20. مرداد 1398 - 18:17
دام
بیرجندرسا-رئیس شبکه دامپزشکی قاینات با بیان این‌که که از اعتبارات سال 97 حدود 100 میلیون تومان بابت بهسازی کشتارگاه دام هزینه شده است،گفت: 100 میلیون تومان دیگر نیز در اعتبارات سال 98 دیده شده است که پس از تخصیص توسط شهرداری شهر قاین هزینه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، رضا محمودی‌زاوه رئیس دامپزشکی قاینات در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی"بیرجندرسا"ضمن تبریک عید قربان،اظهار کرد:با توجه به آیین دینی در سراسر جهان، مسلمانان در روز عید قربان اقدام به ذبح گوسفند قربانی می‌کنند واز آنجایی که این گوشت نذری در بین اقوام،خویشان و مستمندان تقسیم می گردد و جنبه عمومی داشته رعایت شرایط بهداشتی ذبح و استحصال گوشت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 وی با بیان این‌که بیش از 1700 بیماری در جهان شناخته شده است،تصریح کرد:بیش از 832 مورد از بیماری‌های حیوانات به انسان منتقل می شود که نزدیک به 50 درصد بیماری هایی که انسان مبتلا می شود مشترک بین انسان و حیوانات است و این اهمیت رعایت بهداشت و در ارتباط با محصولات دامی را بیش از پیش متذکر می شود.
رئیس دامپزشکی قاینات از وجود 400 بیماری مشترک بین انسان و دام خبر داد و افزود: این موضوع اهمیت خرید دام و گوشت از مراکز مجاز را می‌رساند که شهروندان محترم بایستی به این مهم اهتمام ویژه داشته باشند و به بیماری هایی که امکان انتقال آن از حیوان به انسان وجود دارد مبتلا نشوند زیرا ممکن است بعضی از بیماری های واگیر در حیوان وجود داشته باشد، اما حیوان دارای علائمی نباشد که از طریق آن بتوان به بیماری اش پی برد که از این موارد می‌توان به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو اشاره کرد که این بیماری هیچ علائم بالینی در دام ایجاد نمی کند و توسط دامپزشک هم قابل تشخیص نیست که اهمیت موضوع را دو چندان می کند.
محمودی همچنین با بیان این نکته که دامپزشکی با کشتار دام خارج از چرخه نظارتی دامپزشکی و کشتارگاه به شدت مخالف است،یادآور شد:با این شرایط حتی اگر دامی در منزل وخارج از چرخه نظارتی دامپزشکی مورد کشتار واقع شد باید به چند نکته توجه داشت که مهمترین آن،بهداشت فرد ذبح ‌کننده است و باید از لباس کار مناسب به همراه ماسک و دستکش برای ذبح دام استفاده شود.
وی ادامه داد:بایستی توجه داشت که خون و پسماند‌های ناشی از کشتار به سرعت فساد پذیر بوده و منبع بالقوه‌ای از نظر عفونت هستند وباید توجه داشت پس از ذبح نیز محل باید با یک ماده ضدعفونی غیر سمی گندزدایی شود و ضایعات کشتار را در محلی مناسب دفن بهداشتی نمایند تا توسط حیوانات موذی و سگ ها به اطراف منتشر نشود .
رئیس دامپزشکی قاینات تاکید کرد:همچنین گوشت دام تازه کشتار شده نیز باید به مدت حداقل 24 ساعت در دمای 0-4 درجه یا همان دمای یخچال نگهداری و سپس مصرف شود و در هنگام تماس با خون و احشاء حیوان، چه هنگام ذبح و چه هنگام قطعه قطعه کردن گوشت تازه در منازل از دستکش استفاده شود.
محمودی با ذکر این نکته که از اعتبارات سال 97 حدود 100 میلیون تومان بابت بهسازی کشتارگاه دام هزینه شده است،ابراز کرد: 100 میلیون تومان دیگر نیز در اعتبارات سال 98 دیده شده است که پس از تخصیص توسط شهرداری شهر قاین هزینه خواهد شد.
وی در پایان اذعان داشت: شبکه دامپزشکی قاینات در روز عید قربان با تجهیز 7 اکیپ ثابت و سیار در سطح شهرستان آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز است و همچنین ساعت کار کشتارگاه در این روز از ساعت 7 الی 13 می باشد که کشتار در این روز بصورت رایگان انجام خواهد شد.
انتهای پیام/ا

نظرات کاربران