18. آبان 1398 - 13:20
بیرجندرسا-مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس با اشاره به پیش‌بینی برداشت ۶۵ تن زیتون از اراضی کشاورزی شهرستان طبس، گفت: از این میزان محصول ۳۷ تن جهت کنسرو و ۲۸ تن جهت روغن‌کشی استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس،داوود بخشایی سطح زیرکشت درختان زیتون شهرستان طبس را ۱۵۷ هکتار ذکر کرد و اظهار داشت: از این میزان ۱۲۵ هکتار بارور و ۳۲ هکتار نهال می‌باشد.

وی با اشاره به فعالیت 94 بهره‌بردار محصول زیتون در این شهرستان، بیان داشت: امسال تعداد هفت هزار و ۵۵۰ اصل نهال زیتون رقم زرد لیبل‌دار بین متقاضیان از طریق فعال‌سازی بخش خصوصی (غرفه فروش نهال) توزیع شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس با اشاره به پیش‌بینی برداشت ۶۵ تن زیتون از اراضی کشاورزی شهرستان طبس، مطرح کرد: از این میزان محصول ۳۷ تن  جهت کنسرو و ۲۸ تن جهت روغن‌کشی استفاده می‌شود.

بخشایی با بیان اینکه ۹ رقم زیتون شامل زیتون زرد، روغنی، استوایی، شنگه، آربیکن و کروناکی در استان برداشت می‌شود، عنوان کرد: براساس بررسی‌های انجام شده رقم زیتون زرد در خراسان‌جنوبی با توجه به وضع آب و هوایی از عملکرد بهتری برخوردار بوده و نسبت به اوضاع نامساعد آب و هوایی مقاومت بیشتری دارد.

وی تأمین نهال یارانه‌ای برای توسعه باغ‌های جدید و همکاری در اصلاح و احیای باغ و آموزش باغداران را از جمله امور حمایتی سازمان جهاد کشاورزی از باغداران زیتون‌کار دانست و اضافه کرد: همچنین طرح توسعه و اصلاح باغات زیتون با اعتبار ۱۵۰ میلیون ریال و عملیات هرس در سطح ۱۲ هکتار و تغذیه ۱۵ هکتار از باغات شهرستان اجرا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس با بیان اینکه برداشت زیتون کنسروی از نیمه مرداد آغاز و تا اواسط شهریورماه ادامه دارد، مطرح کرد: برداشت زیتون روغنی در استان از اواسط مهرماه آغاز و تا اواخر آبان‌ماه ادامه دارد.

بخشایی عنوان کرد: درخت زیتون یکی از منابع تأمین کننده موادغذایی به شمار رفته و به دلیل مقاومت به کم‌آبی و سازگاری با خاک‌های کم‌بازده و فقیر، تولید محصول با ارزش و کم‌هزینه از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به خواص زیتون، مطرح کرد: زیتون و روغن آن میزان قند خون را تنظیم و خاصیت ضد سرطان و ضد التهابی دارد و ممکن است از التهاب روده پیشگیری ‌کندو همچنین برای پیشگیری و درمان آسم و آرتروز نیز می‌تواند مفید باشد.

نظرات کاربران