18. مرداد 1398 - 16:19
بیرجندرسا-امام جمعه موقت بیرجند گفت: جمهوری اسلامی دارای قدرت موشکی و نظامی برتر در منطقه است و بُرد استراتژیک ما تمام منطقه را فرا گرفته و دشمن را به ترس و لرزه انداخته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، حجت‌الاسلام محمد مختاری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر بیرجند، تعدیل و کنترل غرایز و رسیدن به اخلاق اسلامی را از ضرورت‌های انسانی دانست و اظهار داشت: طغیان غرایز، یک خطر است و تمام فساد و ظلم‌های تاریخ نیز نتیجه بداخلاقی بشر و افسارگسیختگی غرایز است.

وی کنترل غرایز را مؤلفه رسیدن به رستگاری دانست و بیان کرد: بشر مسلح امروز بیشتر نیاز به کنترل دارند زیرا کره خاکی را در معرض خطر قرار داده اند؛ چراکه بیش از 200 هزار نفر در بمباران شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن جان دادند.

امام جمعه موقت بیرجند با تأکید بر اینکه مهم‌ترین تلاش دشمن امروز از بین بردن دین اسلام است، عنوان کرد: دشمنان مثل مار زخمی به دنبال این هستند که ریشه دین را قلع و قمع کنند اما کور خوانده‌اند و باید بدانند این آرزو را به گور خواهند برد.

مختاری با اعلام اینکه مشکل اصلی دشمن دین است، خاطرنشان کرد: دشمنان نتوانستند ایران دهه 50 و 60 را که تازه انقلاب کرده، شکست دهند و ایران دهه 90 هم قابل مقایسه با ابتدای انقلاب نیست.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی دارای قدرت موشکی و نظامی برتر در منطقه است و بُرد استراتژیکی ما تمام منطقه را فرا گرفته و دشمن را به ترس و لرزه انداخته، افزود: قطعا اگر دشمن در برابر ایران قدرتمند دست از پا خطا کند، ضربات سنگین‌تری را باید تحمل کند.

امام جمعه موقت بیرجند با تأکید بر اینکه امروز مدافعان حرم نشان دادند ایمان و غیرت دینی همچنان در بین جوانان موج می‌زند، مطرح کرد: محاسبات دشمن در زمینه گزینه نظامی دقیق است لذا گزینه آنان جنگ نظامی نیست و جرأت آغاز آن را ندارد.

مختاری در بخش دیگری از سخنانش به مناسبت‌های هفته اشاره و ضمن تسلیت سالروز شهادت امام باقر(ع)، مطرح کرد: امام باقر (ع) شاهد زنده انقلاب عاشورا و مایه افتخار تمام شیعیان است.

وی با اشاره به روز نهم و دهم ذی‌الحجه روز عرفه و عید قربان، تصریح کرد: فرهنگ دعای عرفه در جامعه نهادینه شده و عید قربان امتحان بزرگی الهی بود که حضرت ابراهیم(ع) از آن سرفراز بیرون آمد.

امام جمعه موقت بیرجند، اساس بدبختی‌ها و خوشبختی‌های جامعه را در فرهنگ آن جامعه دانست و تصریح کرد: فرهنگ مجموعه افکار و روحیات و رفتارهای انسان است که در حوزه اختیار انسان می‌گنجد.

مختاری با بیان اینکه بر اساس فرهنگ توحیدی و اسلام ناب محمدی همه کارها برای خداوند است و سعادت انسان در گروی ایمان و عبودیت است، اظهارداشت: فرهنگ توحیدی ریشه در عقل و فطرت دارد اما فرهنگ استکباری ریشه در غرایز و جهالت‌ها دارد و این اولین تفاوت فرهنگ توحیدی با فرهنگ استکباری است.

امام جمعه موقت بیرجند با تأکید بر اینکه منطق فرهنگ توحیدی، حکمت و موعظه است اما در مقابل فرهنگ استکباری منطق آن تزویر، فریب، خشونت و تحریم است، تصریح کرد: عفاف، قناعت و اخلاق از آثار و برکات فرهنگ توحیدی و ظلم، فساد و بی‌بندوباری و بداخلاقی از آثار فرهنگ استکباری است.

نظرات کاربران