19. مرداد 1398 - 13:12
بیرجندرسا-مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت:از سال ۹۰ تاکنون هشت میلیارد تومان برای احداث این پروژه موافقت نامه انجام شده که از این میزان چهار میلیارد تومان اختصاص یافته است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، محمد اصغر زاده  مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی در نشستی با اصحاب رسانه  گفت : امیدواریم پروژه ساخت آزمایشگاه  دامپزشکی شرق کشور در هفته دولت سال آینده به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: در همین راستا از سوی ستاد اجرایی فرامین امام یک میلیارد تومان برای تجهیز آزمایشگاه شرق اختصاص داده شد.

مدیرکل دامپزشکی با اشاره به اینکه برای تکمیل آزمایشگاه 7 میلیارد اعتبار لازم است تصریح کرد: از سال ۹۰ تاکنون هشت میلیارد تومان برای احداث این پروژه موافقت نامه انجام شده که از این میزان چهار میلیارد تومان اختصاص یافته است

اصغر زاده با بیان هزینه های تکمیل این آزمایشگاه خاطرنشان کرد: تنها یک دستگاه این آزمایشگاه نیازمند یک میلیارد تومان اعتبار بوده که نیازمند توجه است.

وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی تفاهم نامه ای بین ایران، پاکستان و افغانستان امضا کرده که تعاملات بین المللی در حوزه بیماری های مشترک دامی داشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به خطرات ناشی از تب کریمه کنگو بیان کرد: متاسفانه در سطح کشور از ابتدای سال جاری ۷۷ نفر مبتلا به تب کریمه کنگو شده که پنج نفر منجر به فوت شده است.

اصغرزاده  اظهار کرد: ویروس این بیماری از طریق لاشه و کنه منتقل می شود بنابراین از شهروندان خواستاریم توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

وی و  با اشاره به فرا رسیدن عید قربان تصریح کرد: طی این ایام ۷۳ اکیپ ثابت و سیار، ۷۲ نفر بازرس بهداشتی گوشت و ۱۵ ناظر شرعی در سطح استان فعالیت می کنند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت های دامپزشکی در سطح استان خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۴ اکیپ ثابت و ۱۴ اکیپ سیار در مرکز استان فعالیت خواهند داشت و  این اکیپ ها با اولویت وجود کشتارها و مناطق روستایی و عشایری فعالیت می کنند.

اصغر زاده  از برخورد با ذبح  در معابر عمومی خبر داد و اظهار کرد: اگر طی ایام قربان در معابر عمومی ذبح گوسفند و یا دام سنگین انجام شود، به شدت برخورد می شود.

وی ادامه داد: طی عید قربان سال گذشته هشت هزار دام معاینه شدند که از این تعداد ۳۰۰ لاشه دارای مشکل بوده و حذف موضعی شدند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به نظارت های انجام شده در سال جاری تصریح کرد: طی این مدت ۱۱ هزار بازدید از مراکز مختلف عرضه و توزیع فرآورده های خام دامی استان انجام شده است.

اصغرزاده بیان کرد: طی بازدیدهای انجام شده ۱۰ تن فرآورده خام دامی ضبط شده است.

وی ادامه داد: همچنین در این بازدیدها ۱۱ پرونده به مراجع قضایی ارجاع و شش تن فرآورده خام دامی از چرخه مصرف خارج شده است.

مدیرکل دامپزشکی با بیان اینکه در سال جاری پنج میلیون قطعه جوجه وارد گشتارگاه های استان شدند، تصریح کرد: از این تعداد ۴۰ هزار قطعه جوجه ضبط و ۷۸ تن معدوم شده اند.

اصغرزاده با بیان اینکه در بخش های دولتی و خصوصی ۳۸ میلیون و ۴۸۲ هزار مورد معالجه و درمان انجام‌شده است، افزود: ۱۱۲ دامپزشک دولتی و خصوصی در استان فعالیت می کنند و چهار دامپزشک دیگر هم جذب خواهند شد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال ۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده که از این میزان ۳۰ درصد مصرف استان و ۷۰ درصد مازاد نیاز بوده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از تولید 65 تن تخم مرغ در استان اشاره کرد و گفت: روزانه قریب به ۶۵ تن تخم مرغ تولید می شود که از این میزان ۲۵ تن در استان مصرف و ۴۰ تن به خارج استان صادر می شود.

اصغرزاده یادآور شد: همچنین در سال جاری ۴۵۱ تن تخم مرغ به ارزش ۲۴۳ هزار و ۷۵۰ دلار و ۱۴ تن مرغ منجمد به ارزش هفت هزار و ۵۶۰ دلار به کشور افغانستان صادر شده است.

 

نظرات کاربران