12. آبان 1398 - 13:03
بیرجندرسا-معاون وزیر جهاد کشاورزی در امورباغبانی گفت: براساس تحقیقات انجام شده خراسان جنوبی در کشت دیم زرشک نیز می‌تواند موفق عمل کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا، محمدعلی طهماسبی، شب گذشته 11 آبان در ستاد گلخانه‌های خراسان‌جنوبی، با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی ایجاد ۱۰۰۰ هکتار گلخانه مد نظر قرار گرفته است، گفت: موضوع گلخانه‌ها به واسطه نقش آفرینی در اشتغال‌زایی، صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آبی از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است.

وی افزود: در خراسان‌جنوبی در موضوع گلخانه‌ها و سازه‌های مرتبط با آن باید بحث صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی مد نظر قرارگیرد.

طهماسبی ادامه داد: خراسان‌جنوبی در موضوع پرورش قارچ نیز می‌توان اقدامات مطلوبی با همکاری و مشاوره با انجمن قارچ ایران انجام دهد که در این خصوص باید رایزنی‌ها صورت گیرد.

معاون وزیرجهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به اینکه در بحث پرورش قارچ باید مسائلی چون حمل و نقل و سالن مناسب برای نگهداری را مد نظر قرار داد، گفت: در حوزه کشاورزی در خراسان‌جنوبی ارتقاء بهره‌وری مد نظر است که این مهم جز با الگوسازی و آموزش ممکن نیست.

وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی توان و استعداد ویژه‌ای در زمینه پرورش گیاهان دارویی و از جمله خارشتر دارد، اظهارکرد: ۵۰۰ هکتار خار شتر در خراسان‌جنوبی‌کشت شده است.

طهماسبی بیان کرد: این گیاه با ۱۱ درصد پروتئین، علوفه‌ خوبی برای دامپروری است که استعداد کاشت آن در خاک خراسان جنوبی زیاد است.

معاون وزیرجهاد کشاورزی در امور باغبانی با بیان اینکه زرشک دیم هم طبق تحقیقات انجام شده در مکان‌هایی که بالا دست آن بندخاکی و سازه آبی وجود داشته باشد، می‌توان کشت کرد، یادآورشد: باید در این استان محصولاتی کشت شود که بتواند خشکسالی را تحمل کنند.

نظرات کاربران