی و فرهنگی این منطقه داشته و نقش مهمی در ارتقاء هویت فرهنگی مردمان این منطقه برعهده دارد.

وی افزود: این نوع موسیقی شامل ملودی‌ها و مقام‌هایی است که به زیبایی با باورهای معنوی، دینی و اعتقادی مردم عجین شده و سنت‌های دیرینه‌ای که بر پایه اتحاد، برابری و برادری استوار است و سینه به سینه و نسل به نسل به مردمان معاصر به ارث رسیده است.

کارشناس واحد موسیقی و سرود حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه این مقام‌ها و ملودی‌ها از دیرباز توام با حرکات نمایشی و ریتمیک بوده که به رقص محلی شهرت دارد، تصریح کرد: از دیرباز در مراسمات شادیانه مقام‌ها و ملودی‌ها و آوازهای مختص به خود و در مراسم عزا انواع نواهای محزون و تاثر برانگیز و لالایی‌ها و مراسم برداشت محصول و گندم درو و دعاهای مذهبی مانند دعای طلب رحمت و باران و... اجرا می‌شد.

نصری ادامه داد: در واقع این نغمات و حرکات نوعی هارمونی و نظم موسیقائی را به مخاطب منتقل کرده و به لحاظ تنوع در ملودی‌ها و سازبندی اختصاص به همین منطقه دارد.

وی افزود: احیاء این مفاهیم ارزشمند هنری و آیینی و انتقال آن به نسل جدید می‌تواند توجه و علاقه نسل معاصر و آینده را به این میراث معنوی جلب کرده و در مواجهه با هجمه وسیع فرهنگی دشمن به ویژه با گسترش روزافزون استفاده از فضای‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر اینترنت و بعضا عدم نظارت دقیق بر محتوای اشعار و کلام که غالبا در فضاهای غیر مجاز موسیقی‌های زیرزمینی و بعضا سبک‌های غربی فاقد مفاهیم ارزشی تولید می‌شود، باعث جریان‌سازی منطبق بر اهداف اصیل ایرانی اسلامی شود.

کارشناس واحد موسیقی و سرود حوزه هنری خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین و موثرترین کارهایی که می‌شود انجام داد به انجام رساندن پروژه‌های پژوهشی تالیفی و شناسایی ظرفیت‌ها و آثار بکر و اصیل و ثبت و ضبط و انتشار آن است.

نگذاریم موسیقی مقامی و محلی فراموش شود

نصری ادامه داد: همچنین تلاش در راستای حفظ این نوع موسیقی توسط نهادها و سازمان‌های فرهنگی به صورت حمایت همه جانبه از هنرمندان این سبک و پیشکسوتان موسیقی مقامی و انتقال آن به نسل‌های آینده به عنوان میراث ارزشمند معنوی و فرهنگی منطقه از دیگر فعالیت‌هایی است که می‌توان در راستای حفظ و حراست از این نوع موسیقی انجام داد.

وی افزود: حوزه هنری استان آلبوم آوای صحرا را با همکاری گروه موسیقی مقامی سلم‌آبادی‌ها در همین راستا در سال96 در سطح ملی تولید و منتشر کرد.

نصری یادآور شد: توجه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی به حمایت از هنرمندان و تولیداتشان در این عرصه و شناساندن این سبک از موسیقی به ویژه به نسل جوان و نوجوان جامعه و مستندسازی از این آداب و رسوم و سنت‌ها به منظور جلوگیری از به فراموشی سپردن آن می‌تواند موثر باشد.

نظرات کاربران