21. اسفند 1397 - 22:51
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی خبر داد:
محرومیت ۱۳ ساله خراسان جنوبی از اعتبارات ردیف ملی آبرسانی
بیرجندرسا-مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: از سال ۸۴ تاکنون هیچ ردیف ملی برای آبرسانی استان تعریف نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، حسین امامی عصر سه شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی با بیان اینکه بخش عمده از نزولات جوی به دلیل تبخیر از دسترس خارج می‌شوند، افزود: تبخیر و تعرق خراسان جنوبی نسبت به میانگین کشوری یک و نیم برابر است.

وی بخش عمده‌ای بارش‌ها از دسترس خارج می‌شوند، گفت: بر اساس برداشت بی رویه آب، سالانه قریب به ۱۲۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم و بخش عمده‌ای از دشت‌ها در منطقه ممنوعه و بحرانی هستند.

امامی با بیان اینکه بر اساس شاخص‌های هواشناسی بیش از سه چهارم استان درگیر خشکسالی شدید یا خیلی شدید است، افزود: بالغ بر ۹۰ درصد جمعیت استان تحت تاثیر پدیده خشکسالی هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: میزان آبدهی قنوات در سال ۷۸ قریب به ۶۷۰ میلیون متر معکب بوده که امسال به کمتر از یک سوم کاهش یافته است.

وی با اشاره به شاخص‌های شرکت آب و فاضلاب شهری گفت: بالغ بر ۹۹.۸ درصد جمعیت تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب هستند.

امامی فرسودگی شبکه‌های آب را مهم‌ترین چالش پیش رو عنوان کرد و افزود: پرت آب درشبکه های آب شهری ۳۰ درصد و در شبکه‌های روستایی ۳۵ درصد است که نسبت به میانگین کشوری پنج درصد بیشتر است.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از روستاهای خراسان جنوبی آبرسانی مستمر و پایدار ندارند، اظهار کرد: تعداد زیادی از چاه‌ها خشک شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به نیروگاه سیکل ترکیبی قائنات اظهار کرد: تکمیل واحد بخار این نیروگاه را خواستاریم تا بتوانیم از این ظرفیت استفاده مفیدی ببریم.

وی بیان کرد: بر اثر خشکسالی‌های بلند مدت و کاهش نزول باران میزان آبدهی قنوات کاهش یافته و باعث فقر گسترده‌ای به خصوص در مناطق مرزی شده است.

امامی با بیان اینکه طی سال گذشته در دشت سرایان ۳۲ کیلومتر فرونشست داشته‌ایم، افزود: همچنین این خشکسالی‌ها پدیده مهاجرت را به دنبال داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار کرد: از سال ۸۴ تاکنون هیچ ردیف ملی برای آبرسانی استان تعریف نشده است.

امامی از تدوین طرح جامع آبرسانی به شهرستان‌های استان خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح و تأمین آب پایدار نیازمند حمایت هستیم.

وی تعرفه پایین آب شرب را از دیگر چالش‌های پیش رو دانست و گفت: اگر مشکل اقتصاد رفع شود بسیاری از مشکلات نیز برطرف می‌شود.

نظرات کاربران