26. شهريور 1398 - 11:22
بیرجندرسا-مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی آفتیمون یکی از گیاهان دارویی این منطقه است، گفت: این گیاه در بیماری مالیخولیا موثر بوده و اضطراب و وسواس را برطرف می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌ جنوبی اظهار کرد: آفتیمون که به نام‌های سس صغیر، کشوتن، حماض، آفیثیمون شناخته می‌شود، یکی از گیاهان دارویی این منطقه است.

وی با بیان اینکه طبیعت گیاه گرم و خشک بوده و از ساقه، دانه و همه اندام‌های گیاه استفاده می‌شود، افزود: مصرف دم کرده آن صفراآور و ملین است.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه آفتیمون ضدنفخ است، تصریح کرد: دم کرده آن برای تسکین درد مفاصل و پیشگیری از سرطان مفید و موثر است.

پویان با اشاره به اینکه این گیاه در بیماری مالیخولیا موثر بوده و اضطراب را برطرف می‌کند، ادامه داد: در استعمال خارجی برای ناراحتی‌های پوستی و رفع خارش پوست کاربرد دارد.

وی بیان کرد: دم نوش آن خاصیت آرام بخش دارد و برای تسکین سردرد، رفع بی حسی و درمان وسواس از آن استفاده شده و ضد سودا است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌ جنوبی در مورد میزان مصرف این گیاه، تصریح کرد: روزی سه نوبت و هر نوبت دو تا چهار گرم از آن به صورت دم کرده مصرف می‌شود.

پویان یادآور شد: مصرف بیش از حد آن موجب افسردگی می‌شود و در مواقع استفاده از داروهای عصبی و ضدسرع، نباید از این گیاه مصرف شود.

نظرات کاربران