2. خرداد 1398 - 17:03
بیرجندرسا-مستند «خرمشهرها در پیش است» روایت شهادت بی بی معصومه محمودی سرتنگی‌ تنها شهیده خراسان‌جنوبی و اولین شهید زن خرمشهر است که در آستانه سالروز حماسه سوم خرداد در بیرجند رونمایی شد.

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان، نماهنگ مستند « خرمشهرها در پیش است» صبح امروز (2 خرداد) در همایش مشترک نیروهای مسلح استان به مناسبت گرامیداشت حماسه آزادسازی خرمشهر و تجدید بیعت با مقام عظمای ولایت و گرامیداشت شهدای گلکون کفن این حماسه بزرگ با حضور استاندار خراسان جنوبی، فرماند سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی، قائم مقام نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از فرماندهان و مسئولان رونمایی شد.

 

این مستند 6 دقیقه ای به کارگردانی «محمد رضا سلطانپور» در خرمشهر، لرستان، قم و بیرجند ضبط و با حمایت دفتر مشارکت امور زنان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان جنوبی و دفتر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه انصارالرضا علیه السلام استان تولید شده است.

 

مستند روایتی از شهادت بی بی معصومه محمودی سرتنگی‌ تنها شهیده خراسان‌جنوبی در دفاع مقدس و اولین شهید زن خرمشهر از زبان دختر نوجوان شهید دهجو است.

 

شهیده بی بی معصومه محمودی سرتنگی‌ شاغل آموزش و پرورش بوده و در اولین روز جنگ همزمان با 31 شهریور ماه 1359، در مدرسه‌ محل خدمت و در بمباران خرمشهر توسط عراقی‌ها به مقام شهادت نائل آمد.

 

صغری ماحسنی ناشینل دختر شهید معصومه محمودی سرتنگی می‌گوید: پدر و مادرم خادم مدرسه بودند و در سرایداری مدرسه‌ای در خرمشهر زندگی می کردیم یک ماه جلوتر از اعلام حمله عراق به ایران، روز 31 شهریورماه، مادرم در حال تمیزکاری مدرسه بود که خمپاره‌ای وسط حیات مدرسه منفجر می شود.

با اصابت خمپاره به وسط حیات مدرسه، ترکشی به قلب وی اصابت می کند و در مسیر انتقال به بیمارستان، به درجه رفیع شهادت نایل می شود.

 

وی می‌افزاید: تا چند روز از مادرم بی خبر بودیم به تمام بیمارستان‌های شهر سرزدیم و افراد بسیاری زخمی و شهید شده بودند، تا اینکه در یکی از سردخانه‌های بیمارستانی مادر را یافتیم، شوک بسیار بدی بود چراکه انتظار شهادتش را نداشتیم.

 

 

 

نظرات کاربران