21. اسفند 1397 - 22:56
بیرجندرسا-نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خراسان جنوبی از داشتن ردیف در کل بودجه کشور محروم است گفت: به همین دلیل از مابقی استان‌ها عقب‌تر هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، محمدرضا امیرحسنخانی امشب در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی از داشتن ردیف در کل بودجه کشور محروم است به همین دلیل از مابقی استان‌ها عقب‌تر هستیم در صورتی که استان‌هایی مثل اصفهان، یزد و سیستان و بلوچستان ردیف‌های متعدد در بودجه دارند.

وی با توجه به اعتبار 700 میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه در بحث اشتغال جوانان خراسان جنوبی افزود: در این راستا تاکنون جلسات بسیار زیادی برگزار شده است و تمامی طرح‌ها برای اشتغال پایدار روستایی ارسال شده است اما بانک‌ها اعتباری به‌منظور پرداخت تسهیلات ندارند.

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به‌منظور رونق اشتغال در استان درخواست می‌شود با هماهنگی استاندار و سازمان برنامه و بودجه بانک‌ها اعتبار طرح‌هایی را که در کارگروه اشتغال مصوب شد پرداخت کنند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت توجه به مسئله اشتغال به‌خصوص در نقاط مرزی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین تأمین آب مورد نیاز روستاها برای استحمام و امور بهداشتی نیازمند 100 میلیارد تومان اعتبار است.

افضلی با اشاره به محرومیت حوزه انتخابیه خود خاطرنشان کرد: گروه کارشناسی از سوی سازمان برنامه و بودجه در استان برای رسیدگی به مشکلات تشکیل شود.

وی با ابراز اینکه 10 درصد جمعیت استان را عشایر تشکیل می‌دهند یادآور شد: اما نجابت مرزی خراسان جنوبی باعث نشود که مسئولان در توجه به این استان غفلت کنند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس در این جلسه به مشکلات فرهنگیان و مطالبات آنان اشاره کرد و اظهار داشت: عمده مناطق روستایی استان از سبد حمایتی که قول آن داده شده است برخوردار نشده‌اند.

فرهاد فلاحتی با اعلام اینکه برخی از خانوارهای روستایی در استان یارانه هم دریافت نمی‌کنند بیان کرد: در این راستا خواستار پیگیری این مهم هستیم.

سرانه دانشجویان دانشگاه‌های خراسان جنوبی کمتر از میانگین کشوری  است

همچنین احمد خامسان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان  گفت: سرانه دانشجویان خراسان جنوبی از تمام استان‌های سطح کشور پایین‌تر و حتی زیر میانگین است.

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: به طوری که به ازای هر دانشجوی دانشگاه بیرجند 10 میلیون و 200 هزار تومان سرانه اختصاص می یابد اما به ازای هر دانشجوی دانشگاه زابل 13 میلیون و 700 تومان، دانشگاه زاهدان 14 میلیون و 500 هزار تومان و به ازای یک دانشجوی دانشگاه مشهد 14 میلیون و 100 هزار تومان اختصاص داده می شود.

خامسان با بیان اینکه آموزش و فرهنگ پاشنه آشیل توسعه و پیشرفت خراسان جنوبی و موجب نگه داشت جمعیت است تصریح کرد: در سال‌های گذشته دانشگاه‌های خراسان جنوبی ظرفیت حدود 60 هزار جوان را داشته است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه این امر جای تاسف دارد که بگوییم در دانشگاه بیرجند جمعیت 15 هزار دانشجو به مرز 10 هزار کاهش یافته است خاطرنشان کرد: اگر رویکرد فعلی ادامه پیدا کند روز به روز این جمعیت بیشتر کاهش می یابد.

رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه اگر به آموزش عالی این منطقه بی توجهی شود قطعاً به استان ضربه وارد می شود یادآور شد: بخش آموزش عالی در کوتاه مدت می‌تواند به امنیت و توسعه پایدار خراسان جنوبی کمک کند.

محمدمهدی خطیب، مشاور استاندار خراسان جنوبی در بحث سند آمایش سرزمینی نیز در این جلسه بیان کرد: طرح آمایش سرزمین استان به معنای برنامه‌ریزی کلان برای رسیدن به توسعه پایدار استان با توجه به پتانسیل‌های طبیعی و انسانی و موقعیت استراتژیک استان در 8 هزار و 800 صفحه و 400 برگ نقشه تهیه شده است.

وی به وضعیت نامطلوب آب استان اشاره کرد و اظهار داشت: با این منابع محدود آبی با اجرای برنامه‌های می‌توان تمام نیازهای استان را مرتفع کرد.

مشاور استاندار خراسان جنوبی در بحث سند آمایش سرزمینی گفت: در خراسان جنوبی از نظر جمعیتی نرخ رشد جمعیت به جز نهبندان مثبت است و در این راستا براساس این طرح در سال 1415 خراسان جنوبی استانی توسعه یافته با جایگاهی برتر در حوزه تربیت نیروی انسانی، اقتصاد دانش بنیان، توسعه گردشگری، حفظ منابه طبیعی و محیط زیست خواهد بود.

خطیب با بیان اینکه اهداف بر مبنای این سند چشم انداز تدوین شده است گفت: بر اساس این سند  یکی از راهبردهای اصلی ما توسعه راه آهن است تا در آینده استان را از انزوای موجود بیرون آوریم و شاهد توسعه آن باشیم.

نظرات کاربران