28. فروردين 1398 - 15:28
بیرجندرسا-رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افتتاح مراسم نخستین کنفرانس ملـی سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت در بیرجند خبر داد و گفت: رشد و توسعه فناوری در بخش سلامت به پیشگیری و درمان بیماری‌ها کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، محمد دهقانی فیروزآبادی در مراسم نخستین کنفرانس ملـی "سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت" در دانشگاه بیرجند اظهار داشت: یکی از نیازهای اساسی و مهم هر انسانی سلامت است.

وی افزود: رشد و توسعه فناوری در بخش سلامت به پیشگیری و درمان بیماری‌ها کمک می‌کند که در این زمینه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند بسیار موثر باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: سال‌های متمادی نظام آموزشی ما تک بعدی بوده و از این حیث خروجی مطلوبی نداشته است.

دهقانی با بیان اینکه در این سال‌ها کارهای تیمی خوبی و تجربه‌های خوبی در حوزه آموزش نداشته‌ایم افزود: در سال‌های اخیر در راستای مسیری که دنیا در حوزه علوم طی کرده است بزرگان کشور نیز از این مسیر غافل نشدند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر جامعه علمی قدم‌های بزرگی در راستای همکاری‌های مشترک علمی برداشته است بیان کرد: نمونه آن را در ایجاد رشته‌های میان رشته‌ای برای بهره‌گیری بیشتر از علوم در راستای ارتقاء سیستم‌ها و نظام‌ها و حل مسائل و مشکلات کشور می‌توان دید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: تشکیل شرکت‌های دانش بنیان و قرار گرفتن فناوری در کنار توسعه دانش اقدام بزرگ دیگری در کشور برای رشد و تعالی علم در سال‌های اخیر بوده است. 

دهقانی خاطرنشان کرد: باید در ادامه این کنفرانس ارتباطات این پژوهشگران تداوم داشته باشد تا در زمینه ارتباط حوزه سلامت و فناوری فعالیت‌های بیشتری انجام شود.

فناوری‌های نوین در حفظ سلامت جامعه بسیار مهم است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند نیز در این مراسم گفت: در نقش‌های مختلف علم با حجم زیادی از اطلاعات و داده‌ها روبرو هستیم که اخذ نتیجه آنها نیازمند محاسبات دقیق است.

حمیدرضا نجفی بیان کرد: توسعه شرکت‌های دانش بنیان از اهداف کلان نظام بوده و این شرکت‌ها در توسعه فناوری مرتبط با سلامت نقش مهمی ایفا کرده و می‌توانند زمینه رشد یافتگی استان را به وجود آورند.

وی تصریح کرد: این کنفرانس استعداد این را دارد که بین المللی شود در این  راستا دبیرخانه دایمی کنفرانس باید راه‌اندازی شود.

نیازهای حوزه پزشکی شناسایی شود

دبیر اجرایی کنفرانس ملی سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت نیز در این جلسه اظهار داشت: این نخستین کنفرانس ملی سیستم‌ها و فناوری های محاسباتی مراقبت از سلامت است که برگزار می‌شود.

مهران تقی‌پور گرجی کلائی بیان کرد: در این حوزه در عرصه بین‌المللی کارهای بسیاری صورت گرفته اما تا این لحظه در زمینه ارتباط حوزه فناوری اطلاعات و الکترونیک و مراقبت از سلامت کنفرانسی در کشور برگزار نشده بود.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا در حوزه پزشکی برای تجهیزات پزشکی به نوعی از الکترونیک بهره می‌گیرند و با استفاده از تکنیک‌ها ابزار و تجهیزاتی در بستر الکترونیک طراحی و ساخته می‌شوند.

دبیر اجرایی کنفرانس ملی سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت گفت: در همین راستا نیاز داشتیم که این فضا برقرار شود تا نیازهای حوزه پزشکی را بشناسیم و توانمندی‌های کشور را در حوزه بستر الکترونیک شناسایی و بتوانیم بین این دو حوزه ارتباط مناسب برقرار کنیم.

دستاوردهای این کنفرانس به صورت کتاب منتشر می‌شود

وی افزود: اکنون باتوجه به تحریم‌ها، بسیاری از ابزارهای حوزه سلامت را در اختیار نداریم و اگر فضایی به وجود آید تا نیازها احصا شود بسیاری از نیازهای پرزشکی برطرف خواهد شد.

دبیر اجرایی کنفرانس ملی سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت افزود: در این کنفرانس بخشی از پژوهشگران به صورت داور و عضو کمیته علمی همکاری داشته و برخی ارائه مقاله دارند و برخی محققان نیز به صورت ویدئو کنفرانس با این کنفرانس ارتباط خواهند داشت.

تقی‌پور با تاکید بر بهره‌گیری از این پژوهشگران داخلی و خارجی و تعامل مستمر و گسترده‌تر با آنان افزود: تلاش داریم تا بتوانیم از حضور این محققان بیشترین بهره را ببریم و سعی خواهیم کرد در مدت اقامت آنان در بیرجند با برگزاری جلسات و  انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی در صورت امکان از علم آنان بیشتر بهره ببریم.

وی یادآور شد: قصد داریم مجله‌ای را در دانشگاه بیرجند تحت عنوان این کنفرانس برای نخستین بار در کشور منتشر کنیم.

نظرات کاربران