10. مرداد 1398 - 12:22
بیرجندرسا-مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه فعلا برنامه‌ای برای ثبت‌نام جدید افراد جامانده از سهام عدالت نیست، گفت: سامانه سهام عدالت برای ثبت شماره شبای حساب بانکی مشمولان دریافت سود سهام عدالت فعال شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس،عیسی جعفری‌گیو با بیان اینکه ثبت‌نام برای دریافت سهام عدالت در کشور از شهریورماه سال 1384 آغاز و تا سال 1392 ادامه داشت، اظهار داشت: افرادی که در بازه زمانی مشخص ثبت‌نام کردند مشمول سهام عدالت شده‌اند.

وی با اشاره به افرادی که بعد از آن تاریخ متولد و یا به هر علتی نسبت به ثبت‌نام برای دریافت سهام عدالت اقدام نکردند، بیان داشت: افرادی که تاکنون برای سهام عدالت ثبت نام نکرده‌اند یا اطلاعات‌شان ناقص ثبت شده جزو مشمولان دریافت سهام عدالت نیستند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه فعلا برنامه‌ای برای ثبت‌نام جدید افراد جامانده نیست، مطرح کرد: به طور قطعی پاسخی که سازمان خصوصی‌سازی تاکنون داده امکان تخصیص سهام عدالت برای افرادی که در بازه زمانی اعلام شده اقدام نکرده‌اند یا افرادی که بعد از آن به دنیا آمده‌اند امکان‌پذیر نیست.

85 درصد جمعیت استان؛ سهامدار سهام عدالت

جعفری اعلام کرد: بر اساس آمار ارائه‌شده توسط سازمان خصوصی‌سازی در استان خراسان‌جنوبی از جمعیت ۷۶۸ هزار و ۸۹۸ نفری بر اساس سرشماری سال ۹۵، تعداد ۶۴۹ هزار و ۲۰۵ نفر نزدیک به ۸۵ درصد سهامدار نهایی طرح سهام عدالت‌ هستند.

وی با اشاره به ثبت شماره شبا برای دریافت سود سهام عدالت، بیان داشت: در چند مقطع نسبت به ثبت شماره شبا برای واریز سود سهام عدالت اقدام شد که این کار در خراسان‌جنوبی نیز انجام و از مجموع 649 هزار نفری که مشمول سهام عدالت هستند تا دی‌ماه سال گذشته 568 هزار نفر شماره حساب‌های معتبر خود را اعلام کردند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی مطرح کرد: واریز سود سهام عدالت، سالانه است و پرداخت سود سال مالی 96 از نیمه دوم سال 97 آغاز شد و تفاوت در زمان واریز برای افراد مختلف، مربوط به تفاوت در مراحل ثبت‌نام (قشرهای مختلف) و نوع بانک واریزی سود سهام عدالت است.

فعال شدن سامانه سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

جعفری اظهار داشت: معیار توزیع سهام عدالت شش دهک درآمدی پایین کشور با اولویت نهادهای حمایتی، روستاییان و عشایر مشمول طرح است که در 19 مرحله از سهام برخوردار شده‌اند.

وی اعلام کرد: سهام عدالت مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و رزمندگان بدون شغل، روستاییان و عشایر کم‌درآمد، شاغلان و بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی، ایثارگران و خانواده شهدا، زنان سرپرست خانوار، خدام مساجد و حسینیه‌ها، طلاب حوزه‌های علمیه، بیماران خاص، کارکنان ستادهای نماز جمعه، روزنامه‌نگاران، دست‌اندرکاران شناسایی و واگذاری سهام عدالت، مددجویان و کارکنان مؤسسه‌های خیریه، فعالان قرآنی، قالیبافان، زندانیان آزاد شده، درخواست‌کنندگان مردمی و کارگران فصلی و ساختمانی را شامل می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان‌جنوبی از فعال شدن سامانه سهام عدالت برای ثبت شماره شبای حساب بانکی مشمولان دریافت سود سهام عدالت خبر داد و خاطرنشان کرد: مشمولان می‌توانند با ورود به سامانه www.samanese.ir  شماره شبای حساب بانکی خود را ثبت کنند.

وراث متوفیان مشمول سهام عدالت بخوانند

جعفری با اعلام اینکه بیش از 36 هزار نفر از مشمولین سود سهام عدالت در استان فوت کرده‌اند، مطرح کرد: وراث برای اینکه بتوانند سود سهام عدالت را دریافت کنند باید همه وراث با گواهی انحصار وراثت، کد ملی شخص متوفی و تاریخ فوت، آدرس و کد پستی یکی از وراث به اضافه اسناد هویتی کلیه وراث به دفاتر پیش‌خوان خدمات دولت مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: پس از تکمیل فرم تقسیم‌نامه که به امضای تمام وراث می‌رسد نسبت به تکمیل اطلاعات به‌منظور دریافت قدرالسهم خود و سود سهام عدالت که در حساب بستانکاری متوفی ذخیره شده اقدام نمایند.

نظرات کاربران