20. دى 1397 - 14:16
بیرجندرسا- استاندار خراسان جنوبی در دومین روز سفر به نهبندان از معدن سنگ گرانیت گل پنبه ای سردشت در روستای لخشک این شهرستان بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید محمد صادق معتمدیان از معدن سنگ گرانیت نهبندان در جمع خبرنگاران گفت: 118پروانه بهره‌ ‌برداری معدن با ذخیره معدنی بیش از 85 میلیون تن و استخراج سالیانه یک میلیون و 500 هزار تن در این شهرستان صادر شده است.
داوود شهرکی ادامه داد: این تعداد پروانه بهره‌ برداری با سرمایه گذاری 810 میلیارد ریال صادر شده که برای یکهزار و 176 نفر شغل ایجاد شده است.
وی افزود: نهبندان رتبه دوم خراسان جنوبی را از نظر تعداد پروانه بهره‌برداری و گواهی کشف معدن دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 22 ماده معدنی در نهبندان شناسایی شده است اضافه کرد: یکی از این مواد باارزش طلا است که تاکنون برای معدن طلای هیرد گواهی کشف صادر شده است.
معدن سنگ گرانیت گل پنبه ای سردشت با ظرفیت یک میلیارد و 800 میلیون تن در سال است که تا 70 سال آینده می توان از آن برداشت کرد.
یکی از مشکلات بزرگ معادن این منطقه نبود برق است که این معادن از اولین پست برق در مرکز نهبندان 50 کیلومتر فاصله دارد و بالغ بر 20 میلیارد تومان هزینه برق رسانی به آن است.
در این بازدید استاندار خراسان جنوبی به رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی دستور داد که در خصوص این مشکل نامه ای تنظیم کند تا در جریان سفرش به تهران یکشنبه هفته آینده موضوع را پیگیری کند.
استاندار خراسان جنوبی عصر روز گذشته (چهارشنبه) در نخستین سفر شهرستانی خود به نهبندان در بدو ورود به شهر شوسف مورد استقبال امام جمعه و فرماندار این شهرستان قرار گرفت و سپس با حضور در مزار شهدای گمنام این شهر با ذکر فاتحه با آرمان‌های این شهیدان والامقام تجدید میثاق کرد.
معتمدیان همچنین در آغاز سفر سه روزه به شهرستان نهبندان با جانباز سرافراز 45 درصد محمد خدادادی در شهر شوسف دیدار و از وی تجلیل کرد.
دیدار با نخبگان و فرهیختگان شهرستان نهبندان از دیگر برنامه های نخستین روز سفر معتمدیان بود.
معتمدیان در دومین روز سفر خود به نهبندان از روستای هدف گردشگری دهسلم و پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت و پروژه کمپ کویرنوردی در این روستا و مجتمع آبرسانی شاهکوه نهبندان بازدید کرد.
استاندار خراسان جنوبی همچنین با مردم روستای آتشکده و جمعی از معتمدین، شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای اطراف آن دیدار و گفت و گو کرد و نیز در نشستی مشکلات آنان را مورد بررسی قرار داد.
شهرستان نهبندان با 140 کیلومتر مرز با افغانستان و 26 هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوبی ترین نقطه خراسان جنوبی در ناحیه بیابانی، تقریبا خشک و کم آب استان قرار دارد.
شهر نهبندان مرکز این شهرستان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

نظرات کاربران