20. اسفند 1397 - 14:17
بیرجندرسا- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند گفت: با پرداخت مرحله نخست تفاهم نامه دانشگاه بیرجند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص تجهیز مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه، قول معاون رئیس جمهوری در این بخش محقق شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،حمیدرضا نجفی افزود: «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری 17 دی ماه سال جاری به خراسان جنوبی سفر کرد و قول کمک یک میلیارد و 500 میلیون تومان را برای تجهیز و تکمیل مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه بیرجند داد که فاز نخست این اعتبار به مبلغ 500 میلیون تومان محقق شد.
وی اظهار داشت: فاز دوم و سوم این تفاهم نامه هم تا پایان شهریور ماه سال 1398 محقق می شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند گفت: اساسنامه مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه بیرجند، خرداد امسال تدوین شد و انبارهای معاونت دانشجویی که بلااستفاده بود برای استقرار این مرکز در نظر گرفته شده و 350 متر مربع زیربنا دارد که در آینده این زیربنا افزایش پیدا می کند.
وی افزود: دانشگاه بیرجند تاکنون 600 میلیون تومان از محل اعتبارات دانشگاه سرمایه گذاری کرده و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری هم قول مساعدت در توسعه این مرکز را داده است.
نجفی تصریح کرد: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به مراکز نوآوری و شتابدهی توجه ویژه دارد و این مراکز از ایده شروع و به تدریج به یک نقشه تجاری تبدیل می شود.
وی گفت: محصول مرکز نوآوری و شتابدهی به سرمایه گذاران ارائه می شود و معمولا در رویدادهایی مثل استارت آپ ها، ایده ها مراحل مختلف را سپری کرده و ایده صاحبنظران را به نقشه اجرایی تبدیل می کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند گفت: مرکز نوآوری ایده ها را به محصول تجاری تبدیل می کند و شرکت ها از داخل این حرکت شکل می گیرند که دوره رشد خود را در این مراکز سپری می کنند و پس از چند ماه به یک واحد فناور تبدیل می شوند.
وی اظهار داشت: مراکز شتابدهی نقش تسهیل گری دارند که بازار مورد نیاز یک شرکت فناور را پیدا کرده و مشتری یابی می کنند و این مراکز بیشتر با بخش خصوصی سر و کار دارند.
نجفی افزود: مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه بیرجند یکی از بخش های مهم زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی دانشگاه بیرجند است.
دانشگاه بیرجند با بیش از 40 سال قدمت به عنوان قطب علمی و آموزشی شرق کشور حدود 12 هزار دانشجو دارد.

نظرات کاربران