20. شهريور 1398 - 13:54
بیرجندرسا-رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی از برپایی ۴۱ موکب استان در مراسم اربعین حسینی در شهر کاظمین عراق خبر داد و گفت: یک هزار و ۳۰۰ نفر وظیفه خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را برعهده دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، محرم که از راه می‌رسد بعد از ده روز عزاداری برای سید و سالار شهیدان، حال و هوای اربعین و پیاده روی در دل‌های عاشقان موج می‌زند و مسئولان هم در تدارک برنامه ریزی برای بهتر برگزار شدن این برنامه عظیم هستند.

عاشقان دلداده آن حضرت روز شماری برای مراسم اربعین دارند. دلدادگانی که زمزمه طلبیده شدن و رفتن به این مراسم عظیم دارند و خاطرات آب و آه و تاب و قافله سالار دارند. زمزمه کودک سه ساله و زخم‌های تازیانه، زمزمه مشکی پاره و لب‌های تشنه، حنجره تیر خورده و دست‌های بریده اینها همه موضوعاتی است که در فکر و ذهن مشتاقان زیارت بارگاه امام حسین (ع) غوغا می‌کند.

سفری که قرار است با پای دل بروند

آری این روزها که می‌گذرد مشتقافان کوی دوست خود را برای سفری که قرار است با پای دل بروند آماده می‌کنند هدفی که بیش از یک هزار و 400 سال بعد از جابر نه تنها کمرنگ نشده بلکه هر ساله بر حرارت آن افزده می‌شود و پیرو جوان، زن و مرد، کودک و میانسال زمزمه رفتن به مراسم اربعین را دارند.

امروز عشق به حسین(ع) زن، مرد، کودک و نوجوان نمی‌شناسد. جابرهای زیادی از گوشه و کنار این سرزمین برای حضور در اربعین دل را به جاده عشق می‌زنند و مسئولان هم این روزها در تدارک برنامه‌ ریزی بهتر برای برگزاری اربعین حسینی هستند.

اعزام 900 خادم از استان برای حضور در مراسم اربعین حسینی

موسی جوینده در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: اربعین متعلق به همه مردم است و دستگاه‌های اجرایی نیز می‌خواهند آن را تسهیل و ساماندهی کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته خراسان جنوبی در 35 موکب برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی مشارکت داشت افزود: امسال 41 موکب از خراسان جنوبی برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در عراق برپا می‌شود.

پخت روزانه 30 هزار غذای گرم در هر وعده

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی گفت: 900 نفر خادم از استان برای برگزاری مراسم اربعین حسینی اعزام می‌شوند که یک هزار و 300 نفر در قالب 41 موکب وظیفه خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را برعهده دارند.

جوینده از تعهد پخت روزانه 30 هزار غذای گرم در هر وعده و اسکان 20 هزار نفر در روز خبر داد و افزود: آسیب‌های عزاداری باید احصا شود و تمام دستگاه‌های اجرای باید همکاری کنند تا مراسم به خوبی برگزار شود.

وی اظهار داشت: تعداد موکب‌های مستقر خراسان جنوبی در شهر کاظمین نسبت به سال گذشته حدود 10 موکب افزایش دارد و از همه شهرستان‌های خراسان جنوبی موکب در شهر کاظمین برپا می‌شود که این موکب‌ها از 13 مهرماه در عراق مستقر خواهند شد.

ثبت نام 1800 زائر استان در سامانه سماح

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: زائران اربعین حسینی که قرار است در مراسم پیاده روی شرکت کنند هرچه زودتر ثبت نام کنند و پیک ثبت نام را به آینده موکول نکنند. ثبت ‌نام پیاده‌روی اربعین از ابتدای محرم در سامانه سماح آغاز شده است.

ابوالفضل نوفرستی با بیان اینکه هر ساله زائران زیادی از کشورهای همسایه ایران یعنی افغانستان و پاکستان در مراسم پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند افزود: به این واسطه طبق برنامه‌ریزی که در کمیته‌های ستاد برنامه‌ریزی اربعین استان شکل گرفته توفیق خدمت‌رسانی به این زائران در استان خراسان‌جنوبی فراهم شده و آمادگی برای پذیرایی از زائران وجود دارد.

نوفرستی افزود: تاکنون در خراسان جنوبی 1800 نفر در قالب 840 گروه در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند وبرای ثبت نام ویژه پیاه دروی اربعین 5 دفتر موقت و 35 دفتر زیارتی کار ثبت نام را انجام می‌دهند.

مرز چذابه برای زائران خراسان جنوبی به عتبات عالیات در نظر گرفته شده است

وی بیان کرد: درحال حاضر فقط برای زائران خراسان جنوبی مرز چذابه برای سفر به عتبات عالیات در نظر گرفته شده که باعث ایجاد دغدغه برای هم استانی‌ها شده اما مسئولان درصدد هستند تا زائران استان از دیگر مرزها از جمله مهران و خسروی به این مراسم عظیم مشرف شوند.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی با بیان اینکه هرساله تعداد زائران که قصد حضور در مراسم پیاده روی اربعین حسینی دارند افزایش می‌یابد افزود: زائران که قصد سفر به عتبات عالیات از ابتدای محرم تا انتهای صفر را دارند نیاز به دریافت روادید ندارند و امسال هزینه روادید رایگان پیش‌بینی شده است.

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران