11. آبان 1398 - 13:24
بیرجندرسا-کریمی با تاکید بر اینکه باید از ادامه فروش فله ای دو محصول زرشک و زعفران جلوگیری شود، گفت: با راه اندازی صنایع داروسازی و بهداشتی و فرآوری این دو محصول در منطقه، برای این دو کالای استراتژیک ارزش افزوده بیشتری ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان، «محمد کریمی» امروز (11 آبان) در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک خراسان جنوبی اظهار کرد: قاین پایتخت معطرترین و باکیفیت ترین طلای سرخ دنیا و دو محصول استراتژیک زعفران و زرشک است.

 

فرماندار قاین با اشاره به اینکه کشت و توسعه دو محصول زرشک و زعفران از گونه های مقاوم و متناسب با اقلیم خشک و سازگار با کم آبی منطقه است، گفت: کاشت، داشت و برداشت زرشک و زعفران فرصت های فراوان شغلی با توان ارزآوری بالایی برای کشور دارد.

 

کریمی با بیان اینکه تولید 90 تا 93 درصد مجموع تولید جهانی زعفران و 95 درصد تولید جهانی زرشک به ایران اختصاص دارد، عنوان کرد: همچنین 95 درصد تولید زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می شود.

 

وی ادامه داد: در شهرستان قاینات 22 تن زعفران خشک در پنج هزار و 300 هکتار و هفت هزار تن زرشک خشک در 6 هزار و 200 هکتار  تولید می شود.

 

فرماندار قاین با اشاره به ایجاد 25 هزار فرصت شغلی با 15 واحد فرآوری و سه واحد صادراتی در قاین، این شهرستان جایگاه اول و ممتازی در استان خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است، افزود: نیاز امروز ارتقای سطح دانش کشاورزان و تولیدکنندگان و شناساندن بیشتر صنایع فعال در زمینه فرآوری زرشک و زعفران است.

 

به گفته وی باید هماهنگی و توسعه روابط بین فعالان عرصه تولید، صنعت و صادرات دو محصول ارزشمند زرشک و زعفران ایجاد شود و تولید محصول ارگانیک و حل چالش های فرآوری این محصولات مورد توجه قرار گیرد.

 

فرماندار قاین با تاکید بر پتانسیل های محصول زرشک و زعفران و ارزآوری آن در شرایط تحریم، ادامه داد: با راه اندازی صنایع داروسازی و بهداشتی و فرآوری در منطقه برای این محصولات ارزش افزوده بیشتری ایجاد شود.

 

کریمی با اشاره به لزوم ارتقای تولید عملکرد زرشک و زعفران در سطح و خرید تصمینی آن، گفت: باید از ادامه فروش فله ای این دو محصول ارزشمند جلوگیری شود.

 

وی بیان داشت: نیاز است تسهیلات کم بهره جهت خرید توافقی زرشک و زعفران به تعاونی ها و واحدهای فرآوری در زمان برداشت محصول اختصاص یابد.

 

فرماندار قاین با اشاره به لزوم کمک به افزایش صادرات زرشک و زعفران با بسته بندی زیبا به نام ایران و ایرانی، گفت: بنظر می رسد بازار 500 تنی زعفران و 20 هزار تنی زرشک با ارزش بسیار بالای ارزآوری بدون دخالت، حمایت و مدیریت دولت امکان ایستادگی و ثبات ندارد.

نظرات کاربران