20. خرداد 1398 - 23:00
رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی خبر داد
افتتاح ۲۶۹پروژه عمرانی در هفته جهاد کشاورزی سال جاری
بیرجندرسا-رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از افتتاح تعداد ۲۶۹پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد تومان در هفته جهاد کشاورزی سال جاری در سطح استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، قوسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اهمیت بخش کشاورزی،اظهار کرد:بخش کشاورزی یکی از بخش‌های بسیار مهم در امنیت غذایی است و در شرایط تحریم بهترین روش برای رشد اقتصادی کشور است.

وی افزود: بخش کشاورزی بخشی است که نقش اساسی در نیاز غذایی زندگی همه مردم دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با تاکید بر این‌که بایستی در تولید محصولات کشاورزی خودکفا باشیم،تصریح کرد: جهاد کشاورزی هرساله در راستای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری اعتباراتی را در نظر می‌گیرد تا بتواند حداکثر بهره وری را از منابع آب موجود داشته باشیم.
قوسی با اشاره به این‌که ۲۷ خرداد ماه سال ۵۷ به فرمان امام (ره) به نام سالروز جهاد کشاورزی نام گذاری شده است،خاطرنشان کرد:در هفته جهاد کشاورزی سال جاری تعداد ۲۶۹ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد تومان در سطح استان افتتاح و بهره برداری خواهد شد.
وی با بیان این‌که از مجموع اعتبارات، ۸ میلیارد تومان خودیاری و سهم مشارکت خود مردم بوده است،یادآور شد: از مجموع اعتبارت همچنین ۱۹ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۱۸ میلیارد تومان اعتبارات دولتی بوده است.
قوسی با بیان این‌که از مزایای پروژه‌های هفته جهاد کشاورزی بیش از ۱۵ هزار و ۲۲۷ خانوار بهره مند می‌شوند،ابراز کرد: ۳۱۴ شغل پایدار و سه هزار و ۶۴ تثبیت شغل نیز توسط این پروژه‌ها ایجاد شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیشترین فراوانی پروژه در حوزه‌های اجرایی را مربوط به پروژه‌های آب و خاک با ۱۶۱ پروژه و اعتبار ۱۴۲ میلیارد ریال دانست و یادآور شد: سیستم‌های نوین آبیاری، بازسازی قنوات، احداث گلخانه‌های سبزی و صیفی از جمله پروژه‌های شاخصی است که در این هفته به بهره برداری خواهد رسید.
قوسی ضمن اشاره به این‌که از محل اعتبارات قانون بودجه یک هزار و ۸۵ میلیارد ریال از محل منابع مختلف ابلاغ شده است،تبیین کرد: سال گذشته برای اجرای ۴۰۰ پروژه عمرانی ۶۰۷ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با بیان این‌که در سال گذشته ۱۰ هزار و ۹۲ میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیز داشته ایم،اذعان داشت:در این خصوص، زمینه اشتغال ۹ هزار و ۴۱۵ نفر را در سطح استان فراهم کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که توسعه کشت‌های گلخانه‌ای از جمله شاخص‌هایی است که در سال جاری هدف گذاری شده است،گفت: در سال جاری تعهد ۶۰ هکتار کشت گلخانه‌ای را برای خود تعریف کرده ایم که تا کنون از محل تبصره ۱۸ مبلغ ۳۰ میلیارد تومان در این زمینه ابلاغ شده است.
قوسی سیستم‌های نوین آبیاری را از دیگر اولویت‌های جهاد کشاورزی در سال جاری دانست و ابراز کرد: در سال گذشته تعهد ما در حوزه سیستم‌های نوین آبیاری سه هزار و ۷۰۰ هکتار بوده که تا امروز هفت هزار و ۴۸ هکتار اجرا شده و ۱۱ هزار هکتار نیز در دست اجرا داریم.

وی ادامه داد: تا کنون ۱۶ درصد اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده اند که تلاش خواهیم کرد این رقم را در سال جاری به ۳۰ درصد برسانیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در ادامه صحبت‌هایش مرمت و بازگشایی قنوات را از دیگر اولویت‌های جهاد کشاورزی در سال جاری برشمرد و افزود: در سال جاری ۱۳.۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازگشایی و مرمت قنوات اخذ شده که این اعتبار نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.
قوسی با اشاره به این مهم که در سال گذشته یک هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای خسارت دیدگان سیل تصویب شده بود و به ۱۳ هزار نفر پرداخت شده است،متذکر شد: در سال جاری نیز ۹۵۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای جبران خسارت بخش کشاورزی اختصاص پیدا کرده است.
وی با اشاره به این‌که طی سال ۹۶ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای سرمازدگی به تعداد هفت هزار و ۲۷۸ نفر پرداخت شده است،مطرح کرد: خوشبختانه بخش کشاورزی از محل اشتغال پایدار توانست ۱۴۳ میلیارد تومان برای ۶۲۵ طرح جذب کند و زمینه ایجاد اشتغال یک هزار و ۹۰۰ نفر را نیز فراهم کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: تا به امروز ۲۳۰ میلیارد تومان مجموع خسارت سیل به بخش کشاورزی در سال جاری بوده است.
انتهای پیام/ا

نظرات کاربران