11. آبان 1398 - 13:55
بیرجندرسا-رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: برداشت انار از سطح چهار هزار و 432 هکتار از باغ‌های زیرکاشت این محصول در خراسان‌جنوبی آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس،غلامرضا قوسی از آغاز برداشت انار در استان خراسان‌جنوبی خبر داد و اظهار داشت: برداشت انار از چهار هزار و 432 هکتار از باغ‌های زیرکاشت این محصول در خراسان‌جنوبی آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه فصل برداشت انار از اواخر مهر آغاز می‌شود و تا اوایل آذرماه ادامه دارد، بیان داشت: به باغداران انار توصیه می‌‍شود حتما تا انتهای نیمه نخست آبان‌ماه کار برداشت این محصول را به پایان برسانند تا متحمل زیان ناشی از سرمازدگی احتمالی انار نشوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال 42 هزار و 100 تن انار از باغ‌های استان برداشت شود، تصریح کرد: سال گذشته 37 هزار و 989 تن انار از باغ‌های زیرکاشت این محصول در خراسان‌جنوبی برداشت شد.

قوسی با بیان اینکه بیشترین سطح زیرکاشت انار استان به شهرستان‌های فردوس با دو هزار و91 هکتار اختصاص دارد، مطرح کرد:  این شهرستان سومین قطب تولید انار کشور است که به طور متوسط سالانه 30 تا 40 هزارتن انار از باغات فردوس برداشت می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشترین رقم انار در شهرستان فردوس رقم شیشه کپ است لذا این نوع انار به دلیل ماندگاری و کیفیت بالا، قابلیت نگهداری تا شش ماه را دارد و به همین دلیل مورد پسند بازارهای داخلی و خارجی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی شیشه کپ، شهسوار، ملس، پوست‌سیاه، شیرین، یزدی و باغی را از ارقام تولیدی انار در خراسان‌جنوبی ذکر کرد و گفت: تولید انار در استان، امسال 11 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش دارد.  

قوسی تعداد بهره‌برداران انار را در استان خراسان‌جنوبی 9 هزار و 500 نفر اعلام کرد و گفت: 50 درصد انار این استان به خارج از استان ارسال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال علیه کرم گلوگاه برنامه‌هایی برای آفت‌زدایی باغات انار انجام شده و همین امر سبب شده تا انار خوب باکیفیتی برداشت شود.

نظرات کاربران