25. ارديبهشت 1398 - 15:51
بیرجندرسا-جهاد کشاورزی خراسان جنوبی: با توجه به اینکه در اثر بارندگی های اخیر، مسمومیت شوری درختان پسته را تهدید می کند کشاورزان هرچه سریعتر برای رفع مشکل اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، درختان پسته ای که دیرتر سبزمی شوند و یادرحال سبزشدن،خشک می شوند ابتدا ازانتهای هرشاخه بادست شاخه شکسته و سپس اطراف تنه تشتک ایجاد شود.

درداخل تشتک ۲۰ لیترآب شیرین و100گرم کودنیترات کلسیم غرقاب و سپس تمام باغ آبیاری شود.

مدیر امور باغی جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در اولین مرحله علت آسیب دیدگی درختان توسط کارشناسان جهاد کشاورزی باید مشخص شود، گفت: برای کسب اطلاعات بیشتر به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان یا کلنیک های گیاه پزشکی مراجعه کنند.

عبدالرضا رضایی با تأکید براینکه  به عنوان اولین راهکار، آب شویی باغ و آبیاری سنگین در چند نوبت در زمان مسمومیت شوری پیشنهاد می شود ، افزود: کشاورزان باید در اسفند آبیاری سنگین در باغ انجام دهند تا در سالهای کم بارش مشکل شوری خاک کمتر خسارت وارد کند.

وی گفت: مصرف مواداصلاح کننده مانند کودهای حیوانی پوسیده، کود سبز، گچ کشاورزی و گوگرد به اصلاح خاک باغ کمک می کند.

رضایی، چال کردن کود و مواد اصلاح کننده در انتهای سایه انداز درخت، پرهیز از مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، جلوگیری از ورود رودخانه های دارای آب شور به باغ و آبیاری باغ در نوبت شب  را از دیگر  راهکارهای  کاهش مسمومیت شوری درختان پسته عنوان کرد.

 از 21 هزار سطح زیرکاشت پسته در خراسان جنوبی 12 هزار و 300 هکتار بارور است که پیش بینی می شود امسال   14 هزار تن پسته از باغات استان برداشت شود.

نظرات کاربران