19. فروردين 1398 - 16:40
بیرجندرسا-یک پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان جنوبی گفت: گیاه اروانه خاصیت تسکینی دارد و برای ناراحتی‌های قلبی مفید است و نفخ معده را برطرف می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،محسن پویان گفت: اروانه   یکی از گونه‌های گیاهی خراسان جنوبی است که   نام علمي آن  Hymenocraterplatystegius    است.

وی با بیان اینکه این گیاه را با نام‌های دیگری با عنوان گیاه الگانس، لاواندکویر، گل خزامی نیز می‌شناسند، افزود: نام محلی این گیاه نیز بادرنجبویه کوهی و گل ارونه است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اروانه گياهي پرشاخ وبرگ‌و بوته‌اي است كه به خانواده نعناع تعلق دارد، تصریح کرد: در فصل بهار و زمان گل‌دهي ظاهري زيبا در دامنه ارتفاعات منطقه بخود مي‌گيرد.

پویان با اشاره به اینکه طبیعت این گیاه معتدل است، افزود: از گل و برگ آن در طب گیاهی به صورت دمنوش استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گل و برگ آن خاصیت ضدتشنج، محرک معده و ضداسپاسم دارد، اظهار کرد: مصرف آن سردرد را كاهش می‌دهد و براي استحكام لثه‌ها بسيار مفيد است.

این پژوهشگر گیاهان دارویی اظهار کرد:   این گیاه خاصیت تسکینی دارد و برای ناراحتی‌های قلبی مفید است و نفخ معده را برطرف می‌کند.

پویان بیان کرد: این گیاه دارویی خاصیت سم‌زدایی داشته، مدر و معرق است و برای رفع ورم‌های بدن به ویژه ورم دست و پا مفید است.

وی ادامه داد: مصرف این گیاه برای بیماری نقرس اثرات مفیدی دارد، برای درمان خون مردگی اثرات بی مانندی داشته و در کاهش حملات صرع اثربخش است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه مصرف این گیاه برای درمان سرخی پروانه‌ای پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، یادآور شد: براي تهيه دم‌كرده آن از 30 تا 40 گرم گياه خشك در يك ليتر آب استفاده مي‌شود و روزانه سه نوبت به اندازه یک لیوان از این دم کرده مصرف می‌شود.

نظرات کاربران