28. اسفند 1397 - 17:48
مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی:
وضعیت بحرانی دشت آیسک / برداشت آب را به حداقل می‌رسانیم
بیرجندرسا- مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ا اشاره به بحرانی بودن وضعیت دشت آیسک گفت: تلاش می کنیم برداشت آب از این دشت را به حداقل برسانیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، حسین امامی ظهر سه شنبه در جلسه شورای منابع آب شهرستان سرایان با اشاره به بحرانی بودن وضعیت دشت آیسک گفت: شاخصه‌هایی چون فرونشست، افت آب‌های زیرزمینی و کاهش کیفیت آب دلیل بر همین بحرانی بودن است.

حسین امامی با اشاره به دغدغه‌های ایجاد شده برای مردم گفت: متأسفانه در مقاطعی به دلیل سو مدیریت‌ها شاهد برداشت‌های بی رویه از منابع آبی در کشور بوده‌ایم.

وی به دغدغه مردم منطقه در خصوص آب خروجی از دشت آیسک به منظور تأمین آب شرب فردوس (با توجه به بیلان منفی دشت) اشاره کرد و گفت: در سال‌های قبل با توجه منابعی که در دشت سرایان وجود داشته است تصمیم گیری شد تا آب شرب فردوس از این دشت تأمین شود.

وی با بیان اینکه این دغدغه مردم دو سال پیش هم در جلسه‌ای مطرح شد و در آن جلسه از آغاز مطالعاتی خبر داده شد افزود: مطالعات تأمین آب فردوس از محل دشت قاسم آباد این شهرستان تکمیل شده است.

وی تصریح کرد: بدلیل مشکلات اعتباری تأخیر در اجرای پروژه وجود دارد اما تلاش می‌کنیم این پروژه ردیف بگیرد، هرچند فعلاً مصوبات دولت برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است.

وی ادامه داد: البته طی سال گذشته جداسازی آب فضای سبز فردوس انجام شده است.

وی با بیان اینکه هرچه بتوانیم فشار آب را از دشت آیسک برداریم ارزشمند است، اظهار کرد: به دلیل اینکه شهر فردوس دو شبکه ای نیست و کیفیت آب شرب پایین است ناگزیریم بخشی از منابع آب را از این دشت تأمین کنیم ولی واقعیت این است تلاش می‌کنیم این برداشت آب به حداقل برسد.

امامی ادامه داد: من این اطمینان را می‌دهم که اولاً تأمین آب فردوس از محل شیرین سازی منابع این شهرستان انجام گیرد و همچنین با اجرای پروژه فاضلاب در شهر فردوس پساب به دشت برای جایگزینی انتقال پیدا کند که انشالله دغدغه‌های مردم که البته به حق است مرتفع شود.

وی با اشاره به خواسته مردم برای کنترل آب خروجی از دشت گفت: کنتور هوشمند برای کنترل آب خروجی از این چاه‌ها پیش بینی شده که امیدواریم با حل شدن مشکل اعتباری این مهم صورت گیرد.

وی اظهار داشت: از مهندس میرزایی فرماندار فردوس خواسته‌ام برای کاهش هدررفت آب در شبکه ردیفی گذاشته شود و همچنین برنامه‌هایی را در استان برای کاهش سرانه مصرف دنبال می‌کنیم.

نظرات کاربران