20. تير 1398 - 15:38
بیرجندرسا- نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه‌های استان مرکز جذب و نگهداشت جمعیت هستند چون خراسان جنوبی صنعت، کشاورزی و دامپروری آنچنانی ندارد و با ۲۰ سال خشکسالی مواجه هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی روز پنجشنبه در نشست جمع بندی سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و معاونان و نمایندگان دولت به خراسان جنوبی افزود: کمتر جوانی در روستاهای خراسان جنوبی می ماند و این روستاها به تدریج خالی از سکنه می شوند و آنچه می تواند مردم را نگه دارد فقط دانشگاه است چون هم صنعت و هم امنیت ما را با خود آورده است.

وی بیان کرد: دانشگاه برای مرکز ایران امنیت ایجاد می کند چون بعد از بیرجند به کویر می رسیم و تا قم و تهران چیزی نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: جمعیت نخبگان از استان مهاجرت می کنند و سیاست انقباضی که در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل گرفته با توجه به کم شدن دانشجویان در کل کشور ممکن است درست باشد اما این سیاست انقباضی و محدودکردن رشته ها در خراسان جنوبی درست نیست و آثار مخرب دارد.

وی افزود: اگر قرار است رشته‌های دانشگاهی کاهش یابد این کاهش باید از شهرستان های بزرگ کشور مثل تهران و اصفهان باشد اما در خراسان جنوبی باید جمعیت دانشجویی زیاد شود تا امنیت مرز نگه داشته شود و گرنه اگر روستاها تخلیه شود آن وقت باید به جای هر روستا یک پاسگاه ایجاد شود.

وی اظهار داشت: در طول تاریخ همواره کشور از شرق کشور آسیب دیده و اگر بخواهیم بخشی نگری داشته باشیم و بگوییم در آموزش عالی باید انقباضی عمل شود و جلو توسعه رشته ها گرفته شود جواب نمی دهد چون به مقوله امنیت هم باید توجه شود.

عبادی گفت: اینکه بگوییم دانشجوی خارجی نگیریم که ممکن است مشکل امنیتی داشته باشد هم نادرست است بلکه باید دانشجوی خارجی را در این منطقه توسعه دهیم و جذب کنیم در غیر این صورت با مشکل مواجه می شویم.

وی بیان کرد: پارک علم و فناروی استان مظلوم واقع شده و این پارک هنوز مکان ندارد و دستگاه های دیگر هم باید حمایت کنند و از مرکز هم باید مساعدت شود چون در کشور گرفتار این مشکل هستیم که نخبگان از مناطق غیربرخوردار به مناطق برخوردار رفته و از مناطق برخوردار به خارج از کشور می روند.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به همراه معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیروز (چهارشنبه) وارد بیرجند شدند و از دانشگاه بیرجند، پیام نور خراسان جنوبی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند، دانشگاه صنعتی بیرجند و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در مرکز استان و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان های این استان بازدید کردند.

دانشگاه بیرجند در مرکز استان بیش از ۴۰ سال سابقه دارد و خراسان جنوبی با داشتن چند پدر علم در حوزه های مختلف به عنوان منطقه دانشگاهی شناخته می شود.

نظرات کاربران