17. مهر 1398 - 13:28
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور:
بودجه خرید واکسن ۴۰ درصد افزایش یافت
بیرجندرسا-مومنی با بیان اینکه بودجه سازمان دامپزشکی برای خرید واکسن ۴۰ درصد افزایش یافته است، گفت: متاسفانه ۴۲ درصد از پست های سازمان خالی است و اگر بخش خصوصی به کمک ما نیاید،به صراحت می گویم که سازمان دامپزشکی توان کنترل بیماری ها را در کشور ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان، «محمدرضا مومنی» امروز چهارشنبه (17 مهر) در همایش روز ملی دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: هفته دامپزشکی با هفته نیروی انتظامی همراه شده است؛ هر دو نهاد وظیفه تامین امنیت مردم را بر عهده دارند که تامین امنیت جان و مال بر عهده نیروی انتظامی و تامین امنیت غذایی بر عهده دامپزشکی است.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه بحث تامین امنیت غذا و سلامت مردم به صورت کامل بر عهده سازمان دامپزشکی است، ادامه داد: سازمان دامپزشکی باید از مزرعه تا سفره امنیت زنجیره غذایی را تامین کند.

 

وی با اشاره به اینکه در سال 96 با بحرانی به نام آنفولانزای فوق حاد پرندگان مواجه شدیم، افزود: آثار آن تا پایان سال 96 ادامه داشت و 450 میلیارد تومان طی سال 96 خسارت پرداخت کردیم و با یک ریسک جدید بحث واکسيناسيون آنفولانزا را انجام دادیم و حدود 4 ماه می گذرد که کشور از وجود آنفولانزا پاک شده است.

 

مومنی با توجه به اینکه 850 بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد، گفت: طی چند سال گذشته سه نوع بیماری به مرز فوق حاد در کشور کشید و 45 مورد بیماری را توانستیم کنترل کنیم؛ در سال 96 چندین جلسه مدیریت بحران به خاطر حساسیت موضوع آنفولانزای فوق حاد برگزار کردیم.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور گلایه کرد: در مجلس شورای اسلامی فقط سه دامپزشک داریم و سال گذشته به وزارت بهداشت گفتیم که اگر 5 درصد از یارانه سلامت را به سازمان دامپزشکی بدهید قطعا ما می توانیم 25 درصد از بیماری ها را کاهش دهیم اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

 

وی اظهار داشت: در این سازمان بخش دامدار و ضعیف جامعه با ما رو به رو هستند و قیمت برخی از واکسن ها بسیار زیاد است و ما نمی توانیم این نوع واکسن ها را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهیمY در این زمینه ما فقط 70 میلیارد تومان بدهکار موسسه رازی هستیم و با تمام تلاش هایی که داشتیم بودجه سازمان برای خرید واکسن 40 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

مومنی با بیان اینکه متاسفانه 42 درصد از پست های سازمان دامپزشکی خالی است، گفت: اگر fخش خصوصی به کمک ما نمی آمد به صراحت می گویم که سازمان دامپزشکی توان کنترل بیماری ها را در کشور نداشت.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه خراسان جنوبی استانی پاک در سال 96 از وجود آنفولانزای فوق حاد پرندگان بود، افزود: این موضوع نشان دهنده این است که همکاری های خوبی بین سازمان دامپزشکی و بخش خصوصی و دولتی این استان وجود دارد.

 

وی در پایان با توجه به اینکه 27درصد بحث تب مالت در سطح کشور طی سال 97 کاهش پیدا کرد، گفت: سال سختی را امسال برای حوزه مالی پیشرو داریم و امیدواریم با همت بالای همکارن سامان دامپزشکی بتوانیم خدمات بهتر و بیشتری را ارائه دهیم.   

نظرات کاربران