24. مهر 1398 - 13:56
بیرجندرسا- رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی گفت: امروز از بین ۹۰ عنوان مجرمانه که در فضای سایبری با آن روبه رو هستیم، پنج جرم اول در این استان وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، سرهنگ محمد پور صبح چهارشنبه در مراسم نمادین هفته پیوند در دبستان دخترانه محدثه بیرجند بیان کرد: رشد بستر اینترنت در کشور به حدی بوده که خیلی از اقدامات و فعالیت ها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با بیان اینکه امروزه فضای مجازی  به زندگی اول بسیاری از افراد تبدیل شده است، گفت: بستر اینترنت و فضای سایبری بسیار گستره شده و این امر برای والدینی که نسبت به استفاده صحیح فرزندان از این بستر اطلاعاتی ندارند، آسیب است.

سرهنگ محمدپور با اشاره به وضعیت فضای مجازی در خراسان جنوبی بیان کرد: امروز از بین ۹۰ عنوان مجرمانه که در فضای سایبری با آن روبه رو هستیم، پنج جرم اول در این استان وجود دارد.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی بیان کرد: برداشت اینترنتی از حساب ها، ترک حیثیت خانواده ها و نوامیس، جرائم علیه محرمانگی داده ها و ورود غیر مجاز در سامانه ها مانند هک سیستم و گوشی به ترتیب در خراسان جنوبی رتبه های اول را دارند.

امنیت فضای مجازی در خراسان جنوبی قابل اعتماد نیست

سرهنگ محمد پور با بیان اینکه با اشاره به این آمارها نمی توان به امنیت فضای مجازی اعتماد کرد، اظهار کرد: وجود مجرمین در سن نوجوانی و دوره های متوسطه نشان دهنده عدم آگاهی افراد بوده که این‌ امر نقش مربیان و اولیاء را پر رنگ تر می کند.

وی خواستار توجه والدین به حضور فرزندان در گوشی و سیستم شد و افزود: فرزندان را با سیستم و بسته اینترنتی در یک اتاق خصوصی رها نکنید.

سرهنگ محمد پور ادامه داد: امروز علت بروز آسیب های اجتماعی و عمده درگیری بین خانواده ها و فرزندان به دلیل استفاده بدون حد و مرز از بستر فضای مجازی است.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه امروزه والدین صدها گام در فضای مجازی از فرزندان عقب هستند، اظهار کرد: بسیاری از والدین در خریدن بازی های یارانه ای صرفا پرداخت کننده بوده و هیچ نظارتی بر نحوه بازی ندارند.

وی بیان کرد: امروزه بسیاری از والدین فرزندان شان را در فضای مدرسه، دانشگاه، کوچه و ورزشگاه همراهی می کنند اما در فضای مجازی کاملا رها هستند.

توقیف ۱۲ آرایشگاه زنانه در استان

سرهنگ محمدپور با بیان اینکه ضریب هوشی مجرم در فضاهای مجازی بسیار بالاتر از ضریب هوشی مجرم در فضای حقیقی است، گفت: امروز در بازی های رایانه ای تصاویری مبتذل بارگذاری شده که بر روح و روان فرزند تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه از جمعیت ۸۲ میلیون نفری جمعیت ایران، بیش از ۷۱ نفر کاربر اینترنت هستند، افزود: در حوزه فضای سایبری در زمینه های محتوا، سخت افزاری و نرم افزاری به طور ۱۰۰ درصد مصرف کننده هستیم و هیچ تولیدی نداریم.

سرهنگ محمد پور بیان کرد: امروز بسیاری از روستاها در بیرجند از حداقل های اولیه زندگی محروم بوده اما دارای اینترنت پرسرعت هستند که این امر خود زمینه بروز آسیب است.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه در شهر فرهنگی بیرجند برخی با تصاویر ناموس مردم به دنبال افزایش اعضای گروه و کانال خود هستند، گفت: در سال گذشته در راستای ایجاد یک طرح، ۱۲ آرایشگاه زنانه به دلیل نشر تصاویر نیمه عریان مشتریان در فضای سایبری توقیف شد.

وی با بیان اینکه امروزه گوشی و بازی های رایانه ای اوقات فراغت فرزندان را پر کرده است، گفت: باید در گام اولیه به دنبال ایجاد جایگزینی برای حذف این موارد از اوقات فراغت فرزندان باشیم و سپس اقدام کنیم.

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران