15. مهر 1398 - 13:14
بیرجندرسا-طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند صبح امروز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به  نقل از فارس، طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند صبح امروز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

این پروژه شامل دو مخزن 2000 و 3000 متر مکعبی، یک ایستگاه پمپاژ، 16 کیلومتر خط چدن 600 میلی‌متری، هفت حلقه چاه، حدود 10 کیلومتر خطوط جمع‌آوری چاه‌ها و 10 کیلومتر شبکه انتقال برق است.

هفت حلقه چاه در این پروژه حفر و ۱۰ کیلومتر خط جمع‌آوری از چاه‌ها و ۱۰ کیلومتر شبکه انتقال برق اجرا شده که تاکنون ۵۰ میلیارد تومان برای طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند سرمایه‌گذاری شده است.

حسین امامی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در این مراسم با بیان اینکه این طرح با هدف تأمین ۶۵۰ لیتر بر ثانیه آب برای شهر بیرجند از سال ۱۳۹۴ آغاز و تا افق ۱۴۰۴ تأمین آب را انجام می‌دهد، گفت: هدف از اجرای این طرح تأمین آب میان‌مدت شهر بیرجند است که با افتتاح آن دغدغه تأمین آب برای استان در فصل تابستان برطرف خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اجرای خط انتقال آب از محمدشهر به بیرجند و همچنین خط انتقال آب از مختاران به بیرجند برای تأمین میان‌مدت آب در بیرجند تا سال 1410 مشکلی نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: تأمین آب روستاهای مسیر انتقال آب از مختاران به بیرجند و همچنین شهر خوسف هم در این دو پروژه انتقال آب پیش‌بینی‌شده که پروژه مختاران در حال اجراست.

امامی با بیان اینکه پروژه آبرسانی به شهر بیرجند از دشت سربیشه با هدف تأمین و انتقال ۱۵۰ لیتر بر ثانیه آب استحصالی از هفت حلقه چاه محفوره در دشت سربیشه اجرا شده، مطرح کرد: این پروژه از طریق ۱۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری و خطوط انتقال آب به طول ۶۶ کیلومتر و ۹۸ باب ابنیه فنی، در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه آبرسانی از دشت مختاران به بیرجند، تبیین کرد: این پروژه در ادامه پروژه آبرسانی از محمدشهر به بیرجند در دستور کار قرار گرفته و در تابستان امسال توسط وزیر نیرو کلنگ‌زنی شد که در حال حاضر ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه آبرسانی از دشت مختاران به بیرجند را حدود یک هزار میلیارد ریال اعلام کرد و بیان داشت: اعتبار سال جاری طرح دشت مختاران حدود ۲۱۰ میلیارد ریال بوده که تاکنون ۳۰ میلیارد ریال آن تخصیص داده شده است.

نظرات کاربران