12. خرداد 1398 - 14:18
بیرجندرسا-عباس زاده گفت: متاسفانه به تئاتر هنور به عنوان یک رسته شغلی در جامعه نگاه نشده است و تا زمانی که نگاه مسئولان به هنر تئاتر تفننی باشد نباید انتظار داشت معیشت و مشکلات هنرمندان این عرصه حل و فصل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان،«حسین عباس‌زاده» با اشاره به اینکه امسال گروه نمایشی مهراب و پاتوغ سال پرکاری را آغاز کردند، گفت: در نوروز امسال نمایش «روحوضی خسیس» را در مجموعه جهانی اکبریه بیرجند و در محوطه بازارچه صنایع دستی اجرا کردیم.

 

کارگردان بیرجندی با بیان اینکه در ششم اردیبهشت ماه میزبان خانواده‌ها با اجرای نمایش «قصه ماه پسر» در سالن گلبانگ بیرجند بودیم، افزود: این نمایش بسیار مورد استقبال قرار گرفت و 10 اجرا را انجام دادیم.

 

نمایش عروسکی «تیک تاک» در بیرجند به روی صحنه می‌رود

عباس‌زاده با اشاره به اینکه از نیمه خردادماه نمایش عروسکی «تیک تات» با موضوع طمع اجرای عمومی می شود، عنوان کرد: سال گذشته در هفدهمین جشنواره بین المللی عروسکی یونیمای تهران با نمایش «مترسک» حضور پیدا کردیم که در بین 77 نمایش داخلی و بین‌المللی به عنوان نمایش برگزیده دوم این جشنواره انتخاب شد.

 

وی با بیان اینکه نگارش نمایش «851 میلیون بدون تو» به اتمام رسیده است، ادامه داد:  همچنین نمایش «عصرانه ی برای سارا» و «بخاطر ارغوان» در طی سال جاری اجرا خواهد شد.

 

 

سرپرست گروه نمایشی مهراب بیان داشت: گروه نمایشی مهراب سال گذشته 11 نمایش تولید کرده است و امیدواریم امسال نمایش‌های بیشتری تولید شود.

 

فعالیت 14 گروه نمایشی در سطح استان خراسان جنوبی

عباس‌زاده با بیان اینکه سال گذشته نمایش «من آنجا نیستم» از گروه نمایشی مهراب در جشنواره استانی مقام نخست را کسب کرد و به جشنواره فجر معرفی شد، افزود: در حال حاضر 14 گروه نمایشی در سطح استان خراسان جنوبی فعال هستند.

 

وی با اشاره به اینکه هنر یکی از بسترهای بسیار مناسب برای هر ترویج مفاهیم ارزشی، دینی و اخلاقی است، گفت: کارکرد هنر، توسعه فرهنگ و انتقال مفاهیم و تولید محتوا است.

  

کارگردان بیرجندی با تاکید بر اینکه هنر نمایش برای کودکان و جوانان بسیار موثر می‌تواند باشد، افزود: این هنر باید حمایت بیشتری شود چرا که تولید تئاتر بسیار زمان‌بر است و اکنون با حمایت های مالی بسیار اندک با حداقل امکانات فعالیت می‌کنند.

 

دستگاه‌های اجرایی و متولی سبد فرهنگی برای کارمندان تعریف کنند

عباس زاده با اشاره به اینکه مردم بیشتر باید به تئاتر و هنر نمایش اهمیت دهند، عنوان کرد: اما سالن های مملو از جمعیت نمی شوند تا گروه‌های نمایشی دلگرم به تولید شوند.

 

به گفته وی دستگاه‌های اجرایی و متولی باید سبد فرهنگی برای کارمندان تعریف کنند، تصریح کرد: بسیاری از دستگاه های اجرایی بلیط شنا در اختیار کارکنان قرار می‌دهند اما بلیط تئاتر را در اختیار آنان نگذاشتند و این از مشکلاتی است که متاسفانه با آن مواجه هستیم.

 

با عدم حمایت مردم تئاتر صرفاً برای زمان خاص و جشنواره‌ها می‌ماند

این کارگردان بیرجندی تاکید کرد: اگر رفاهی برای کارمندان دولت تعریف می شود تماشای تئاتر نیز علاوه بر اینکه محتوا و اندیشه است می تواند جنبه‌های تفنن و سرگرمی داشته باشد و انتظار است با حمایت های بیشتری تئاتر را رونق داد.

 

عباس‌زاده با بیان اینکه تولید تئاتر بسیار کار پرزحمتی است اما اگر نتیجه نگیریم جوانان فعال در این عرصه انگیزه‌ خود را از دست می‌دهند و تئاتر صرفاً برای زمان خاص و جشنواره‌ها می ماند، افزود: ما هرگز نمی‌خواهیم دچار جشنواره زدگی شویم بلکه به دنبال این هستیم که عموم مردم از اجراهای تئاتر دیدن کنند.

 

 

مکانی برای تمرین تئاتر در بیرجند نیست!

سرپرست گروه نمایشی مهراب بر توسعه زیرساختها برای حمایت از تئاتر استان تاکید کرد و افزود: اکنون مکانی برای تمرین نمایش در بیرجند نداریم و متاسفانه تئاتر خصوصی هم نداریم و با رغبت کم مردم به تئاتر انگیزه‌های خود برای این امر را از دست داده‌ایم.

 

کارگردان بیرجندی با اشاره به اینکه تاکنون هنرمندان تئاتر حمایت نشدند، ادامه داد: هنوز مشکل بیمه و مسکن آنان حل نشده و با عدم وجود انجمن منسجمی از تسهیلات برای تولید نمایش برخوردار نشدند.

 

 

هنرمندان تئاتر استان گرفتار در پیچ و خم مشکلات

عباس‌زاده گفت: متاسفانه به تئاتر هنور به عنوان یک رسته شغلی در جامعه نگاه نشده است و تا زمانی که نگاه مسئولان به هنر تئاتر تفننی باشد نباید انتظار داشت معیشت و مشکلات هنرمندان این عرصه حل و فصل شود!

 

به گفته وی خوشبختانه در ساله ای اخیر متقاضی برای تولید تئاتر در استان خراسان جنوبی زیاد است اما فضا کم داریم و در حال از دست دادن مخاطبان هستیم.

 

تئاتر قربانی نمایش های میان پرده‌ای در سطح پارک‌ها!

این کارگردان بیرجندی با بیان اینکه نمایش‌های که در سطح پارک‌ها و خیابان‌ها اجرای می‌شود تئاتر نیست، تصریح کرد: این نوع نمایش ‌های میان پرده ای که در قدیم برای اینکه تماشاچی از قصه خسته نشود بین دو پرده تئاتر اجرا می‌شد تا مردم بخندند اما اکنون همان میان پرده‌ها در اذعان مردم تئاتر شده که این باور اشتباه است و متاسفانه این باور کم کم رسوخ پیدا می‌کند که اگر بخواهند تئاتر ببینند باید به پارک بروند!

 

عباس‌زاده افزود: تئاتر با اجرای این نمایش های میان پرده‌ای در سطح پارک‌ها و خیابان‌ها در حال قربانی شدن است و با این اقدام داریم ذائقه مردم را تغییر می‌دهیم که تئاتر یعنی آن چیزی که می‌آیند در پارک‌ها می‌بینند و مخاطب هم بدون هزینه می‌رود و در آنجا نمایش می‌بیند! در حالی که باید مردم برای دیدن تئاتری که هنرمندان برای تولید آن خون و دل می‌خورند هزینه پرداخت کنند.

نظرات کاربران