27. اسفند 1397 - 19:06
بیرجندرسا-استاندار خراسان جنوبی در آستانه سال ۹۸ خبرهای خوشی را برای توسعه استان اعلام کرد و گفت: بیش از ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار ویژه طی برنامه دو ساله به استان اختصاص می یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، محمد صادق معتمدیان عصر دوشنبه در نشست صمیمانه با خبرنگاران استان اظهار کرد: از ابتدای ورود به استان و با جمع بندی‌های انجام شده از استان ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها مشکلات و نارسایی‌های استان بررسی شد.

وی با تاکید بر اینکه مسائل استان و برنامه‌ها باید دسته بندی و اولویت بندی شود، افزود: برنامه‌های اورژانسی را باید پیگیری و موانع صادرات را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه در برنامه میان مدت برای استان اولویت‌هایی را تعیین کردیم، ادامه داد: برنامه‌ها را به مرکز انتقال و با پیگیری‌هایی در سازمان برنامه و بودجه هفته گذشته سفر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه را در استان داشتیم که دستاوردهای خوبی برای استان به ارمغان آورد.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه استان و تحرک در برنامه‌ها نیازمند اعتبارات ملی هستیم، ادامه داد: تلاش کرده‌ایم واقعیت‌های استان را برای مسئولان کشوری بیان کنیم.

معتمدیان با اذعان به اینکه در جلسه دولت دستوراتی از سوی رئیس جمهور برای توسعه استان داده شد، اظهار داشت: آقای روحانی اعلام کردند خراسان جنوبی باید توسعه پیدا کند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه برنامه‌ها در سه بخش زیرساخت‌های استان، اشتغال و مسکن دنبال شد، افزود: اعتبارات اختصاص یافته از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه دوساله تخصیص و جدای از اعتبارات استانی است.

معتمدیان اعتبار اختصاص یافته برای حوزه زیرساخت‌ها را ۹۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این اعتبار در سرفصل حمل و نقل ۵۶۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: در حوزه راه‌های مهم‌ترین پروژه‌هایی که اعتبار دریافت خواهد کرد تکمیل باند دوم بیرجند به نهبندان و بیرجند به قاین و احداث راه اصلی سربیشه به درح و میل ۷۸ است.

آغاز عملیات اجرایی راه آهن بیرجند به یونسی

استاندار خراسان جنوبی از تأمین اعتبار برای آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن استان خبر داد و گفت: بر اساس طرح پیشنهادی راه آهن مسیر بیرجند به یونسی به طول ۲۷۳ کیلومتر در بهار ۹۸ عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی بیان داشت: برای این پروژه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

معتمدیان عنوان کرد: در پروژه راه آهن هم اکنون در مرحله مناقصه طرح و تعیین پیمانکار هستیم که در اردیبهشت ماه با حضور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی آغاز می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی جاده دیهوک را از دیگر اولویت‌های استان در حوزه راه‌ها دانست و گفت: برای این پروژه نیز اعتبار لازم پیش بینی شده است.

وی با اشاره به دیگر سرفصل زیرساختی استان در زمینه تأمین منابع آبی گفت: ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار در سفر معاون رئیس جمهور برای این سرفصل تخصیص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه باید سند جامع تأمین آب استان تدوین شود، بیان داشت: در حوزه آب استان باید اولویت بندی ده‌ها مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه ۵۰۰ روستای استان مشکل آب شرب دارند و با تانکر آبرسانی انجام می‌شود، گفت: تأمین اعتبار برای مجتمع‌های آبرسانی را داشته‌ایم تا شاهد حل بخشی از مشکلات در این حوزه باشیم.

استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: باید برنامه جامعی برای حل مشکلات فوری مردم و همچنین نگاه بلند مدت برای افق ۱۴۲۰ را داشته باشیم.

وی با اذعان به اینکه پروژه آب‌های ژرف از جمله طرح‌هایی است که دنبال می‌کنیم، افزود: بارور سازی ابرها و انتقال آب از دریای عمان به استان در حوزه آبی استان در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه مهار روان آب‌ها از مهم‌ترین موضوعات برای تأمین بخشی از منابع آبی است، گفت: تا کنون بخشی مهار شده و باید مهار روان آب‌های کویر نیز در دستور کار باشد.

وی همچنین به تأمین اعتبار برای عمران شهری و روستایی استان در سفر نوبخت به استان اشاره کرد و بیان داشت: برای جداسازی آب شرب از فضای سبز ۱۱۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد.

معتمدیان با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ و گردشگری نیز اعتباراتی برای استان دیده شده است، اظهار کرد: دو میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه فرهنگی و هنری فرزان اختصاص یافته است.

وی عنوان کرد: برای افزایش پوشش شبکه‌های دیجیتال به خصوص در شهرستان‌های مرزی ۳۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

به گفته وی ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای ایجاد فضاهای ورزشی روستایی تخصیص داده شده است.

۶۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه آموزش و پرورش

وی ادامه داد: در حوزه آموزش و پرورش استان نیز ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای سرفصل‌های بازسازی مدارس افزایش سرانه فضای آموزشی و استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس در نظر گرفته شده است.

استاندار خراسان جنوبی همچنین از تخصیص ۴۳ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی استان در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان خبر داد و گفت: تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های دامپروری، احداث بندهای خاکی، مهار آب‌ها و تکمیل پروژه‌های آبرسانی روستایی از این اعتبار بهره مند خواهند شد.

وی بیان کرد: ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای تأمین آب ۵ هزار خانوار روستایی تخصیص یافته است.

وی با اشاره به بخش دوم سند توسعه‌ای استان گفت: پیگیری مسکن محرومین و نیازمندان در این بخش مورد توجه قرار گرفت که احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی در استان مصوب شد.

استاندار خراسان جنوبی اتمام این واحدها در برنامه یک‌ساله است که ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافته است.

وی با اذعان به اینکه برای توسعه استان باید کارهای بزرگ انجام شود و اقدامات قطره چکانی مشکلات را تاریخی می‌کند، گفت: صنعت ساختمان استان با اجرای این پروژه بزرگ ساخت مسکن تحرک پیدا خواهد کرد.

۵ هزار میلیارد تومان اعتبار ویژه برای سال‌های ۹۸ و ۹۹

وی بخش سوم سند توسعه‌ای استان را مربوط به اشتغال دانست و افزود: در این حوزه دو موافقت داشتیم که یکی اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای حوزه اشتغال‌زایی و دیگری ۲۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های توسعه‌ای از محل صندوق توسعه ملی است.

معتمدیان گفت: مجموعاً در سفر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار ویژه در برنامه‌ای دو سال به استان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه آقای نوبخت قول سفر فصلی به استان را برای پیگیری مصوبات و روند اجرا را داده‌اند، افزود: از این پس باید به دنبال جذب عملیاتی این اعتبارات باشیم که همت مدیران دستگاه‌ها را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه در هزینه کرد این اعتبارات و طرح‌های اجرایی را دستگاه‌ها به ریز ارائه و اولویت‌ها رعایت خواهد شد، ادامه داد: مناطق کمتر برخوردار استان مورد توجه خواهند بود تا شکاف بین مناطق کمتر شود.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دوم سخنانش به مسائل و مشکلات حوزه خبرنگاران و رسانه‌ها پرداخت و گفت: تلاش‌های خبرنگاران و رسانه‌های استان نشان از دلسوزی و همت برای توسعه استان دارد.

وی عنوان کرد: محور فعالیت‌ها باید ائتلاف و انسجام بین مردم مسئولان و رسانه‌ها باشد.

معتمدیان با تاکید بر اینکه باید نقش آفرینی رسانه‌ها برای کمک به پیشرفت و توسعه استان بیشتر شود، گفت: رسانه دهد باید به وظایف حرفه‌ای خود به صورت مستقل عمل کنند.

ظرفیت‌های استان معرفی شود

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها می‌توانند با رصد و پایش مسائل و مشکلات زمینه ساز تصمیمات مهم در استان باشند، افزود: قطعاً نارسایی‌هایی در دستگاه‌ها وجود دارد اما نیاز به تعامل داریم و با تقابل کردن تنها فرصت سوزی کرده‌ایم.

وی بر افزایش ارتباط اصحاب رسانه با فرهیختگان، نخبگان، و دانشگاه‌ها تاکید کرد و بیان داشت: پشتوانه علمی از ظرفیت‌های استان است که باید به آن توجه شود.

وی با اذعان به اینکه بیش از اندازه پرداختن به محرومیت‌های استان چهره خوبی از استان را نشان نخواهد داد، ادامه داد: در بسیاری از حوزه‌ها در استان ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی داریم که باید این ظرفیت‌ها را معرفی کنید.

وی با بیان اینکه در مباحث توسعه‌ای خط قرمزی نداریم، بیان داشت: برای ایجاد امنیت پایدار باید توسعه همه جانبه را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما معرفی ظرفیت‌های استان است، نارسایی‌ها باید جمع بندی و به مبادی تصمیم گیر منتقل شود.

وی با بیان اینکه نباید بین مردم و مسئولان مرزبندی ایجاد کرد، اظهار داشت: نظام سیاسی ما بر مبنای مردم سالاری است و مسئولان از جنس مردم هستند.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: شما نقش دیده بانی دارید و باید بدون سلایق فردی، حزبی و جناحی به دنبال مسائل استان باشید و به گونه‌ای عمل کنید که خدشه‌ای به اعتماد عمومی وارد نشود.

هیچ دستگاهی حق شکایت از رسانه‌ها را ندارد

وی با بیان اینکه هم اکنون در مرحله‌ای هستیم که نیاز به نشاط در جامعه داریم، بیان کرد: رسانه‌ها به عنوان سفیران امید و نشاط در استان نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه باید خدمات نظام بدون حب و بغض برای مردم منعکس شود، اظهار کرد: از مدیران استان خواهیم خواست ارتباط مثبت، سازنده و مستمر با رسانه‌ها داشته باشند.

وی تاکید کرد: هیچ دستگاهی حق شکایت از رسانه‌ها را به منظور نقدهای سازنده ندارد.

وی با بیان اینکه روابط عمومی‌ها باید فعالانه‌تر عمل کنند و زمینه ارتباط مدیران با رسانه‌ها را برقرار کنند، ادامه داد: از مهم‌ترین اولویت‌ها در شرایط فعلی اتحاد، انسجام، همدلی و هم افزایی بین مردم و مسئولان، دولت و نمایندگان است.

وی با بیان اینکه توجه ما به همه شهرستان‌ها است، گفت: برنامه‌ها باید با کار کارشناسی انجام شود و عدالت را رعایت کنیم.

معتمدیان با تاکید بر اینکه اجازه نخواهیم داد حقی از منطقه‌ای ضایع شود، گفت: ایجاد جو احساسی به هیچ وجه به نفع استان نیست.

خبرهای خوش برای خبرنگاران

وی با اشاره به مشکلات خبرنگاران در حوزه مسکن بیان داشت: در اولین گام باید تعاونی مسکن خبرنگاران در استان ایجاد شود.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در این حوزه به اداره کل راه و شهرسازی مأموریت داده‌ایم تا زمینی برای تأمین مسکن خبرنگاران جانمایی و مجوزهای لازم را دریافت کنند.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای ساخت ساختمان خانه مطبوعات استان افزود: تأمین زمین را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقبل و دستور تخصیص نقدی اعتبار را داده‌ایم.

وی با اذعان به اینکه این پروژه باید ظرف ۴ ماه جمع شود، بیان کرد: ۱۰۰ میلیون اعتبار برای این پروژه در سال جاری تخصیص نقدی می‌دهیم.

معتمدیان ادامه داد: همچنین قول ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار را از وزارت ارشاد برای مباحث زیرساختی، سخت افزاری و نرم افزای رسانه‌ها گرفته‌ایم.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در زمینه کمک‌های سخت افزاری به رسانه‌های استان بیان داشت: به اموال تملیکی استان دستور داده‌ایم در این زمینه همکاری و کمک‌های لازم در اختیار خبرنگاران قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی همچنین از اختصاص ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار به عنوان تسهیلات برای خبرنگاران استان خبر داد و بیان داشت: با پیگیری‌های خانه مطبوعات بسته حمایتی نیز پیش بینی شده که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

نظرات کاربران