22. ارديبهشت 1398 - 16:18
بیرجندرسا-مدیر کانون فرهنگی هنری بیت العباس علیه السلام بیرجند از برگزاری سومین دوره طرح «صدقه کتاب، اهدای دانایی» همزمان با ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان،«محمدحسین فروتنی» گفت: يكي از راه‌هاي جذب مشاركت هاي عمومی و مردمي در جامعه، اهدای كتاب به كتابخانه های عمومی، کتابخانه های مساجد و کتابخانه های مدارس می باشد تا اين عمل به عنوان صدقه جاريه‌اي براي اهداء كنندگان آن منظور شود.

 

با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب «اگر کتابخوانی فرهنگ رایج شد و در بین مردم ما جا بیفتد، آن وقت کسانی پیدا می شوند که «صدقه کتاب» درست می کنند. شما ببینید که چقدر روضه خوانی می شود، چقدر احسان می شود، چقدر به ایتام کمک می شود، چقدر پول و جنس و پارچه و اینها داده می شود، آیا به همین نسبت کتاب هم داده می شود؟ به همین نسبت پول برای چاپ کتاب داده می شود؟ خیلی کم، حالا یک وقتی در گذشته، زمانی، کسانی از تجار و بازاری های مومن پیدا می شدند؛ فرضاَ کتاب چاپ می کردند و مجانی به طلاب می دادند. قبلاَ در حد معدودی، این کارها معمول بود؛ اما الان این کارها نمی‌شود، این کارها کم است. خوب شما ها روشنفکرید و به اهمیت این کار آگاهید، این را ترویج کنید»، افزود: کتاب نقش اساسي و كليدي در گسترش فرهنگ مطالعه و بالا بردن سواد اطلاعاتي جامعه امروزی را دارد.

 

مدیر کانون فرهنگی هنری بیت العباس علیه السلام بیرجند ادامه داد: به همین منظور کانون فرهنگی هنری بیت العباس (علیه السلام) بیرجند که از کانون های فرهنگی هنری فعال استان خراسان جنوبی است به پیروی از حدیث مولای متقیان امیرالمومنین علی (علیه السلام) «من تسلی بالکتب لم تفته سلوه؛ هرکس که با کتاب ها آرامش یابد، راحتی و آسایش از او سلب نمی گردد » و در راستای ترویج و رشد و تعالي فرهنگ كتابخواني و بصیرت افزایی و به منظور استفاده مفید و بهینه از کتاب های استفاده شده و یا نسخ اضافی شهروندان عزیز بیرجندی در منازل و کتابخانه های شخصی، برای سومین سال متوالی طرح «صدقه کتاب؛ اهداء دانایی» را همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان تا عید سعید فطر آغاز کرده است.

 

وی گفت: در این طرح «صدقه کتاب، اهدای دانایی» که با همت و مشاركت فضلا، اساتيد، صاحبان قلم و اندیشه و دانشگاهیان برای سومین سال متوالی از سوی این کانون برگزار مي شود؛ کلیه علاقه مندان می توانند کتاب های كتابخانه شخصي يا كتاب ‌هاي بلا استفاده و كم استفاده خود را اعم از كتب درسي و غيردرسي را به کتابخانه این مجموعه اهداء کرده تا ضمن تكميل منابع علمي و مطالعاتي كتابخانه این مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری، امکان استفاده دیگر شهروندان عزیز بیرجندی نیز فراهم شود.

 

فروتنی یادآور شد: به منظور مشارکت در این اقدام بزرگ فرهنگی و معنوی همشهریان عزیز بیرجندی می توانند کتاب های اهدایی خود را به دفتر کانون فرهنگی هنری بیت العباس (علیه السلام) بیرجند مستقر در مجتمع فرهنگی مذهبی بیت العباس (علیه السلام) واقع در خیابان توحید نبش توحید 31 تحویل دهند.

 

وی خاطرنشان کرد: این طرح در سال گذشته برای دولین بار برگزار شد که حدود 450 جلد کتاب به کتابخانه این مجموعه اهداء شد.

نظرات کاربران