31. تير 1398 - 13:16
بیرجندرسا-مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: تکمیل دو پروژه نیمه تمام این اداره کل در استان نیازمند چهار میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حسین خوشایند صبح دوشنبه در نشستی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته مهارت برگزار شد گفت: از 31 تیر تا 6 مردادماه به نام هفته ملی مهارت نامگذاری شده است.

وی ادامه داد:سازمان فنی و حرفه‌ای تنها سازمانی است که برای تربیت و توانمندسازی نیروی ماهر و توانمند فعالیت می‌کند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه شعار سال به نام رونق تولید نامگذاری شده است،  تصریح کرد:آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مجموع آموزش‌های نظری و عملی است که با هدف ارتقای دانش افراد و ایجاد مهارت‌های لازم و به فعلیت رساندن استعدادهای نهفته در آنها اجرا می‌شود و مهارت‌آموزان برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار در مشاغل گوناگون تا سطوح مشخص آماده می‌شوند.

خوش آینده با بیان مراکز فعال فنی و حرفه ای در استان خاطرنشان کرد:در حال حاضر 19 مرکز آموزش ثابت و شعب شهری و 102 کارگاه ثابت 510 حرفه آموزشی را در بخش‎‌های خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی به صورت رایگان ارائه می‌کنند.

وی ادامه داد:در بخش خصوصی نیز 178 آموزشگاه آزاد فعال فنی و حرفه‌ای و 184 حرفه آموزشی  را ارائه می‌دهند که از این تعداد 112 آموزشگاه ویژه زنان و تعداد 6 آموزشگاه ویژه مردان و تعداد 60 آموزشگاه دو منظوره نیز آموزش‌های مهارتی را طبق شهریه مصوب هیئت نظارت مرکزی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به متقاضیان استان ارائه می‌کنند.

مدیرکل فنی و حرفه ای با بیان اینکه  برنامه‌های آموزشی امسال در این اداره کل به دو شیوه آموزش بر مبنای اعتبارات دولتی و آموزش مشارکتی نیز اجرایی می‌شود،ابراز کرد: در این راستا ارائه آموزش‌های مهارتی در قالب انعقاد تفاهم‌نامه همکاری و قرارداد با سایر دستگاه‌های اجرایی و یا ذینفعان آموزش صورت پذیرفته و بر اساس میزان سهم آورده طرف متقاضی اجرای آموزش، ماهیت آموزش‌ها از نوع دولتی به مشارکتی تغییر می‌کند.

خوش آیند افزود: در چهار ماهه نخست امسال 980 هزار و 920 نفرساعت دوره آموزشی برای 8 هزار و 744 نفر دوره در بخش دولتی به صورت رایگان توسط این اداره کل اجرا شده است و این میزان آموزش در سال گذشته نیز بالغ بر 3 میلیون و 636 هزار و 777 نفر ساعت برای 22 هزار و 211 نفر دوره اجرا شده است.

وی ادامه داد:امسال به طور همزمان 25 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در استان به مناسبت هفته ملی مهارت افتتاح می‌شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی میزان درآمدزایی این اداره کل در سال گذشته را 8 هزار و 205 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: 32 هزار و 826 نفر نیز سال گذشته در آزمون‌ها شرکت کرده‌اند که برای 20 هزار و 375 نفر گواهینامه صادر شده است.

خوش آیند از افتتاح کافه مهارت در شهرستان بیرجند خبر داد و تصریح کرد:: برگزاری آموزش‌های کپسولی رایگان توسط آموزشگاه‌های آزاد استان، آغاز به کار اکیپ‌های امدادی و گروه‌های ارائه خدمات فنی در سراسر استان و برگزاری پنل تخصصی آسیب شناسی مهارت آموزی نیز از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در این هفته است.

وی ادامه داد: طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی یکی از این پروژه‌ها بود که این طرح یکی از روش‌های آموزش فنی و حرفه‌ای است که طی آن مهارت و شایستگی‌های مورد نیاز در چارچوب استانداردهای آموزشی از مربی به مهارت آموز همزمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می‌شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی از اجرای طرح قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح خبر داد و خاطرنشان کرد: در راستای تحقق تدابیر و فرامین مقام معظم رهبری و به منظور به کارگیری اثربخش نیروهای وظیفه، کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی با ایجاد زمینه اشتغال جوانان، بهره‌گیری از توانمندی‌های علمی سربازان تحصیل کرده و نخبه در عرصه‌های دفاعی کشور، قرارگیری سربازان در مسیر اشتغال پس از خدمت از طریق مهارت آموزی این طرح در حال اجرا است.

خوش آیند بیان کرد: در این طرح سربازان در محیط پادگان و یا در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کنند تا بتوانند ضمن انجام خدمت سربازی، با مهارت‌های اشتغال جهت ورود به بازار کار آماده شوند که در این راستا در سال گذشته 3 هزار و 490 نفردوره برای 290 هزار و 720 نفر ساعت اجرا و امسال نیز تعهد ما در این بخش 4 هزار و 116 نفر دوره است که تاکنون 22 درصد محقق شده است.

وی با بیان اینکه برخی پروژه‌های عمرانی در سال 98 به بهره‌برداری می‌رسند یادآور شد: توسعه مرکز برادران بیرجند، تکمیل سوله کارگاهی مرکز فردوس و احداث مرکز خواهران قاین از جمله این پروژه‌ها است.

نظرات کاربران