15. مهر 1398 - 13:31
بیرجندرسا-وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مشکلات تاریخی در زمینه فراوری محصولات داریم، گفت: زعفران قطعا باید به صورت قراردادی باشد و کشاورز باید تحت پوشش تاجر، صادرکننده و هلدینگ باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا، محمود حجتی، امروز ۱۵ مهرماه در حاشیه ی بازدید از مجتمع گلخانه‌ای خوسف در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مردم خراسان جنوبی علی رغم تمام سختی‌ها با طبیعت می‌جنگند و خوشبختانه دستاوردهای خوبی داشته‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰ طرح آبخیزداری، افزود: این طرح فوق العاده امید بخش است و در سراسر کشور در حال اجرا است که باعث حفظ خاک و پوشش گیاهی، جلوگیری از سیلاب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امید است در دهه فجر شاهد بهره‌برداری از این عملیات‌ها باشیم گفت: در رابطه با محصولات عمده کشاورزی استان که بخشی از آن‌ها رتبه اول را در سطح کشور دارند وضعیت خوبی از لحاظ سرانه تولید در استان وجود دارد.

حجتی با بیان اینکه در زمینه تولید محصولات کشاورزی همواره مشکلاتی تاریخی وجود داشته است، تصریح کرد: زعفران باید به صورت قراردادی باشد و کشاورز باید تحت پوشش تاجر، صادرکننده و هلدینگ باشد.

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ترویج و گسترش کشاورزی قراردادی برای زرشک، عناب و زعفران در خراسان جنوبی تأکید کرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر در برخی شهرستان‌ها کارآفرینان قراردادهای خوبی با تولید کنندگان می‌بندند و باید قراردادی در ارتباط با عناب، زرشک و سایر محصولات تعمیم دهیم.

وی با دعوت از کارآفرینان برای ورود به کشاورزی قراردادی، اظهارکرد: دولت، وزارت و استان نیز آماده خدمت و همکاری است تا این واحدها را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد.

حجتی گفت: بیشتر محصولات استراتژیک استان گیاهان دارویی است و بسیار ارزشمند است چرا که کشورهایی که این محصولات به صورت فله‌ای صادر می‌کنند، ارزش افزوده بالا برای این محصولات ایجاد کرده‌اند که کشاورزان و کشور ما از این ارزش افزوده محروم‌اند.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه در این زمینه کارهایی به آرامی آغاز شده و همه باید تلاش کنیم تا به سرانجام برسد، تصریح کرد: برای این امر اولویت با کارآفرینان است و دولت تنها تسهیل‌گر است و صدور مجوزها، پشتیبانی تسهیلاتی و تأمین زیرساخت‌ها نیز وظیفه دولت است، اما باید اول کارافرینان وارد کار شوند.

وی یادآورشد: در این راستا قانون فضای کسب و کار را داریم تا بتوانیم موانع را برداریم که فضای کسب و کار تسهیل شود و با توجه به محدودیت منابع آب در استان و نیروی انسانی موجود اجرای طرح‌های گلخانه‌ای نقش مهمی در صرفه جویی مصرف آب و ایجاد اشتغال خواهد داشت که لازمه توسعه محصولات گلخانه‌ای است.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در زمینه محصولات گلخانه‌ای کشور نسبت به خیلی کشورها عقب هستیم که در این راستا طرح هزار هکتاری در خراسان جنوبی دنبال می‌شود و دولت نیز منابع و زیرساخت‌های لازم برای احداث این مجتمع‌های گلخانه‌ای ایجاد می‌کند.

نظرات کاربران