15. اسفند 1397 - 15:03
مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی:
سدهای تغذیه مصنوعی برای جبران افت منابع زیرزمینی آب مفید است
بیجاری
بیرجندرسا-مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: در اکثر دشت های استان اضافه برداشت آب صورت می گیرد که برای جبران افت منابع زیرزمینی آب سدهای تغذیه ای اجرا می شود و به برداشت آب کمک می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، محمدکاظم بیجاری مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: پروژه ها در سه بخش احداث سدهای مخزنی، تأمین آب شرب و صنعت و پروژه های تغذیه مصنوعی خلاصه که منابع مورد نیاز بخشی از منابع ملی و بخشی از منابع استانی تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه سدهای مخزنی در استان سه سد هستند، بیان داشت: سد مخزنی دهانه رزه، سد فرخی قاین و سد سیاهو سه سد مخزنی موجود در استان خراسان جنوبی است که از نوع خاکی غیرهمگن با هسته رسی و برای مهار سیلاب ها و ذخیره آب استفاده می شود.

مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در خصوص سد سیاهو افزود: این سد 39 متر ارتفاع از پی و دارای 352 متر طول تاج با عرض 2 متر است که سالانه 10 و 2 دهم میلیون مترمکعب آب ذخیره می کند.

بیجاری اعلام کرد: طبق برنامه زمانبندی عملیات اجرایی این پروژه تا پایان سال 98 به اتمام می رسد که البته آب گیری بعد از اخذ از مجوز وزارت نیرو قابل انجام است.

وی تصریح کرد: برای تکمیل این پروژه مبلغ 27 میلیارد تومان مورد نیاز است.

مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه شرایط استان ما خشک وکم باران است ورودخانه هایی که در تمام سال دبی پایه داشته باشد نداریم، گفت: بیشتر رودخانه ها سیلاب های فصلی هستند.

بیجاری عنوان کرد: پروژه تغذیه مصنوعی بندان بر روی رودخانه بندان در 70 کیلومتری جنوب شرق نهبندان است و حدود 1900 کیلومترمربع حوزه آبریز دارد.

وی متذکر شد: در سدهای مخزنی آب در پشت سد ذخیره می شود اما در پروژه های تغذیه مصنوعی هدف ذخیره سازی نیست بلکه هدف تنظیم و رهاسازی آب است.

مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: سد سیاهو به طول 3400 متر و با ارتفاع 4 متر از پی و عرض تاج 4 متر ساخته شده است که کمک می کند آب مهار شود.

بیجاری تبیین کرد: در اکثر دشت های استان اضافه برداشت آب صورت می گیرد که برای جبران افت منابع زیرزمینی آب سدهای تغذیه ای اجرا می شود و به برداشت آب کمک می کند.

وی اضافه کرد: این پروژه سالانه یک و هفت دهم میلیون مترمکعب به ذخیره سازی سالانه آب کمک می کند.

مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از این بعد باید تمرکز روی پروژه های تغذیه مصنوعی باشد.

انتهای پیام/م

نظرات کاربران