4. بهمن 1397 - 13:14
دهقانی
بیرجندرسا-رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: براساس آمارهای جهانی در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر، 182 نفر به سرطان مبتلا می شوند درصورتی که در جمهوری اسلامی ایران به ازای هر 100 هزار نفر 158 نفر و در استان 130 تا 134 نفر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، «محمد دهقانی» رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند امروز در همایش خیرین امدادگران عاشورایی اظهار داشت: مهمترین هدف موسسه خیریه کمک به بیماران سرطانی و صعب العلاج است.

وی با اشاره به اینکه طی سال های اخیر بار بیماری ها به سمت بیماری های غیرواگیر سوق پیدا کرده است، گفت: سرطان دومین علت مرگ و میر در نیا بعد از بیماری های قلبی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان داشت: براساس آمارهای منتشر شده نیمی از سرطان ها قابل پیشگیری هستند که اگر مردم موارد را رعایت کنند به این بیماری مبتلا نمی شوند.

دهقانی افزود: سرطان ها همه قابل درمانند به شرط اینکه زود تشخیص داده شود و همه قابل مرگند به شرط اینکه دیر تشخیص داده شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: براساس آمارهای جهانی در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر، 182 نفر به سرطان مبتلا می شوند درصورتی که در جمهوری اسلامی ایران به ازای هر 100 هزار نفر 158 نفر و در استان 130 تا 134 نفر است.

دهقانی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته شیب تند افزایش سرطان را پشت سر گذاشتند و در مرحله درمانند، گفت: ما در ابتدای مسیر مبارزه با سرطان هستیم که یک پویشی در کشور با نام پویش ملی مبارزه با سرطان راه افتاده است.

وی یادآور شد: چهار فاکتور برای بروز سرطان ذکر شده که یک فاکتور «کم تحرکی» است که در چهار عامل مهم مرگ و میر در دنیا موثر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند متذکر شد: رژیم غذایی نامناسب، مصرف سیگار و دخانیات و مصرف الکل دیگر عوامل مرگ و میر در دنیا هستند که به دست مردم است و باید مردم را آگاه کنیم تا نیمی از سرطان ها اتفاق نیافتد.

دهقانی با تاکید بر اینکه مسئولین باید پای کار بیایند و کمک کنند که مردم به این بیماری ها مبتلا نشوند، گفت: سرطان از جمله بیماری هایی است که بار روانی مالی زیادی بر خانواده ها و کشور تحمیل می کند و یک خانواده را فقیر می کند.

وی اظهار داشت: با پیشرفت های علمی در دنیا و کشور سرطان ها قابل درمانند و بعضی از سرطان ها به کلی پاک و درمان می شوند.

سرطان های عمده در استان خراسان جنوبی

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: سرطان معده، روده بزرگ و سرطان پستان سرطان های عمده در استان خراسان جنوبی است .

دکتر کریمی رییس هیئت مدیره موسه خیریه امدادگران عاشورایی خراسان جنوبی امروز در همایش خیرین سلامت اظهار داشت: همه مفتخریم که خودمان را وابسته به بانوی بزرگوار حضرت زهرا(س) می دانیم چراکه سرمشق مسیر حرکت عاشوراییان بوده و هستند.

وی افزود: هدف ما پیروی از سیره و سنت کسانی است که به آن ها اقتدا می کنیم.

رییس هیئت مدیره موسه خیریه امدادگران عاشورایی خراسان جنوبی با بیان اینکه باقیات و صالحات را خداوند مسیرش را مشخص کرده است، عنوان کرد: اگر می خواهیم جزء صالحین بشویم خداوند در قرآن گفته است جهاد در راه خدا با جان و مال امکان دارد.

کریمی خاطرنشان کرد: جهاد با جان را می بینیم کسانی که از گذشته بودند در دفاع از حریم ولایت جانشان را فدا می کرده اند و جهاد با اموال هم کسانی که در این مسیر خیر گام برمی دارند، می باشد که چیزی که در نهایت باقیست از باقیات و صالحات است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران