23. مرداد 1398 - 14:14
رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی:
چرخه کار معدن با فراهم کردن شرایط فراوری تکمیل می‌شود
بیرجندرسا-رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی گفت: چرخه کار معدن در خراسان‌جنوبی و شهر نهبندان با فراهم کردن شرایط فراوری تکمیل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر،نظر افضلی اظهارکرد: قطب معدنی شدن خراسان‌جنوبی ملزومات و مؤلفه‌هایی نیاز دارد و تنها با حرف و سخن این موضوع عملی نمی‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی و نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با اشاره به اینکه معدن کاران و منابع طبیعی یک سری تعارضاتی در حوزه قوانین با یکدیگر دارند، بیان کرد: باید در این زمینه به گونه‌ای عمل کرد که نه مانع اشتغال‌زایی در حوزه معدن شد و نه اینکه به منابع طبیعی و محیط زیست آسیبی وارد شود.

افضلی ادامه داد: بعد از بازگشایی مجلس دیداری با رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع خواهم داشت تا با انتقال درخواست‌های معدن کاران خراسان‌جنوبی در راستای تسهیل قوانین موجود در این حوزه قدم برداریم.

وی با بیان اینکه در راستای بهبود وضعیت کار معدن در صورت نیاز اصلاح قوانین را نیز خواهیم داشت، افزود: باید قوانین مرتبط با معادن و منابع طبیعی به ویژه در تعریف جنگل و پوشش گیاهی و تفسیر آن روشن باشد.

معادن خراسان‌جنوبی مشکل زیر ساخت دارند

رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از دیگر درخواست‌های معدن‌کاران خراسان‌جنوبی بهبود وضعیت زیر ساخت‌های مرتبط با معدن است، گفت: بهبود وضعیت راه‌های متصل به معادن، آب رسانی به معادن و برق از نیازهای کار معدن است و نباید انتظار داشت که خود معدنکار این مشکلات را حل کند.

افضلی افزود: در یک نمونه منطقه شاهکوه نهبندان حدود ۴۰ معدن سنگ دارد ولی متأسفانه  از برق صنعتی برخوردار نیست که در این زمینه اقداماتی در حال انجام است.

وی با بیان این نکته که در حوزه آب‌رسانی نیز بسیاری از معادن با مشکلات جدی رو به رو هستند، بیان کرد: آب برخی از معادن خراسان‌جنوبی با تانکر تأمین می‌شود که در این زمینه نیز باید تدبیری جدی اندیشید.

از خام فروشی پرهیز کنیم

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس گفت: اگر می‌خواهیم کار معدن در استان سوددهی داشته باشد در وهله اول باید این زیر ساخت‌ها را تأمین و فراهم نماییم که افراد تمایل بیشتری برای کار مجاهدانه در این حوزه داشته باشند.

افضلی با بیان اینکه از طرف دیگر باید به معدن‌کاران کمک کنیم تا از خام فروشی مواد معدنی پرهیز کنند، اظهار کرد: چرخه کار معدن در خراسان جنوبی و شهر نهبندان با فراهم کردن شرایط فراوری تکمیل می‌شود.

وی یادآور شد: همچنین صنعت، معدن و تجارت باید در راستای تأمین سرمایه در گردش واحدهای معدنی کمک کند.

نظرات کاربران