29. مهر 1398 - 13:42
بیرجندرسا-مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از انقراض برخی از گونه‌های نایاب جانوری در استان خبر داد و گفت: قاچاق گونه‌های نایاب و شکار حیوانات در استان دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، حسن اکبری ظهر امروز در نشست با سمن‌های فعال حوزه محیط زیست استان اظهار داشت: استان خراسان جنوبی دارای 28 سمن در حوزه محیط زیست بوده که از این تعداد 20 سمن فعال هستند.

وی گفت: سمن‌های حوزه محیط زیست در تمام شهرهای استان وجود دارند و این انجمن‌ها و سمن‌ها فعالیت‌های خوبی در زمینه‌های زیست محیطی داشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی بیش از 20 سال متوالی با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و به همین دلیل ایجاد گردوغبار یکی از معضلات زیست محیطی در استان است.

اکبری با بیان اینکه انقراض برخی از گونه‌های جانوری، کمبود آب و نابودی منابع زیستی از چالش‌های مهم در استان است تصریح کرد: 25 درصد تنوع زیستی کشور در خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه این درصد از تنوع زیستی با توجه به خشکسالی‌های متعدد در استان ارزشمند است ادامه داد: همچنان نیز قاچاق گونه‌های نایاب و شکار حیوانات در استان دیده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: باید فرهنگ سازی صورت گیرد که اینگونه حیوانات و پرنده‌های نایاب شکار نشوند و دستگاه‌های انتظامی و قضایی هم در این خصوص باید ورود جدی داشته باشند.

اکبری با بیان اینکه توسعه بی‌ضابطه معادن در تخریب محیط زیست هم تاثیرگذار است اظهار کرد: سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها در هر زمینه‌ای می‌توانند بسیار نقش آفرین و کمک کننده باشند.

وی افزود: خراسان جنوبی به عنوان سومین استان بیابانی کشور محسوب می‌شود و یکی از استان‌های با میزان زیاد فرسایش خاک است.

نظرات کاربران