20. تير 1398 - 16:12
بیرجندرسا-مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی به کمبود تجهیزات آموزشی و تربیت بدنی در استان اشاره کرد و گفت: باید برای پاداش بازنشستگان چاره‌اندیشی شود تا به موقع و یکجا پرداخت شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، محمدعلی واقعی صبح امروز در جلسه جمع بندی سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از مشکلات ما در آموزش و پرورش خراسان جنوبی کمبود شدید فضای آموزشی است که این امر در بیرجند بیشتر نمود دارد. 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: این استان 170 هزار دانش آموز دارد که در 2 هزار و 749 مدرسه ساماندهی شدند.

خراسان جنوبی به لحاظ اعتبارات آموزش و پرورش جزو چهار استان محروم کشور محسوب شود

 وی افزود: باید نگاه ویژه‌ای به استان شود و برای نگهداشت جمعیت در چهار شهرستان مرزی باید نیروی انسانی را افزایش دهیم چون کمبود و کاستی‌های خاصی در خراسان جنوبی وجود دارد که باید خراسان جنوبی به لحاظ اعتبارات آموزش و پرورش جزو چهار استان محروم مانند کرمان و سیستان بلوچستان محسوب شود.

بیشتر بخوانید

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یک هزار و 638 معلم در استان خراسان جنوبی وجود دارد گفت: دانش آموزان خراسان جنوبی استعدادهای بسیار خوبی دارند و با افزایش امکانات و تجهیزات از استعدادهای خود بهره بیشتری خواهند گرفت.

فرهنگیان خراسان جنوبی 105 میلیارد تومان مطالبات دارند

واقعی با بیان اینکه خواستار تخصیص سهمیه دانشجویی مدنظر برای دانشگاه فرهنگیان برای استخدام معلم هستیم افزود: می‌توان از سهمیه حق‌التدریس آزاد یا افزایش خرید آموزشی کمبودهای نیروهای فرهنگی در استان جبران شود هر چند  همکاران آموزش و پرورش در خراسان جنوبی 105 میلیارد تومان مطالبات دارند.

واقعی گفت: خواستار همکاری ویژه برای اصلاح مصوبه‌ای هستیم که اجازه استفاده از وسایل ایاب و ذهاب برای شعاع بیشتر از 20 کیلومتر را نمی‌دهد همچنین خواستار اعمال مدرک تحصیلی معلمان هستیم.

کمبود تجهیزات آموزشی و تربیت بدنی در استان

 وی به کمبود تجهیزات آموزشی و تربیت بدنی در استان اشاره و بیان کرد: باید برای پاداش بازنشستگان چاره‌اندیشی شود تا به موقع و یکجا پرداخت شود.

 نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: اگر به ظرفیت‌های منحصر به‌فرد خراسان‌‍ جنوبی توجه شود هر چه کاهش جمعیت داشته باشیم هیچ واحد علمی و آموزشی تعطیل نخواهد شد.

وی اظهار داشت: در خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های مغفول مانده‌ای داریم که اگر توجه شود منجر به ماندگاری مردم در استان خواهد شد که مرز از جمله ظرفیت‌هایی است که در حوزه‌های مختلف و در بخش‌های دانشگاهی می‌‌توان از آن استفاده کرد.

لزوم توجه به ظرفیت تربیت معلم در خراسان جنوبی 

فلاحتی افزود: صنعت از دیگر ظرفیت‌ها است که در این خصوص فاز یک فولاد قاین انتهای سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و منجر به اشتغال چند هزار نفر خواهد شد هر چند در  بخش کشاورزی هم در حوزه انتخابیه قاین و زیرکوه تولید زرشک و زعفران از دیگر ظرفیت‌های بین المللی استان است که می‌توان برای توسعه از آنها استفاده کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز است در شهرستان‌های حوزه انتخابیه به مراکز تربیت معلم توجه شود و از فضایی که موجود است استفاده بهینه شود ضمن اینکه شرایط تربیت معلم در بیرجند نیز خوب نیست.

وی اظهار داشت: در گذشته مراکز تربیت معلم در قاین و زیرکوه وجود داشته اما متاسفانه هم اکنون فعالیت ندارد و نیاز است در خراسان جنوبی به ظرفیت تربیت معلم توجه بیشتری شود. 

نظرات کاربران