14. آبان 1398 - 14:43
بیرجندرسا-رئیس دانشگاه بیرجند از راه‌اندازی بزرگترین پارکینگ مرکزی انرژی خورشیدی کشور در دانشگاه بیرجند خبر داد و گفت: بحث جمع‌آوری فاضلاب خاکستری را نیز دنبال می‌کنیم که تاکنون دو خوابگاه دخترانه و دو خوابگاه پسرانه به برنامه فاضلاب خاکستری وصل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، احمد خامسان ظهر امروز در نشست خبری، با بیان اینکه دانشگاه و آموزش عالی به‌عنوان ارکان اصلی رشد و توسعه استان مدنظر است، اظهار داشت: سند چشم‌انداز دانشگاه سال 1404 تهیه شده تا جهت‌گیری بهتری در دانشگاه بیرجند مشخص شود.

وی با بیان اینکه در سند چشم‌انداز به‌دنبال تربیت نیروی متخصص کشور و ارتقای روابط بین‌المللی هستیم، بیان داشت: دانشگاه بیرجند در امور بین‌الملل برای نخستین بار دانشجوی بین‌المللی پذیرش کرده که هدف ما نیز دانشجویان افغانستانی است.

رئیس دانشگاه بیرجند از افزایش 18 درصدی دانشجویان روزانه و افزایش 9 درصدی جمعیت دانشجویان جدیدالورود نسبت به سال گذشته خبر داد و مطرح کرد: پذیرش دانشجو در نهبندان و سربیشه طی چند سال گذشته صفر بوده و در شهرستان سرایان نیز تعداد دانشجو کم بوده اما در شهرستان فردوس وضعیت پذیرش دانشجو خوب است.

استقرار اداره کنسولگری دانشجویان افغانستانی

خامسان از استقرار اداره کنسولگری دانشجویان افغانستانی در بیرجند خبر داد و تبیین کرد: دفتر کنسولگری، مسیر را برای پذیرش دانشجو در تمام دانشگاه‌ها همواره می‌کند و برنامه دانشگاه بیرجند تحصیل 300 دانشجوی افغانستانی تا سال 1404 است.

وی با اشاره به اعتبار اختصاص‌یافته برای مرکز نوآوری و رشد، تصریح کرد: یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار اولیه برای این مرکز اختصاص یافته و این مرکز دارای شش فاز بوده که فاز دوم آن نیز در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس دانشگاه بیرجند از افتتاح مرکز اشتغالزایی دانشجویان در دانشگاه بیرجند خبر داد و عنوان کرد: برای نخستین بار سامانه جامع دانشگاه بیرجند با هدف و شعار چابک‌سازی و غیرحضوری کردن فرآیندهای دانشگاه تغییر داده شده و در آغاز سال تحصیلی جدید این سامانه راه‌اندازی شده است.

رشد 10 تا 20 درصدی اعتبارات بخش فناوری اطلاعات

خامسان از رشد 10 تا 20 درصدی اعتبارات بخش فناوری اطلاعات خبر داد و بیان داشت: در بخش آزمایشگاه‌ها نیز سال گذشته سه میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده و شبکه آزمایشگاه و کارگاه‌های دانشگاهی برای نخستین بار ایجاد شده و در حال تجمیع آزمایشگاه‌های پژوهشی دانشگاه هستیم.

وی از راه‌اندازی بزرگترین پارکینگ مرکزی انرژی خورشیدی کشور در دانشگاه بیرجند خبر داد و مطرح کرد: بحث جمع‌آوری فاضلاب خاکستری را نیز دنبال می‌کنیم که تاکنون دو خوابگاه دخترانه و دو خوابگاه پسرانه به برنامه فاضلاب خاکستری وصل شده است.

رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه موزه و مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه بیرجند سال آینده افتتاح می‌شود، تبیین کرد: سه موزه دانشگاه بیرجند، آموزش و فرهنگ بیرجند و علم و فناوری در چارچوب موزه و مرکز اسناد و مفاخر دانشگاه بیرجند تا شهریورماه سال آینده در محل پردیس شهدا و مدرسه شوکتیه راه‌اندازی می‌شود.

وضعیت اسف‌بار 2 پژوهشکده

خامسان با اشاره به وضعیت اسف‌بار پژوهشکده انار فردوس و باغ امیرآباد بیرجند، عنوان کرد: برای تکمیل و احیای باغ امیرآباد نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار هستیم.

محسن آیتی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند با اشاره به تدوین برنامه مشخص و دقیق ارتقاء اعضای هیأت علمی دانشگاه، گفت: جمعیت دانشجویی در کشور افت بسیاری داشته است و از پنج میلیون نفر دانشجو به چهار میلیون نفر رسیده‌ایم.

وی بیان داشت: در حوزه استعدادیابی دانشجویان نیز اقدامات ارزنده‌ای صورت گرفته و اعتقاد ما براین است که باید به دانشجوی ورودی دانشگاه بیرجند کمک کنیم که استعدادهای او رشد کرده و توانایی‌های خود را کشف کند.

بررسی پرونده 40 متقاضی غیر ایرانی تحصیل

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند با تأکید بر اینکه به دنبال ارتقاء کیفی آموزش و جذب دانشجوی بین‌الملل هستیم، مطرح کرد: ۴۰ پرونده متقاضی تحصیل در دانشگاه بیرجند از خارج از کشور(عمده از کشور افغانستان) داریم که در حال بررسی است.

آیتی از رو نمایی از منشور اخلاق اساتید در روز 18 آبان‌ماه خبر داد و بیان داشت: نشست معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه دو، در دی‌ماه امسال با حضور معاون وزیر برگزار خواهد شد.

وی تقلب در پایان‌نامه‌ها را به هیچ وجه پذیرفتنی ندانست و عنوان کرد: در دانشگاه بیرجند به جز دانشکده‌های اقماری ۱۲ هزار و ۶۸۳ نفر تحصیل می‌کنند.

نظرات کاربران