29. تير 1398 - 13:26
بیرجندرسا-مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: افراد برگزیده چهل‌ و دومین دوره مسابقات استانی قرآن کریم اوقاف خراسان‌جنوبی مشخص و طی مراسمی تجلیل شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور در آئین اختتامیه چهل‌ و دومین دوره مسابقات سراسری اوقاف خراسان‌جنوبی ضمن تشریح جایگاه قرآن کریم در سلامت خانواده و جامعه اظهار داشت: مسابقات قرآن، جریان‌سازی این کتاب دینی و نهادینه‌شدن فرهنگ قرآن در بطن جامعه است.

وی برگزاری مسابقات قرآنی در میان اقشار مختلف را یکی از راه‌های ترویج و سرمایه‌گذاری برای بهره‌گیری از این کتاب آسمانی دانست و بیان کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که به برکت خون پاک شهدا بهترین و با رونق‌ترین محافل در آن محافل قرآنی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی به اشاره به سخن امام خمینی (ره) افزود: اگر جامعه مسلمانان دچار مشکل باشند بدانید از قرآن فاصله گرفته‌اند و تمام مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به خاطر دوری از معرفت قرآنی است.

بخشی‌پور عنوان کرد: با توجه به فرمایشات رهبری باید قاریان و تلاوت کنندگان قرآن طوری عمل کنند که آنچه انقلاب بر آن انگشت گذاشته انجام شود و تمدن ایران اسلامی باید از ایران آغاز شود.

وی گفت: چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان به میزبانی جامعه قرآنی و اداره اوقاف شهرستان فردوس و با حضور 257 نفر برای رقابت برگزار شد که این تعداد برگزیدگان مسابقات قرآنی 11 شهرستان استان بودند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در مرحله اول مسابقات هم یک‌هزار و 96 نفر در رشته‌های قرائت، ترتیل، اذان، دعاخوانی، حفظ کل، پنج و 10 جزء و مفاهیم به رقابت پرداختند که نفرات اول تا سوم این مسابقات در شهرستان‌ها به تعداد 257 نفر طی سه روز در خراسان‌جنوبی درمسابقات مرحله استانی به رقابت پرداختند.

بخشی‌پور با بیان اینکه در مجموع 5 داور کشوری و 7 داور استانی این دوره از مسابقات قرآن را قضاوت کردند گفت: در مرحله استانی این دوره از مسابقات 44 نفر در رشته‌های قرائت، ترتیل، دعاخوانی، اذان، حفظ 5، 10 و 20 جزء و حفظ کل  مقام‌های اول تا سوم را کسب و تجلیل شدند.

وی با بیان اینکه برگزیدگان مرحه استانی در صورت کسب حد نصاب نمره به مرحله کشوری مسابقات راه می‌یایند گفت: مرحله مقدماتی مرحله کشوری 15 تا 25 مردادماه در شهر قم و مرحله نهایی مرحله کشوری نیز طی روزهای دهم تا بیستم مهرماه و به میزبانی استان اصفهان برگزار خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی افزود: در این دوره از مسابقات در بخش خواهران و برادران  31 نفر در رشته قرائت، 49 نفر در رشته ترتیل، 18 نفر رشته حفظ کل، 22 نفر حفظ 20 جز، 26 نفر حفظ 10 جز، 30 نفر حفظ 5 جز، 43 نفر دعاخوانی و 23 نفر در رشته اذان شرکت کردند.

امام جمعه شهرستان فردوس نیز در این مراسم با اشاره به مهجوریت قرآن در بین جوامع اسلامی اظهار داشت: با کمال تأسف باید اقرار کنیم که در عمل به قران دیگران بر ما پیشی گرفته و ما عقب افتاده‌ایم.

محمدرضا بابایی با تأکید بر اینکه پیشرفت‌های علمی و تکنولوژی مخصوص قرآن‌پژوهان است بیان کرد: متأسفانه به خاطر تنبلی و دوری ما از قرآن و درس‌های این کتاب آسمانی دیگرانی از ما پیشی گرفتند.

وی با ابراز تأسف از عمل نکردن به قرآن و آموزه‌های این کتاب اسلامی در بین جوامع اسلامی بیان کرد: عمل نکردن به آموزه‌های این کتاب آسمانی سبب عقب‌ماندگی ما شده بنابراین باید قرآن را دریابیم تا دیگران از ما پیشی نگیرند.

امام جمعه شهرستان فردوسبا تأکید بر اینکه مسلمان باید تلاش‌گر و دائم در حال پیشرفت باشد تبیین کرد: باید در تمام عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی حضور جدی داشته و فعالیت خود را به یک عرصه محدود نکند.

بابایی با یادآوری اینکه در دین مبین اسلام بیکاری و تنبلی ممنوع است تصریح کرد: اگر به فضل خدا در انقلاب اسلامی به دستاورهایی رسیده‌ایم همه آن محصول کار و تلاش جهادی نخبگان و جوانان و نوجوانان انقلابی بوده است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به پیشرفت‌های چهل ساله انقلاب اشاره کردند و خواستار شدند که در این زمینه نباید سیاه‌نمایی کرد خاطرنشان کرد: در تمام دولت‌ها در طی این چهل سال پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است و باید در گام دوم انقلاب این دستاوردها را گسترش دهیم.

نظرات کاربران