20. دى 1397 - 13:48
بیرجندرسا-مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی از اجرای طرح آموزش و مشاوره قبل از ازدواج در استان خبر داد و گفت: این طرح در راستای اجرای طرح ملی کنترل و کاهش طلاق و ضرورت حفظ کیان خانواده در تمام شهرستان‌های استان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، با توجه به افزایش آمار طلاق و ضرورت حفظ کیان خانواده و کاهش طلاق, ضرورت آموزش و مشاوره پیش از ازدواج در جهت ارتقا کیفیت سلامت ازدواج ملموس و مهم است در این راستا بهزیستی استان خراسان جنوبی اقدام به اجرای طرح آموزش و مشاوره ازدواج در راستای آموزش مهارت‌های زندگی مشترک به زوجین متقاضی ازدواج در راستای طرح ملی کنترل و کاهش طلاق کرده است.

این طرح که مجری اصلی آن اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی است همزمان با افتتاح مرکز مشاوره و کاهش آسیب‌های طلاق رویش افتتاح شد.

مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی در مراسم افتتاح طرح ملی کنترل و کاهش طلاق در استان اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح که برنامه‌ریزیهای آن  از قبل آغاز شده بود به دلیل عدم همکاری برخی دستگاه‌ها به مدت دوسال به طول انجامید و اکنون به همت دانشگاه علوم پزشکی و استانداری خراسان جنوبی شاهد افتتاح آن هستیم.

وی گفت: اهمیت کاهش آسیب‌های اجتماعی در جوامع مهم است بنابراین سیاست‌گذاری کشور تا حدودی در بحث ساماندهی آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته است به طوری که دو ماده مهم از قانون در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مصوب شده است.

عرب‌نژاد افزود: ماده 104 قانون در بحث کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی را موظف کرد تا پایان برنامه ششم توسعه اقدامات لازم در جهت کاهش 20 درصدی آمار طلاق صورت گیرد.

وی گفت: قانون مصوب دیگری در احکام جامع, سازمان بهزیستی را به عنوان متولی سلامت اجتماعی معرفی کرده است و این امر بار مسئولیت این سازمان را سنگین‌تر می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی با اشاره به کنترل و کاهش آمار طلاق در استان اظهار داشت: این موفقیت به معنای سلب مسئولیت نیست و نباید از اهمیت موضوع کاسته شود چرا که مدیریت آسیب‌های اجتماعی در هر شرایطی امری مهم و ضروری به شمار می‌آید.

عرب‌نژاد با بیان اینکه در مدیریت سایر آسیب‌های اجتماعی ضعیف عمل کرده‌ایم افزود: کم کاری در این زمینه در بسیاری مواقع باعث آسیب‌های جبران ناپذیری شده است.

وی بیان کرد: خوشبختانه در بحث آموزش مشاوره‌های پیش از ازدواج, اقدامات تخصصی صورت گرفته و پکیج‌های آموزشی تدارک دیده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی ادامه دهد: امیدواریم این پکیج‌ها به طور کامل اجرا شود تا اثر بخشی لازم را داشته باشد.

عرب‌نژاد از اجرای سه بسته کامل آموزشی با موضوعات پیشگیری از طلاق خبر داد و گفت: این پکیج‌ها بر پایه علوم تخصصی بنا نهاده شده است.

وی با بیان اینکه  علت بخشی از طلاق‌ها,  انتخاب‌های نادرست است گفت: اکثر طلاق‌هایی که در دوران عقد اتفاق می‌افتد ناشی از عدم انتخاب صحیح است  و مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند مانع انتخاب‌های نادرست باشد.

مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی گفت: برخی از  طلاق‌های 5 سال اول ازدواج ناشی از عدم مهارت‌های ارتباطی زوجین است که در این موارد  زوجین می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره به این مهارت‌ها دست یابند.

عرب‌نژاد با تاکید بر این مهم که  کاهش آمار طلاق و همچنین کاهش آسیب‌های اجتماعی با مدیریت صحیح و همکاری سازمانی امکانپذیر است اظهار داشت: ائمه جماعت با استفاده از ظرفیت تریبون‌های نماز جماعت و نماز جمعه برای آگاه‌سازی مردم نسبت به لزوم مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج اقدام کنند.

وی ابراز تاسف کرد: زیرساخت‌ها برای ارائه آموزش و مشاوره‌های ازدواج آماده است اما متاسفانه در استان این موضوع فرهنگ‌سازی نشده است و مردم نسبت به اهمیت موضوع آگاهی را  لازم ندارند.

مدیرکل بهزیستی استان خراسان جنوبی تأکید کرد: فرهنگ سازی نسبت به آگاه‌سازی مردم از اهمیت مشاوره قبل از ازدواج تنها با اقدامات بهزیستی امکان‌پذیر نیست و موفقیت در این راستا همت همه اقشار جامعه را در بحث فرهنگ‌سازی می‌طلبد.

عرب‌نژاد گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های جامعی که در جهت فرهنگ‌سازی آغاز کرده‌ایم شاهد حرکت عظیم در خراسان جنوبی  برای استفاده از مشاوره  و ارتقا فرهنگ مشاوره و به تبع آن شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.

نظرات کاربران