13. شهريور 1398 - 15:47
بیرجندرسا-استاندار خراسان جنوبی افزایش درآمد مردم و حل مشکلات معیشتی آن ها را مهمترین دغدغه مسئولان استان دانست و گفت: با توجه به استعداد و ظرفیت های خوبی که در استان داریم این امر شدنی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، محمد صادق معتمدیان ظهر چهارشنبه در جمع مردم دهستان لانو سربیشه اظهار داشت: یکی از رویکردهای استان توجه به مناطق محرومی است که در زمینه آب و سایر زیرساخت‌ها مشکل دارند.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های استان ایجاد خدمات ویژه برای مردمی است که در این شرایط سخت به خصوص در مناطق مرزی کار می‌کنند، بیان کرد: این مردم در تأمین امنیت منطقه نقش بسزایی دارند و این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در این راستا تاکنون چند موضوع دنبال شده است، افزود: یکی از موضوعات که از همان ابتدای ورود به استان به آن ورود کرده ایم بحث استفاده از ظرفیت مرزها است که می‌تواند سبب رونق اقتصادی استان و مرزها شود.

ا فزایش ۲۰ برابری سهمیه سوخت مرزنشینان

معتمدیان اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها در این بخش نیز بحث رونق بخشی به بازارچه ماهیرود بود که با پیگیری‌های انجام گرفته رونق گرفت و برنامه داریم تا مرز ماهیرود به عنوان یکی از مهم‌ترین مرزهای ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران با افغانستان ایفا نقش کند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی نیز حدود ۳۰ درصد از صادرات کشور به افغانستان از طریق این منطقه انجام می‌شود، افزود: چشم انداز منطقه سربیشه چشم انداز روشن و خوبی است و تغییر و تحول خوبی در این منطقه خواهیم داشت.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: در بحث سوخت مرزنشینان نیز مصوبه دولت است که همه روستاهایی که در شعاع ۳۰ کیلومتری مرز هستند می‌توانند از منافع فروش سوخت و صادرات سوخت بهره مند شوند.

معتمدیان با بیان اینکه پیگیری زیادی انجام گرفت تا این شعاع به ۵۰ کیلومتر افزایش پیدا کند اما موانع قانونی دارد، بیان کرد: از همین رو تلاش کردیم تا به شیوه دیگری به مردم این مناطق کمک کنیم.

وی اضافه کرد: در این راستا تلاش شد تا سهمیه استان افزایش پیدا کند و با پیگیری‌های انجام شده در بعضی مواقع توانستیم ۲۰ برابر سهمیه سوخت به استان اختصاص دهیم.

افزایش دو برای میزان آبرسانی سیار به روستاها

استاندار خراسان جنوبی بیان داشت: در گذشته زیر ۵۰ هزار تومان عوائد سوخت برای مرزنشینان بود اما با پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده در هر مرحله ۷۱۴ هزار تومان به حساب مرزنشینان واریز می‌کنیم.

معتمدیان با اشاره به مشکلات مطرح شده در زمینه آبرسانی به روستاهای بخش درح سربیشه، گفت: تلاش می‌شود با تزریق اعتبارات با سرعت بیشتری همه ۱۰ روستایی که مشکل دارند از آب پایدار برخوردار شوند و این قول را می‌دهیم بحث آب شیرین کن برای چهار روستای نزدیک لانو عملی شود.

وی همچنین به آبرسانی سیار به ۵۰۰ روستای استان اشاره کرد و گفت: امسال با بودجه‌های اختصاص یافته میزان آبرسانی سیار به روستاها را دو برابر کردیم.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در بحث ساخت مسکن نیز برای نخستین بار ۱۰ هزار واحد با مشارکت مردم در روستاها ساخته می‌شود که تلاش می‌کنیم سهمیه درح را افزایش دهیم.

معتمدیان تأکید کرد: تلاشمان این است که در مناطق مرزی که مردم در شرایط سخت زندگی می‌کنند حداقل‌های را برای مردم فراهم کنیم.

تلاش دولت برای پایان نهضت گازرسانی

وی همچنین از تلاش دولت برای پایان نهضت گازرسانی خبر داد و گفت: در حال حاضر تمام شهرهای استان و ۶۸ درصد روستاها گازدار شده اند و تا پایان هفته دولت سال آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: همچنین تاکنون ۹۷ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار آسفالت شده اند و تمام آنها برق رسانی شده اند.

معتمدیان با بیان اینکه خراسان جنوبی بالاترین ضریب امنیتی را دارد، افزود: حضور نیروهای امنیتی در این موفقیت نقش بسزایی داشته اما مهمترین نقش امنیت پایداری است که مردم ایجاد کرده اند.

وی، افزایش درآمد مردم و حل مشکلات معیشتی آنها را مهمترین دغدغه مسئولان استان عنوان کرد و گفت: با توجه به استعداد و ظرفیت‌های خوبی که در استان داریم این امر شدنی است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در این راستا در بحث شتر و دام مولد مجوزهایی صادر شده تا مرزنشینان بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند.

نظرات کاربران