20. اسفند 1397 - 14:32
بیرجندرسا-مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طرح سلامت نوروزی از 20 اسفندماه جاری آغاز و تا 20 فروردین ماه 98 ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا، مهدی پاک نیت امروز 20 اسفند در مراسم آغاز طرح مانور سلامت نوروزی استان اظهار کرد: در آستانه ایام نوروز نظارت و بازرسی بهداشت محیطی توسط کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط در تمامی مراکز تهیه، طبخ و عرضه و فروش موادغذایی، اماکن عمومی، مراکز بین راهی و شبکه‌های آبرسانی شهری و روستایی تشدید می‌شود.

وی با بیان اینکه مانور سلامت نوروزی به منظور حفظ سلامت شهروندان و ارتقای سطح سلامت جامعه برگزارمی‌شود، گفت: طرح سلامت نوروزی از 20 اسفندماه جاری آغاز و تا 20 فروردین ماه 98 ادامه دارد.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، افزود: این طرح هر روز از ساعت هشت صبح تا هشت شب ادامه دارد و در اماکن و محورهای پرتردد استان تا ساعت 24 شب نیز امکان تمدید نظارت و اجرای طرح وجود دارد.

پاک‌نیت با بیان اینکه اماکن عمومی حساس در اولویت نظارت‌ها قرار دارد، تصریح کرد: در این طرح نوروزی بر مهمانسراها، هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، سرویس‌های بهداشتی عمومی، استخرهای شنا، ترمینال‌های مسافربری، ایستگاه‌های راه آهن، تهیه و توزیع موادغذایی، رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها، قنادی‌ها، میادین میوه و تره بار در سطح استان نظارت خواهد شد.

وی ادامه داد: ساماندهی دست‌فروشان موادغذایی و جلوگیری از فروش موادغذایی فاقد بسته بندی، فاقد مجوز بهداشتی و تاریخ مصرف معتبر، نمونه برداری هدفمند از موادغذایی سنتی و صنعتی در طول طرح، نظارت بر استفاده از ظروف یکبار مصرف در توزیع انواع مواد غذایی، نظارت بر استفاده از ظروف و تجهیزات مناسب، توجه ویژه به نظارت بر تهیه و توزیع شیرینی سنتی با اولویت مواد اولیه سالم و بهداشتی، توجه ویژه به کنترل روغن، توجه ویژه به میزان نمک مصرفی، توجه ویژه به عدم استفاده از افزودنی‌های غیرمجاز، توجه ویژه به ساماندهی عرضه محصولات دخانی و ممنوعیت استعمال و تبلیغات دخانیات در اماکن در دستور کار قرار دارد.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: همچنین در این طرح و مانور نوروزی بر بهداشت سامانه‌های آبرسانی شامل شبکه‌های توزیع آب، مخازن ذخیره آب و تصفیه خانه‌ها نیز نظارت می‌شود.

پاک‌نیت با بیان اینکه 27 اکیپ بازرس به همراه 119 بازرس بهداشت محیط در خراسان جنوبی در این طرح همکاری دارند، اظهار کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی می‌توانند با سامانه 190 تماس بگیرند و این سامانه از هشت صبح تا هشت شب به صورت مستقیم و از هشت شب تا ساعت هشت صبح به صورت پیغامگیر شکایات شهروندان را دریافت و رسیدگی می‌کند.

نظرات کاربران